https://www.vceliobchod.cz/images/1/kalendarium-brezen-24.jpg

Kalendárium – marec

A. Čo je nutné v marci urobiť a vyplýva to z legislatívy?

Podľa legislatívy je nutné vykonať náter plodových buniek a následnú fumigáciu pri prítomnosti troch a viac klieštikov Varroa destructor na včelstvo.

B. Čo je vhodné urobiť?

1. Vykonávať jarné prehliadky so zameraním na kontrolu zásob, plodovanie včelstiev a odstraňovanie zlých plástov.
2. Podporovať chov trúdkov u silných včelstiev s dobrými genetickými vlastnosťami.
3. Zabezpečiť vhodné podnecovanie včelstiev dodávaním peľu a vody.
4. Vykonať parafinovanie nadstavkov a vyváranie súší.

Čo musia včelári v marci urobiť a vyplýva to z legislatívy?

Je nutné vykonať náter plodových buniek a následnú fumigáciu, ak bolo vykonané vyšetrenie zimnej meliva a klieštikov Varroa destructor bolo zistené u viac než 3 včelstiev.

Pre správne ošetrenie a dosiahnutie minimálneho počtu klieštikov je potrebné vykonať nasledujúci postup:

Náter plodových buniek: Do 0,5 dl vody pridáme 5 kvapiek prípravku M 1-AER (fľaštička s červeným pásom). Na tenkú drevenú latku priviažeme molitanový hranol (cca 3 × 2 × 7 cm) a namočíme ho do pohára s roztokom. Potom ľahko vymačkáme prebytočnú vodu a potierame viečka plodových buniek. Malé kvapky roztoku na viečkach slúžia ako krátkodobý nosič účinnej látky, ktorá usmrcuje klieštiky, ktoré vyliezajú z buniek spolu s mladými včelami. Celková plocha ošetrovaných plodových buniek by nemala presiahnuť 10 dm².

Fumigácia: Večer toho istého dňa je potrebné vykonať fumigáciu včiel, aby sme dosiahli usmrtenie klieštikov prítomných na včelách.

Čo je vhodné urobiť?

Je dôležité si uvedomiť, že presné termíny zásahov sa môžu v rôznych lokalitách líšiť. Mali by sme brať do úvahy teplotu a rozkvet stromov a rastlín v okolí včelích úľov, čo nám pomôže určiť, kedy je vhodný čas vykonávať dané včelárske zásahy.

B1: Jarné prehliadky so zameraním na zásoby, plodovanie včelstiev a odstránenie zlých plástov

Pri jarných prehliadkach včelstiev s rozmermi 39 × 24 (Adamcova miera) je dôležité zamerať sa na nasledujúce body:

Skontrolujte horný nadstavok, ktorý zatiaľ odložte stranou. Pri zdvíhaní a odkladaní horného nadstavku si všimnite, či je v ňom zaviečkovaný plod.

Prehliadnite spodný nadstavok. Ak zistíte, že plásty pri stenách včelstva sú plesnivé, musia byť jednoznačne odstránené. Ako tretí plást od steny vložte stavebný rámik. Tento rámik má niekoľko využití. Najprv slúži k rozvoju a chovu trúdkov u silných včelstiev s dobrými genetickými vlastnosťami. Ďalej má významnú úlohu v biologickom boji s roztočom Varroa destructor. V druhej polovici júna sú v tomto rámiku obyčajne už vybudované trubčiny, ktoré sú zakladené a často už aj zaviečkované.

Vyrežte plásty s trubčinou, čím sa zbavíte veľkého množstva klieštikov, ktorí majú trubčí plod radšej než robotničí. Ak ste vyhodili dve prázdne súše, vložte ešte medzisteny na vhodné miesto v nadstavku, nie však do plodového telesa.

V hornom nadstavku, ak je včelstvo na teplú stavbu, môže byť prvá dvojica plástov od česna prázdna. V takom prípade ich vymeňte za zásobné plásty, ktoré presuniete z opačnej strany nadstavku. Ak je pri plode prázdny plást, nahraďte ho zásobným, aby sa včelám ušetrila práca s presunom zásob.

Jarné prehliadky u "nízkonástavkových" úľov, napr. 2/3 Langstroth

V úľoch s nízkymi nadstavkami, ako napríklad 2/3 Langstroth, je obvyklé, že včelstvá zimujú v štyroch nadstavkoch. Pri jarných prehliadkach odoberáme celý spodný nadstavok, kde sa nachádzajú najstaršie plásty. Z druhého nadstavku (od dna) vyberáme plesnivé plásty a nahrádzame ich stavebnými rámikmi, ktoré umiestňujeme do stredu nadstavku. Včelstvo je teda teraz uložené v 3 nadstavkoch 2/3 Langstroth, čo predstavuje rovnakú plochu plástov ako dva nadstavky 39 × 24.

Pri pohľade do úľov zo spodnej časti dokážem vidieť, kde sa nachádza plodové teleso. Väčšinou majú včely dostatočné zásoby, vďaka množstvu cukru, ktorý spracovali počas jesene. Zhruba po dvoch týždňoch, obyčajne koncom marca, vraciam štvrtý nadstavok s medovými súšami, ktoré mi zostali po vytáčaní medu. To znamená, že zimné zásoby z tretieho nadstavku sa prakticky nemajú šancu dostať do medu v tomto roku. Včelám poskytujem priestor v štyroch nadstavkoch. Počas sezóny sa potom pridáva piaty a šiesty nadstavok určený na medobranie. Mrežu, ktorá by oddeľovala plodisko a medník, nepoužívam.

B2: Podpora chovu trúdkov u silných včelstiev s dobrými vlastnosťami

Pred viac ako 20 rokmi sme urobili kľúčové rozhodnutie, ktoré zlepšilo kvalitu odchovávaných matiek vo včelstvách a pomohlo udržať „kvalitný materiál“ včiel na našich stanovištiach. Na prelome marca a apríla vkladám trúdkové súše priamo do stredu plodiska najlepších včelstiev v miere Langstroth (tretí nadstavok od dna) alebo ich vkladám do nadstavku. To umožňuje matkám začať klásť vajíčka do trúdkov skoro na jar. Trvá približne 40 dní od položenia vajíčka, než trúdi vyrastú. Ak matka začne klásť do trúdkových buniek koncom marca, do polovice mája uplynie asi 45 dní. Prvé odchovávané matky (ktoré sa liahnú medzi 5. a 12. májom) sú teda pravdepodobne oplodnené trúdkami z kvalitných, silných včelstiev. Preto som v úľoch s rámkovou mierou 39 × 24 (Adamcova miera) do horného nadstavku vkladal stavebný rámik a do hornej časti vkladal trúdkové súše. To je blízko plodovému telesu a matka súše tak má takmer okamžitú možnosť klásť vajíčka (v závislosti na počasí a sile konkrétneho včelstva). V polovici mája je vysoko pravdepodobné, že trúdi budú zrelí.

B3: Podnecovanie, dodávanie peľu a vody do včelstiev

Kľúčom je mať silné a zdravé včelstvá, ktoré sme počas jesene dostatočne nakŕmili, aby netrpeli nedostatkom niečoho, čo je naša chyba. Môžeme podporiť včelstvá neustálym vysádzaním peľodárnych krov a stromov v okolí včelníc a tiež výsevom peľodárnych plodín tam, kde je to možné. Týmto spôsobom môžeme zabezpečiť dostatočný prísun peľu a vody pre včelstvá.

Voda je kľúčová

Za zlého počasia, keď sú teploty nízke, včely majú tendenciu opúšťať úle a mnohé z nich nedoletia domov pri nepriaznivom počasí. Niektorí včelári, ktorí majú úle blízko svojich domov, pravidelne od polovice marca dodávajú včelám vodu pomocou striešky. Denne dodávajú asi 2,5 deci vody. Aj keď je to pracné, veria, že to má zmysel. Pre včely je tiež dôležité pripraviť pre nich miesto s vodou blízko ich stanovišťa, tzv. včelie napájačky, ktoré im určite pomôžu.

Peľové náhrady

Čo sa týka dodávania peľu a peľových náhrad, je ťažké posúdiť, z čoho a ako sú vyrobené. Často sa hovorí o nedostatku peľu pre včelstvá, najmä pri jarnom rozvoji, a v niektorých oblastiach je to oprávnená obava. Je isté, že dodanie peľu pomôže včelám. Dodávka peľových ciest na jar rozhodne nezpôsobí žiadnu škodu.

B4: Parafinovanie nadstavkov, vyváranie súší

Po odoberaní spodného nadstavku so starými súší je dôležité spracovať súše. To je najlepšie urobiť v marci, aby sa nestali hostiteľmi zavíjačov.

V tom istom kotli, ktorý používam na spracovanie súší, tiež vykonávam parafinovanie nadstavkov, dní a drevených častí. Postupne vkladám do prázdneho kotla parafín, ktorý sa zahrieva na teplotu 150–160 °C.

Do vyhriateho parafínu vkladám drevené jednostenné nadstavky. Tie sa ponechajú vo vode približne 6 minút, čím sú dezinfikované a získajú ochranu proti poveternostným vplyvom. Vzhľadom k vysokej teplote sa parafín dobre vsaje do dreva. Nemám obavy, že by sa dostal do vosku. Treba si však uvedomiť, že parafinovanie nemožno vykonávať na plastových úľoch alebo izolovaných nadstavkoch.

Pri tejto práci je dôležité dbať na ochranu svojho zdravia, pretože pracujeme s horľavou látkou pri teplote 160 °C! Je nutné dodržiavať bezpečnostné predpisy.

Z časopisu včelárstvo od Pavla Konečného.