Kŕmenie včelstiev

Včelári svoje včely kŕmia v dvoch prípadoch, inokedy sú včely sebestačné a všetku potravu si sú schopné obstarať samy.

Nutné je včely zakŕmiť pri príchode zimy, pretože prirodzené zásoby, ktoré si včely za celý rok urobili, im boli odobraté pri vytáčaní medu. Tiež je niekedy nutné včely prikrmovať počas sezóny, napríklad pri tvorbe oddelka, chorobách atď

Prikrmovanie

Prikrmovanie je takmer nevyhnutnou súčasťou tvorby oddelka, kedy umelý prísun zásob uľahčí včelám rozvoj a tvorbu diela.

K prikrmovanie sa bežne používa cukrový roztok, ktorý namiešame z váhového podielu 1:1 vody a cukru. Často sa tiež používa medocukrové cesto.

Medocukrové cesto

Jedná sa o hmotu o konzistencii pasty, s pomocou ktorej sú živené včelstva. Pripravené môže byť v dvoch variantoch podľa toho, či je určené na okamžitú spotrebu alebo nie.

Ak potrebujeme, aby cesto dlho vydržalo, použijeme práškový cukor a med v hmotnostnom pomere 3:1. najlepšie sa cesto spracováva pri teplote 45 ° C.

Ak hodláme cesto ihneď spotrebovať, pridáme k práškovému cukru a medu, ktoré si pripravíme v rovnakom podiele ako u trvanlivého cesta, ešte asi 0,2 dielu vody. Opäť všetko pred spracovávaním zahrejeme. Vďaka pridanej vode sa cesto lepšie hnetie, nie je však trvalé.

zakŕmenom

zakŕmenom znamená dať včelstve k dispozícii dostatok zásob, aby prečkal zimu.

Jednou z metód zakŕmenie je ponechanie časti medných zásob v úli, a niektoré plásty nevytočit. Nevýhodou tejto metódy je strata medu, medzi výhody naopak patrí fakt, že sa o kŕmenie počas zimy včelár nemusí vôbec starať.

Ak včelám zoberieme všetok med, musíme sa o ich kŕmenie postarať inak. Často včelári miešajú cukrový roztok o hmotnostnom pomere 3:2 cukru a vody. Cukor sypeme do takmer vriacej vody. roztok je možné pripravovať v hrnci a miešať ho pomocou varešky či vŕtačky s miešacou vrtuľou. Je však možné použiť aj kalové čerpadlo, ovšem ak voda nebude vriacej.

Krmítka

Existuje hneď niekoľko spôsobov, ako zabezpečiť včelám dostatočný prísun zásob. Jedným z nich je použitie veľkoobjemových kŕmidiel.

Veľkoobjemové kŕmidlo je vlastne nádoba o objemu v rádoch litrov, ktorú je najlepšie umiestniť do podmetu či do prázdneho nástavkami na vrch úľa. Po naplnení cukrovým roztokom je nutné umiestniť na hladinu akýsi plavák, ktorý zabráni včelám, aby sa utopili. K jeho skonštruovanie možno použiť slamu, drievka, bublinkovú fóliu, špunty, šišky, a mnoho ďalšieho. výhodou tohto spôsobu kŕmenia je určite menej práce s doplňovaním, nevýhodou strata záujmu včiel pri chladnom počasí.

Ďalšou metódou prikrmovanie je použitie tzv presakovacie fľaše. Jedná sa vlastne o zavárací pohár s objemom asi 3,5 litrov, na ktorú je pripevnené špeciálne kŕmiacej viečko, tzn. s otvormi. pohár naplnenú cukrovým roztokom stačí obrátiť hore dnom a umiestniť na lúčky horného nadstavky. Pre málo návštev je nutné umiestniť do jedného úľa minimálne štyri fľaše.

Používajú sa tiež tzv Kapsová ( či rámková ) kŕmidlá, ktorá sa umiestňujú do úľov po spôsobe rámikov a zaberú miesto pre dva rámiky na kraji úľa. Objemy sú rôzne. Nevýhodou tohto kŕmidlá je nutnosť skonštruovať ho tak, aby ho včely nezastavěly ani sa v ňom neutopili.