Riešenie najrôznejších problémov
Ak včelár zistí, že matka nekladie, vo včelstve sa nenachádza žiadny mladý plod ani vajíčka, mal by najprv vykonať plodovú skúšku, o ktorej sme hovorili vyššie. V prípade, že včely začnú na plodovom pláste s vajíčkami tvoriť matečníky, matka sa v úli nenachádza a je teda nutné zabezpečiť im novú matku, alebo aspoň kvalitný matečník, z ktorého by vyrástla silná včelia kráľovná. Iným spôsobom riešenia je spojiť toto včelstvo s iným (viď vyššie).
Ak je na prvý pohľad zrejmé, že jedno včelstvo je v porovnaní s inými oveľa slabšie, máme dve možnosti riešenia. Včelstvo môžeme spojiť s iným, alebo ho jednoducho zrušíme. Zrušenie vykonáme tak, že vezmeme úľ kúsok ďalej od nášho stanovišťa a včely z neho vysypeme. Nelietavé včely pravdepodobne zahynú a lietavky sa pokúsia začleniť sa do niektorého z ostatných úľov.
Ak sú rámiky aj plásty včelstva pokálené a včelstvo je slabé, trpí s veľkou pravdepodobnosťou nosematózou. Pokálením rozumieme malé zaschnuté tmavo hnedé škvrny na plástoch, rámikoch a podobne. Tento problém sa môže vyskytovať predovšetkým na jar. Najbezpečnejším riešením je včelstvo eutanázovať. Úľ musí byť vydezinfikovaný. Predovšetkým je nevyhnutné nezlučovať infikované včely s iným včelstvom, choroba má tendenciu sa ľahko šíriť, preto neodporúčame použiť ani zvyšné zásoby.
V prípade, že včelár zistí, že v jednotlivých bunkách sa nachádza viac ako jedno vajíčko (larva), je vhodné vykonať kontrolu buniek, pretože sa môže jednať o hrboplod. Hrboplod je niečo, čo sa tvorí, ak včelstvo žije bez matky a niektorá robotnica prevzala jej úlohu v snahe včelstvo zachrániť. Táto robotnica (trubčica) kladie vajíčka, ktoré nie sú oplodnené, a z ktorých sa teda vyliahnú trúdy. Nesúrodé bunke, ktorú obýva mladý trúdi, hovoríme hrboplod. Ak sa vo včelstve nachádza hrboplod, najlepším riešením je vysypať včelstvo asi 10 metrov od úľa. Lietavé včely sa doslova „vžobrajú“ do iných úľov. Trubčice, ktoré nelietajú, zostanú na mieste a zahynú. Ak sme hrboplod nenašli, včely si pravdepodobne so zmienenou situáciou poradia samy a úľ po nejakej dobe skontrolujeme.
Ak je naším problémom, že niektoré naše včelstvo je vylupované iným, je najlepšie presťahovať úľ na nové stanovište (viď vyššie) a nechať otvorené očko len pri nadstavku, v ktorom sa nachádza plod.
Ak pri jarnej kontrole zistíme, že je včelstvo bez vlastných zásob, ale je stále životaschopné, doplníme jeho úľ zásobami od iných včelstiev, dáme mu na spotrebu niektorý náš vytočený med alebo vytvoríme medocukrové cesto, ktorým včely podnietime. Na podnecovanie môžeme použiť akékoľvek kŕmidlá, alebo môžeme cesto položiť priamo na horné latky alebo do podmetu.
Ak nemáte dostatok liečiv, môžete sa obrátiť na včelárske predajne, ktoré vám môžu poskytnúť voľne predajné lieky ako Formidol a podobne. Ak potrebujete napríklad Varidol, Gabon, MP10 či M1, spojte sa najlepšie s nejakým renomovaným súkromným veterinárom.