Sedem rokov včelárenie v Mini úlcích II

Ako sme sľúbili v októbrovom čísle Včelárstvo, pokračujeme v publikovanie sedemročných skúseností učiteľa včelárstvo Břetislava Pravdy s chovom matiek v Mini úlcích.

Originálne Mini zľaknutie Łysoń

Táto zostava sa skladá z dna, nástavkami, stropného kŕmidlá, striešky a prepážky pre prípadné rozdelenie úlikov na dve samostatné jednotky. Všetky tieto diely sú vyrobené z extrudovaného polystyrénu (styroduru) v kovových formách, každý diel zvlášť, ale každý ako jednoliaty celok, teda bez akýchkoľvek spojov.

Dno má dve cézny a dva vetracie otvory, práve pre možnosť rozdelenia Mini úlikov na dva samostatné oddiely. Súčasťou dna sú letáčiky do Cesena, vetracie záslepky do Cesena a plné záslepky do vetracích otvorov a Cesena.

Nástavec má vonkajšie rozmery 30 * 30 x 17,6 cm a vnútorná svetlosť 23 * 23 cm, sila steny je teda 3,5 cm. Veľkou výhodou je, že do hornej a spodnej časti nástavkami je integrovaný rám z odolného plastu, ktorý výrazne zlepšuje kvalitu práce s týmto úlkem, umožňuje jednoduchú očistu od propo-lisu a tiež veľmi zvyšuje životnosť nástavkami oproti nástavkům vyrábaným svojpomocne. Horný a spodný plastový rám má tzv. fale, ktorý majú aj ostatné časti Mini úlikov, takže zostava je veľmi stabilný. Tu by som chcel uviesť, že cena tohto nástavkami priamo od výrobcu je necelých 300 korún (celá zostava potom stojí asi 630 korún), čo nie je ani cena jednej včelí matky. Z estetických i funkčných dôvodov je teda lepšie aspoň nástavkami nakúpiť.

Stropné kŕmidlo má rovnako ako nástavec horný a spodný rám z tvrdého plastu. Objem kŕmidla vo vodorovnej polohe je 1,4 litra.

Strieška je bez presahu a zapadá presne do horného falcu kŕmidla alebo nástavkami.

Rámčeky kúpenej s touto zostavou boli typu Hoffmann s rozmermi 22,5 x 17, z čoho je jasné, že pri svetlosti nástavkami 23 cm boli trochu dlhšie a bolo treba je upraviť. Rámčeky je možné umiestniť do nástavkami na teplú i studenú stavbu.

Dovybavenie a vylepšenia Mini úlikov oproti tzv. "Továrenské verziu"

Dno v originálnom prevedení používam dnes už len pre uzavretie včelstvíčka, pretože má dva vetracie otvory. To možno použiť napr. Pri osadzovaní smetencem alebo pri prevoze na iné stanovište. Hneď prvý jeseň a zimu som došiel logicky k tomu, že je problematické liečenie a vzhľadom na nutnosť zaslepiť spodnej vetracie otvory sa tiež podstatne zvýšila vlhkosť v úlikov, pretože veľkosť cézny 5 x 2 cm (10 cm2) je pre odvetranie absolútne nedostatočná. Rýchlo som teda vyrobil nová dna z fólie-ania vodovzdorné preglejky. Tá umožňujú vloženie monitorovacích podložiek na mal, zväčšila sa plocha cézny na 26 cm2 a tým o niečo poklesla vnútorná vlhkosť. Táto dna dnes používam v chovnej sezóne. Sú dobre čistiteľná a príliš neumožňujú stavbu diela do nízkeho podmetu. Neumožňujú však jesenné ošetrenie údením a tiež aplikácia aerosólu je problematická. fumiguje bolo nutné vykonávať v hornom nástavkami pri nutnosti vytiahnutí jedného plástu sa zásobami s veľkým obťažovaním včelstvíčka. Pri použití aerosólu potom bolo na podložkách veľké množstvo mŕtvoliek, evidentne včiel poškodených studeným aerosólom. Posledné dva roky teda používam na zimu dna s vysokým podmetom 11 cm a kvalita zimovania a komfort liečenie (fumigácie na stojane v podmetu) sú podstatne lepší. Väčšia je tiež letáč o ploche 46 cm2, ktoré spoločne s vysokým podmetom definitívne vyriešilo vlhkosť v úlikov.

Nástavec nie je potrebné nijako upravovať. Originál je dodávaný v bielej farbe, takže si ej včelár natrie nejakou vodou riediteľnou farbou. Vnútro úlikov mi včielky trochu "na-kusovaly", preto som ho vzápätí začal natierať Fasadin. Na jar, keď sa zazimované včelstvíčko rozdeľuje na chovné jednotky, prekladá sa do čistých nástavcov a zimné nástavkami sa mechanicky očistia, natrú zvnútra spomenutým Fasadin a sú pripravené na ďalšie použitie - toto je najlepšia dezinfekcia), Mechanické poškodenie nástavcov (vonkajšie i vnútorné) je možné opraviť špeciálnou hmotou. Ja používam obyčajný akrylátový tmel, ktorý sa zrovná špachtľou a po uschnutí sa prebrúsi a natrie príslušnou farbou. Opravoval som aj naozaj veľké diery po útoku žlna a opravené miesto nemožno poznať.

Kŕmidlo má prí vodorovnom umiestnenie objem iba 1,4 litra, pri miernom naklonení len 1,2 litra. Zrazu nakŕmenie tak dodáme necelý kilogram cukru v roztoku 3: 2, alebo 1,6 kg, ak používame hotová invertný krmivá. K plnému nakŕmenie je potreba dodať cukrový roztok zhruba desaťkrát. Ja používam bežné fľaše s objemom 3,6 litra s prosakovacím viečkom, alebo 1,7 litra a kŕmim invertným krmivách, takže mám nakŕmené na dve aplikácie v prvom prípade alebo štyri aplikácie v prípade druhom. Zatiaľ som nezistil rozdiel v kvalite vyzimovaných včelstiev medzi rýchlym a pomalým kŕmením. Pre fľaše 1,7 litra je potrebné len jeden prázdny nástavec. Kŕmenie Invert je výhodnejšie, pretože táto predsa len menšie včelstvíčka sú o niečo náchylnejšie na vylúpenie, najmä ak sú na rovnakom stanovišti súčasne normálne včiel-stva. Kŕmenie Invert riziko lúpeže takmer eliminuje.

Strieška má v origináli rovnaký pôdorys ako nástavec a zapadá do horného falcu nástavkami. Nahradil som ich bežnými teleskopickými strieškami - drevený rám prekrytý sololit krytý kvalitné asfaltovou lepenkou. Pod strieškou používam celoročne bežnú durafolovou fóliu a ako uteplívku 19mm Hobro.

Rámik dodávaný s úlkem bol Hoffma-nova typu s úzkou spodnou Loučka. hneď od začiatku som ich začal nahrádzať rámčeky s mezemíky a širokou spodnú Loučka. Rámčeky s mezemíky sú vhodnejšie pre lepšiu manipuláciu s dielom, Hoffmanove rámčeky včely veľa tmelily. Rámiky s úzkou spodnou Loučka včely tvorili do do podmetu, hoci nízkeho, a tak sťažovali manipuláciu a hľadanie matky. Široká spodnej Loučka toto prakticky vylučuje. V Mini úlikov nemám ambície používať rámčeky, ktoré by sa dali spájať na nejakú bežnú rámkovou Optimal 42 x 17). Ak by mal tento systém slúžiť prevažne k tvorbe oddelka, bolo by logickejšie použiť k tomu plemenáče na bežné rámiky.

Rámčeky drôtikom dvakrát vodorovne a zatavuje deliacu plochu cez celú plochu.

Strupek a uteplení

Ako Strupek používam durafolovou fóliu. Vyhovuje pre letmé kontroly bez vyrušenie včiel a po vyriešení zimovania na vysokom dnu nie je problém s vlhkosťou v úlikov. Pre uteplení používam rovnako ako v kmeňových včelstvách Hobro sily 19 mm. Možno by bol lepší polystyrén, ale ten mi likvidovali predovšetkým mravce.

Ostatné

Napr. lavica pre úliky, je dobré umiestniť do výšky 80-100 cm. Práca je potom ďaleko pohodlnejšie. Úliky mám umiestnené po piatich až siedmich na laviciach, ktoré pozostávajú zo dvoch zemných skrutiek, do nich sú uchytené rúrky s hore navareným "plocháče" a na tých sú uchytené dva trámiky profilu 7x4 cm. Z fotografií je zrejmé, že umiestnenia Mini úlikov u mňa aj v Poľsku je v radoch a odporuje doteraz razené teóriu o umiestnení oplodňáčků "chaoticky" s výlety na rôzne svetové strany z dôvodu orientácie matiek. Poznatky mojej i iných chovateľov, vrátane tých poľských, jasne dokazujú, že ide len o jeden z mnohých včelárskych mýtov. To isté platí aj o farebnom rozlíšení deň úľov či použitie nejakých geometrických obrazcov. včely a matky sa rozhodne neorientujú zrakom, alebo aspoň nie nejako
podstatne. Samozrejme aj ja dna natieram rôznymi farbami, ale iba z estetických dôvodov.

Z časopisu včelárstvo Ing. Břetislav Pravda, učiteľ včelárstvo