Ako hodnotu má med a aká by mala byť jeho cena?

Včelí med je produktom včely medonosnej. Včely ho používajú ako potravu. Odobratím medu stráca svoju prirodzenú potravu. Med je teda nutné nahradiť. Dlhú dobu sa med nahrádzal Hladno cukrom. V dnešnej dobe sa začali vyskytovať aj iné krmivá pre včely ako len cukor. Sú ale krmivá, ktoré sú pre včely vhodnejšie ako klasický cukor. Jemnují sa Invert Tieto Invertná krmivá nezaťažujú tráviace ústrojenstvo včiel ako bežný cukor a v plástu nekryštalizujú. Špeciálne invertný krmivá pre včely sa potom javí ako ideálny alternatívne náhradou medu. Náklady na vybavenie pre včelárov, sú v rádoch desiatich tisícov korún, liečenie, prácu včelára a potom zistíte, kde by sa mala asi pohybovať cena medu.

Hodnota včelieho medu pre ľudí?

Včelí med sa využíva vo farmácii, ako prímes do kozmetických prípravkov (šampónov, mydiel, krémov) s liečivými účinkami, ale aj ako potravina alebo alkoholický nápoj. V podstate sa s medom stretávame neustále. Iste sme si vedomí cenou liekov, rovnako tak, cenou potravín tzv. Zdravej výživy. Med je práve príkladom zdravej výživy.

Zásoby medu sú obmedzené

Zásoby medy, rovnako ako u ostatných prírodných zdrojov a rýdzo prírodných produktov, nie sú nekonečné. Jeho výroba je spojená s počasím. Produkcii medu ovplyvňuje slnko, dážď, silný vietor a teplota vzduchu. V podstate môže prísť iba jeden z týchto faktorov v nevhodnú dobu a znáška medu bude mizivá. Pritom možno len ťažko predpovedať, aká bude v danom roku znáška medu. Táto nedostupnosť medu ako suroviny, by mala med radiť medzi vzácnejšie suroviny. Problém potom býva s kvalitou medu. Slovenský med býva svojou kvalitou na vysokej úrovni, preto je tiež vyvážený. Bohužiaľ, aby potom bola pokrytá dopytu na Slovenskom trhu, je zase dováža nekvalitný med za zahraničia. Medy sú tiež často riedené sirupy a tým sa ničí jeho priaznivé účinky a teda aj jeho hodnota.

Trhová hodnota včelieho medu?

Pochopiteľne by sa cena medu mala odvíjať od situácie na trhu. Toto je bežné aj u iných komodít, ktoré sú prírodnými produktmi. Teda ak je medu nedostatok, cena by mala byť logicky vyššia ako v roku, kedy ho bolo nadbytok. Ďalej je potom cena medu závislá od kupujúceho subjektu a predávaného množstva. Cena bude iná konečnému spotrebiteľovi v pohári 950 ga spracovateľovi vo 280 kg suda. Bohužiaľ, nie všetci včelári sledujú ceny na trhu a predávajú svoj ​​výrobok za oveľa nižšiu cenu v pohári. Cena medu je tak hlboko pod výrobnými nákladmi. Pričom zvýšením cien, včelár nepríde o klientelu, ale získa navyše kapitál, ktorý môže využiť napríklad na obnovu vybavenia s využitím včelárskych dotácií a tým, bude môcť produkovať viac medu pri zachovaní kvality.

Aj napriek tomu, že je o med veľký záujem, nájdu sa aj včelári, ktorí majú problémy s jeho predajom. Pritom pre jeho predaj nie je nutné znižovať jeho cenu a tým aj hodnotu. Med nie je na horšie kvalitatívnej úrovni ako med z dovozu. Skúsme ho treba prezentovať ako kvalitný produkt napríklad originálnou etiketou, tabúľ na plot, aby sa o predaji dozvedeli spotrebitelia. Môže pomôcť aj inzerát v miestnych novinách alebo tiež zmienka na Facebooku, či všeobecne na internete. Ak aj napriek tomu máte problém s jeho predajom, môžeme vám ho pomôcť ponúknuť. Stačí nás kontaktovať.