Včelári, prebuďme sa!

Med ako mystický včelí produkt požíval od samého počiatku úcty, lebo bol obostretý radom tajomstvo. Včela sama je bezpochyby symbolom pracovitosti, ale tiež čistoty a panenstva. Vek archeologického nálezu včely z mesta Elios vo Švédsku sa odhaduje na približne 9 000 rokov. Oveľa starší je jaskynný obraz zo španielskej obce Arana, znázorňujúci ženu pri vyberaní včelieho plástu. nálezy z Afriky, Indie a v neposlednom rade aj z amerického kontinentu posúvajú starobe včiel za šesťmiestnu číselnú hranicu. Gréci boli presvedčení, že včela je staršia než planéta Zem.

Význam priestranného úľa pre tvorbu silných včelstiev

Pohľady na význam úľov sa u včelárov rôznia. Sú takí, ktorí úľ preceňujú, je alfou a omegou ich včelárenie nielen vo výnosoch včelstva. iná skupina včelárov sa touto otázkou nezaoberá a podceňuje ju. Tvrdí, že konštrukcia a kvalita úľa výnos včelstva neovplyvňuje. Úľ medu nepotí. Je pre nich dôležité, že sa im v danom úli dobre a jednoducho včelárov, majú technológiu úľov zvládnutú. kto má vlastne pravdu? Topí asi niekde uprostred.

Tvorba oddelka, ako sa starať o roje a oddelka?

Tohtoročné spôsob jari zdá sa byť trochu neobvyklý. silná včelstvá s dostatkom glycidových zásob nemala problém s rozvojom ani v chladných dňoch, peľové zásoby si dopĺňala v krátkych intervaloch, kedy počasie dovolilo. Všetky významné rastliny postupne odkvitli bez možnosti plného využitia ich potenciálu, ale dúfajme, že aspoň všadeprítomná repka predĺži svoje kvitnutia, liečivý hloh a javor horský poskytnú výdatnú znášku a dočkáme sa aj ponuky agátového nektáru. Úľový priestor aj tak musíme kontrolovať a rozširovať, aj keď sa nezdá, že by prínos sladiny bol znateľný. Včelstva, ktoré nemajú núdzu o pastvu vo svojom okolí a využívajú každú chvíľku, kedy slniečko ohreje cézny, sa i tak môžu veľmi skoro dostať do rojový nálady. Prvý medobraní tento rok určite nebudú z tých najranejších.

September - vhodné obdobie pre poslednej výmeny matiek

September je na včelnici v znamení postupne klesajúcej aktivity včelstiev. znášky je už nepravdepodobná a preto sa zameriavame na kontrolu množstva zásob a ich doplnenie. September môžeme využiť k výmene matiek, ktoré sa počas včelárske sezóny neosvedčili.

Likvidácia starého diela a získanie vosku

& nbsp; Ja osobne chovám včely rekreačne, v sezóne mám 5 až 6 včelstiev. Likvidáciu starého diela a získanie vosku som vždy riešil pomocou slnečného taviva. Výhodu vidím v nízkych obstarávacích nákladoch, tie prevádzkové sú nulové. Pri dodržaní niekoľkých zásad je kvalita získaného vosku vynikajúca. Jedinou nevýhodou, (ktorá je citovaná tiež v literatúre) je menšia výťažnosť vosku v porovnaní s varákov.

Ohliadnutie za XXI. kongresom Apislavie

Čo kongres v Alma v Kazachstane priniesol ako celok pre európskej, prípadne české včelárstvo. Musím konštatovať, že takmer nič. účasť síce bola vysoká, veď zo 17 krajín sa plenárneho zasadnutia zúčastnilo 15 členských štátov. To ale bolo hlavné a viacmenej jediné pozitívum. Inak sa po celú dobu plenárneho zasadnutia účastníci zaoberali vnútornými záležitosťami tejto organizácie a nie riešením problémov, ktoré súčasné včelárstvo trápia.

Jumbo nie je nástavec, ale uloví sústava

V tohtoročnom júnovom vydaní Včelárstvo, ma zaujal článok Ing. Víta Holienčina "Mívaliť naši predkovia ..." Autor v prológu, ktorým Článok uvádza, píše: "Stále sa zväčšuje obsah odborných názvov, nie sú ustanovené jazykovednej kritériá a záujemcovia o štúdium terminológie narážajú na najrôznejšie prekážky & quot ;. Autorov úvod ma priviedol k zamysleniu, ako sa naše budúce včelárska generácie vysporiada s veľmi rozšíreným a záhadným slovným výrazom jumbo?

December - včelár bilancuje, včelstvá prekonávajú dočasné nepriaznivé podmienky v zimnom chumáčmi

Mnohí včelári si vyhodnocujú uplynulú sezónu skôr ako v decembri. Ale väčšine profesionálnych včelárov sa včelárska sezóna plynulo prelieva do sezóny predajnej. Naši stáli zákazníci vedia, že tohtoročné med budeme dodávať najskôr v novembri a že všetky medovej objednávky vykryjeme do Vianoc ...

Kŕmenie včelstiev rýchlo a nenáročne

V minulom roku som vyskúšal pre mňa novú metódu kŕmenia včelstiev. Inšpiráciou mi boli webové stránky niekoľkých ruských včelárov, ktorí tento spôsob popisujú. Preto som si túto metódu pracovne nazval "ruská". možno nie som sám, kto ju u nás používa. V tom prípade uvítam ďalšie námety a skúsenosti.

Kláti - úľ na 200 rokov

Rozumieť svojim včelám má veľkú výhodu. Máte pod kontrolou ich zdravotný stav a môžete zareagovať na každú zmenu včelstva. Výsledkom je silné a zdravé včelstvo, na ktoré je radosť sa pozrieť. Aby tej radosti nebolo málo, rozhodol som sa minulý rok pre stavbu monumentálneho včelieho vyhubili. Nikdy predtým som nič podobné nevyrobil, na internete som podrobný návod nenašiel.

Racionalizácia má nenahraditeľné miesto vo včelárstve

Racionalizácia vo všeobecnom zmysle je úsilie, úsilie s cieľom efektívnejšieho využívania vstupov do niektorých činností. Má včelárstvo efektívnejšie využívanie pracovného času počas ošetrovateľstva mimo biotopy, finančné prostriedky vložené do nákupu úľov, doprava zdrojov, krmív a iných materiálov vrátane efektívneho využívania priestorov používané pre včelárstvo.

Starostlivosť o skladovanej súše a voskové dielo - včelárske PRAXE

Škody, ktoré na voskovom diele spôsobuje hmyz, sú príčinou veľkých materiálnych a finančných strát na včelnici. Ako zvládnuť tieto škodcu, tým sa včelári zaoberajú prakticky každý rok. Medzi hmyz, ktorý považujeme za škodcu voskového diela, patrí vijačke a mole.

Strana 2 z 4