Plastové rámiky
V skratke sa dá povedať, že plastové rámiky sú jednou z posledných inovácií v oblasti včelárstva, ktoré šetrí váš drahocenný čas.
Na trhu sa pritom môžete stretnúť s rôznymi variantmi plastových rámikov. Najobľúbenejšie sú asi plastové bočné lúčky, celoplastové rámiky, ale existujú aj samostatné plastové medzisteny, ktoré sa vkladajú prakticky do akýchkoľvek rámikov príslušných rozmerov ( pre naše krajiny je najrozšírenejšie 39x24 cm ).
Výhody plastových rámikov
Výhod je hneď niekoľko, napríklad duté bočné lúčky typu hoffmann majú izolačné vlastnosti a tiež vás zbavujú starostí s medzerníka. Medzi výhody patrí tenké horné a dolné lúčky, čo zaisťuje spoločne s mezinástavkovou medzerou nízku vzdialenosť medzi včelí stavbou v hornom a dolnom nadstavky. Vo výsledku to znamená výhody pre včelstvo, ktoré medzeru medzi nástavky nevníma rušivo, a tiež pre matky, ktoré pri kladení medzeru prechádza.
Veľkú výhodu poskytujú rámiky aj samotnému včelári. Plastové rámiky majú dlhú životnosť vďaka špeciálnemu plastovému materiálu, ktorý získal mnohé atesty na styk s potravinami, takže vo vosku ani v medu nezanecháva žiadne deriváty, neznehodnocuje chuť ani vôňu. navyše nahrádza veľa otravné práca s klasickými rámiky, ako je zbíjanie a lepenie prírezov, drôtovanie, práca s medzisteny a ďalšie.
Medzi ďalšie výhody patrí aj fakt, že do úľa budete pridávať už len svoj vlastný vosk, takže nehrozí prípadné nákazy.
Použitie plastových rámikov
Plastové rámiky nie sú ani tak žeravú novinkou, ako by sa mohlo zdať. U nás aj vo svete sa používajú už niekoľko rokov a tak môžeme čerpať z niekoľkoročných skúseností mnohých spokojných včelárov.
Asi najväčší rozdiel, aký nájdete medzi klasickými drevenými rámiky a modernými plastovými, je jednoduchšia práca. A áno, práve s tými plastovými.
Keď konečne máte nové plastové rámiky v dielni, musíte ich opatriť slabou vrstvou vosku skôr, než je prvýkrát použijete. Môžete tak urobiť namáčaním, kedy ponoríte rámiky do roztaveného vosku o teplote 70-85 ° C. Jedná sa o rýchlu, ale na spotrebu vosku veľa náročnú, metódu. Preto môžete vyskúšať aj natieranie. Vosk sa dá nanášať aj valčekom (rozhodne nepoužívajte molitanový, najlepšie je nylonový ) alebo štetcom - tým dosiahnete najnižšiu spotreby vosku. Pamätajte, že nie je nutné zaplniť dna buniek, vosk stačí naniesť len na ich hrany. Pri veľkom šetrení stačí natierať aj hrany rámika.
Tým sa zabezpečí, že včely nespoznajú rozdiel medzi medzistenami voskovými a povoskovanými plastovými. Včely budú stále ochotne stavať bunky pre plod i sladinu.
Pre potreby trubke buniek odporúčame vložiť jeden klasický rámik. Včely síce dokážu stavať rúrke bunky aj v celoplastových rámcoch, ale budú tak robiť nepravidelne a to môže byť pre včelára náročné na sledovanie. Šikovný včelár si môže vyrobiť aj plastový rámik na trubčinu, stačí mu vyrezať stred plastové medzisteny ( pričom ponechá približne jeden centimeter od okraja ) a včely tu vystaví novú trubčinu.
Plastové rámiky, ako bolo povedané, skvele šetrí čas. Dobre je to vidieť na obnove diela, kedy stačí staré dielo zrezať, a rámik môžete vrátiť do úľa. Dna buniek včely samy urovnajú, vyčistí a začnú s novú stavbou. Nie je nutné znovu voskovať.
Vytáčanie sa zrýchli vďaka tuhosti celoplastového rámika, ktorý umožňuje vytáčať vyššou rýchlosťou. Navyše je vylúčené zrúteniu diela, znižujú sa následky útokov molice.
Dezinfekcia sa obvykle nevykonáva, ak je nutná, stačí ju vykonať veľmi účinným roztokom 5 % hydroxidu sodného a 10 % Sava a následným opláchnutím teplou vodou.
Vysoká cena ?
Na prvý pohľad sa môže cena zdať naozaj vysokú. Pri reflexii s hromadou práce, ktorú nám ale plastové rámiky ušetrí, s rýchlosťou výmeny stavby, s čistotou a dlhou trvanlivosťou, vyjde nám, pri prepočte na drevené rámiky, že cena je skôr nižšia.