články
Ochrana pred sršňami a inými votrelcami
Ázijský sršeň bol prvýkrát identifikovaný vo Francúzsku pred
15 rokmi a dnes bol jeho výskyt okrem iných európskych krajín potvrdený aj v
južných spolkových krajinách. Po jeho úplne nečakanom výskyte v okolí Hamburgu (Včelárstvo
5/2020, s. 155), ktorý svedčí o neuveriteľnom tempe, akým obsadzuje nové územia,
stačí "prekročiť hraničné hory" a nebezpečného včelieho predátora máme aj v
Českej republike. A s ním ďalší veľký problém.
O možnej ochrane včely medonosnej pred prienikom ázijského sršňa do úľa písal
náš dlhoročný spolupracovník Jaroslav Petr v minulom čísle (Včelařství 6/2020,
s. 196). Ide o ochranný nástavok francúzskej proveniencie, ale českí včelári
nezostávajú pozadu. S podobným riešením prišiel pred časom kamarát Zdeněk
Myslivec z Božkova.
Kalendár október
V októbri sa celá príroda odieva do pestrých farieb jesene a všetko je pripravené na zimný spánok. Najmä posledné relatívne teplé roky nás však presviedčajú o tom, že si môžeme užívať aj krásny oddych v prírode alebo urobiť veľa práce na skrášlení našich domovov a záhrad. Naše včely sú počas teplých dní stále aktívne, ale keď sa ochladí, môžu sa zhromaždiť do teplého chumáča. Včelár by mal nadchádzajúce obdobie bez výteru využiť na to, aby pomohol včelstvám zotaviť sa z chorôb a parazitov.
Včelársky kalendár - 24. apríl
A) Čo je potrebné urobiť v apríli z legislatívneho hľadiska?
Predajcovia matiek a plemenníc musia zabezpečiť testovanie na mor včelstiev.
B) Čo je potrebné urobiť?
Nedopustiť situáciu, keď včely visia v podklade.
Uvedomiť si, kedy a kde pridávame medzistienky.
Zväčšujte priestor pre včely podľa ich potrieb a pridávajte ďalšie nadstavky.
Pripravte a začnite používať solárne poistky.
Začnite s chovom matiek.
V priebehu apríla vykonajte ošetrenie včelstiev proti varroáze.
Mor včelieho plodu - pohroma pre včelára
V nasledujúcom článku sa dozviete niečo o moru včelieho plodu a jeho diagnostike. Pri nákaze morom včelieho plodu prídete nielen o včely a včelie úle, ale aj o ďalšie včelárske potreby. V posledných 10 až 15 rokoch je mor včelieho plodu chorobou, ktorá sa v SR napriek všetkej snahe stále vyskytuje. Častým javom je aj opakovaný výskyt tejto choroby na rovnakých miestach. Včelári často nebezpečenstvo choroby podceňujú, a preto ho taja, či pri likvidácii nákazy nespolupracujú. Odporúčaný postup pri vypuknutí moru včelieho plodu je pálenie včelstiev a včelárskych potrieb. Aj keď chovateľ vie, že ide o nevyhnutný úkon pri likvidácii nákazy, včelári často tieto nevyhnutné kroky nechcú robiť.
Kalendár - marec
Čo by sa malo urobiť?
1. Vykonajte jarné kontroly s dôrazom na kontrolu zásob, hnojenie včelstiev a
odstraňovanie zlého hrebeňa.
2. Podporovať chov trúdov v silných včelstvách s dobrou genetikou.
3. Zabezpečiť primeranú stimuláciu včelstiev dodávaním peľu a vody.
4. Vykonávať parafínovanie supov a varenie trúdov.
Ako včelári rozširujú včelstvá?
Nové včelstvá môžeme vytvárať mnohými spôsobmi, napríklad delením plodu, smetencami alebo preletákmi. Na zvyšovanie počtov včelstiev sa však najviac používa delenie plodu krátko nazývané tvorba oddielkov. Jednou možnosťou je jednoduchá tvorba oddielku v štyroch krokoch. Zaujímavá je v tomto prípade efektivita, pri ktorej z jedného rámika z 1/2 zaplněného plodom a obsadeného včelami vznikne nové mladé včelstvo schopné prezimovania. Využíva sa pritom čisto len prirodzený rastový potenciál včiel, ktorý sa mimo iné prejavuje rojením.
Decembrový slnovrat
December je zimný mesiac spojený s najkratším dňom a najdlhšou nocou. To samozrejme platí nielen pre ľudí, ale aj pre včely. Magickým dňom je slnovrat 22. decembra.
Pre väčšinu matiek je to signál na začatie znášky po jesennej prestávke. Ak sú teploty pod bodom mrazu, znáška sa zastaví. Ak príde vianočné a novoročné oteplenie, včelstvá zakladajú plodiská, aj keď len malé, kde musia udržiavať teplotu okolo 34 °C, čo je pre včelstvo náročné a vzhľadom na počet vychovaných mladých včiel značne neefektívne. Dá sa to vyčítať z podložky, na ktorej nájdeme larvy alebo kukly vyhnané v dôsledku snahy včelstva zredukovať plodisko. Pripomínam, že v niektorých posledných teplých zimách včelstvá vyviedli v januári značné množstvo zásob.
Výroba medoviny (medového vína) - návod
Medovina je obľúbený alkoholický nápoj, ktorý si môžete vyrobiť aj sami doma. Zaujíma vás tajomstvo, ako si medovinu vyrobiť? Prečítajte si náš návod, ako vyrobiť dobrú medovinu. Návod pochádza z Výskumného ústavu včelárskeho, s.r.o. Dol. Počíta s použitím dolských kvasiniek, ktoré môžete kúpiť v našom eshope s včelárskymi potrebami. Medovinu a medové vína môžete tiež zakúpiť na našom webe.Tráviaci systém včely medonosnej
Hlavnou funkciou tráviacej sústavy je prijímať potravu,
chemicky ju spracovať, absorbovať získané živiny a potom odstrániť nestrávené
zvyšky potravy a vylúčiť odpadové produkty. V medovom vrecku včela prináša do
úľa nektár, medovicu alebo vodu, ktoré potom môže odovzdať ďalším členom
včelstva. Môžeme teda povedať, že tráviaca sústava včely slúži jednotlivcovi aj
celému včeliemu spoločenstvu. Tráviacu sústavu možno rozdeliť na tri časti, a to
na stomodeum, čo je ústny otvor, hltan, pažerák a medník, mezenteron alebo
žalúdok a proktodeum, ktoré pozostáva z čreva a výkalového vaku.
Včelárenie na jar - marcové prebúdzanie včelnice.
Od marca sa dni predlžujú stále rýchlejšie. Teplé počasie následne prebúdza k životu celú prírodu, vrátane včelárov. Na zem v našich zemepisných šírkach dopadá stále viac slnečného svetla a tepla. Ak prevláda vzdušné prúdenie teplého vzduchu od juhu až západu, teploty cez deň rýchlo stúpajú a niekedy môžu dosiahnuť až +20 °C. V noci potom teploty na včelnici klesajú len málo pod bod mrazu a na konci mesiaca už veľmi často zostávajú nad nulou. Včelstvá to samozrejme zistia a začínajú zakladať veľké plochy plodu. Včelárom pomaly začína včelárska sezóna.
Čítať ďalej: Včelárenie na jar - marcové prebúdzanie včelnice.
November vo včelách
November už patrí k zimnému obdobiu včelárenia, hoci najmä na začiatku mesiaca sú ešte dni priaznivé pre let včiel. Niekedy včely dokonca ešte prinášajú peľové obláčiky, najmä keď prírodu ešte nespálili prvé silné mrazy. Prinášaný peľ však už nemá zásadný vplyv na život a zimovanie včelstiev. Včely ho ukladajú do voľných buniek v blízkosti roja, ak tam nejaké sú.
Propolis - prírodný včelí liek do každej domácej lekárničky
Známe slovo propolis neoddeliteľne súvisí s včelami. Propolis je vzácna prírodná látka, ktorú vylučujú púčiky rastlín a stromov na ochranu proti pliesniam, vírusom a baktériám. Včely túto látku zbierajú a vyspravujú ňou medzery v úli, ale významne ju používajú ako jedinú možnú dezinfekciu na plástve a v úli. Prípravky z propolisu sú chemicky čisté a majú rozsiahle blahodarné účinky na ľudský organizmus.
Čítať ďalej: Propolis - prírodný včelí liek do každej domácej lekárničky