Ohliadnutie za XXI. kongresom Apislavie

Čo kongres v Alma v Kazachstane priniesol ako celok pre európskej, prípadne české včelárstvo. Musím konštatovať, že takmer nič. účasť síce bola vysoká, veď zo 17 krajín sa plenárneho zasadnutia zúčastnilo 15 členských štátov. To ale bolo hlavné a viacmenej jediné pozitívum. Inak sa po celú dobu plenárneho zasadnutia účastníci zaoberali vnútornými záležitosťami tejto organizácie a nie riešením problémov, ktoré súčasné včelárstvo trápia.

Predjarí

Nielen začínajúcim včelárom, ktorí prvýkrát vyzimovali svoje včelstvá, oznámi očakávané predjarí nakvétající liesky a jelše. poskytnú prvú zdroj peľu pre včely, ktoré už siahli hlbšie do svojich zásob. včelstva začala plodovej. A práve tá najsilnejšia, ktorých podložky demonštrujú 6 a viac riadkov (obsedlých uličiek), budú náchylnejšie k rýchlemu úbytku zásob, možnému vyhladovanie a zbytočným stratám.

December - včelár bilancuje, včelstvá prekonávajú dočasné nepriaznivé podmienky v zimnom chumáčmi

Mnohí včelári si vyhodnocujú uplynulú sezónu skôr ako v decembri. Ale väčšine profesionálnych včelárov sa včelárska sezóna plynulo prelieva do sezóny predajnej. Naši stáli zákazníci vedia, že tohtoročné med budeme dodávať najskôr v novembri a že všetky medovej objednávky vykryjeme do Vianoc ...

Marec začiatok novej včelárske sezóny

V marci miznú posledné zvyšky snehu, príroda sa prebúdza zo zimného spánku a včelstvá zakladajú veľké plochy plodu pre jarné obmenu generácií. Je to aj čas. Prvých prelieta sa dočkajú aj včelári, ktorých včelstvá zimujú vo vyšších polohách. Čím neskôr nastane prvý prelet, tým väčšia je to pre včelárov sviatok.

Kláti - úľ na 200 rokov

Rozumieť svojim včelám má veľkú výhodu. Máte pod kontrolou ich zdravotný stav a môžete zareagovať na každú zmenu včelstva. Výsledkom je silné a zdravé včelstvo, na ktoré je radosť sa pozrieť. Aby tej radosti nebolo málo, rozhodol som sa minulý rok pre stavbu monumentálneho včelieho vyhubili. Nikdy predtým som nič podobné nevyrobil, na internete som podrobný návod nenašiel.

O aktuálním dění v úlu se dočteme na podložce na měl.

Úlová podložka - jednoduchá a přitom velice důležitá pomůcka pro rychlou kontrolu stavu včelstva. Mnozí včelaři její význam podceňují a vkládají podložku v průběhu podzimního léčení nebo dokonce až po posledním ošetření za účelem odběru vzorku zimní měli. Přitom by měla být v úle po celý rok.

Starostlivosť o skladovanej súše a voskové dielo - včelárske PRAXE

Škody, ktoré na voskovom diele spôsobuje hmyz, sú príčinou veľkých materiálnych a finančných strát na včelnici. Ako zvládnuť tieto škodcu, tým sa včelári zaoberajú prakticky každý rok. Medzi hmyz, ktorý považujeme za škodcu voskového diela, patrí vijačke a mole.

Stručná charakteristika základných včelích produktov - Propolis

Propolis tvoria včely zbieraním živice na stromoch, do ktoré pridávajú výlučky svojich žliaz. Do úľa nosia propolis v rúškach na zadných nožičkách obdobne ako peľ. Včely využívajú propolis v dvoch základných formách. Tá prvá je riedka, slúži na potieranie stien a iných častí úľa, má dezinfekčné funkciu. Druhá forma propolisu je zahustená, využíva sa na tmelenie škár, prasklín a rôznych netesnosti či ku zmenšovaniu vletových otvorov proti prievanu najmä v zimnom období. Divoko žijúce včely ho používajú pre izoláciu hniezdnu dutiny.

Stručná charakteristika šiestich základných včelích produktov MED a VOSK

Medzi základné včelie produkty patria med, vosk, peľ, propolis, materská pokladnička a včelí jed. Pre včelárov i laickú verejnosť je najvýznamnejšou med, vosk a propolis. Zvyšné včelie produkty využívajú predovšetkým odborníci. V prvej časti tejto témy sa budeme venovať medu a vosku. V budúcom čísle príde na rad peľ, propolis, materská kašička a včelí jed. Začnime teda medom, ktorý delíme na kvetový a medovicový.

November - najvyšší čas na zabezpečenie včelstiev proti škodcom

Pre zaistenie pokojného zimovania by v priebehu novembra mala už byť včelstvá zabezpečená proti preniknutiu škodcov do úľov. Niektoré roky je ale zimovania včelstiev v niektorých oblastiach nepriaznivo ovplyvnené neskoré melecitózní znáškou z smrekovcov.

Předjaří- pokračovanie

Zaobchádzanie so včelami a zásady prehliadky včelstva

Zvyknite si rámiky prezerať len nad úlem, aby v prípade, že sa ťažká kladúce matka naozaj na plástu neudrží, spadla priamo do svojho včelstva.

Ako vyzimovat záložný matky

Počas zimy, a hlavne pri jarnej prehliadke musia mnohokrát včelár riešiť, ako nahradiť stratenú matku. Ak má v zásobe Oddelek s kvalitnou matkou, môže ľahko pridať celý oddelek, a tým nielen nahradiť stratu matky, ale tiež posilniť vyzimovaniu včelstva. Ak máme však pekné silné včelstvo a je potreba nahradiť len matku, je jej zohnať problémom.

Nasledujúce rady platia aj pre včelárov, ktorí nechcú navyšovať počty včelstiev a zimovať oddelka s vyššími nákladmi iba kvôli záložný matke. Zimovania náhradných matiek má svoje zákonitosti, ako je napr. Dostatok tepla, dostatok zásob, možné kladenie matiek a pod.

Strana 2 z 3