Obstaranie včelstiev
Ak zvažujete nad začiatkom včelárenie, budete potrebovať hlavne včelstvo. Najľahšia cesta je jeho kúpy a to buď vo forme oddelka alebo rovno celého včelstva. Ďalším spôsobom je odchyt roja.
Začiatočníci by mali mať na pamäti, že je vždy lepšie zaobstarať si viac ako jedno včelstvo. Pokojne rovno tri. dôvodom je ľahká zraniteľnosť jediného včelstva. Ak by u neho došlo k nejakej nehode, je veľmi jednoduché mu pomôcť dotácií plodu z iného včelstva. Tiež si tým zvýšite počet produkcie a okrem iného - starať sa o jedno alebo tri včelstva sa časovo príliš nelíši.
Právne pozadí
Vždy majte na pamäti, že pri dovoze včelstvá musíte mať vždy na mysli zdravotné riziká ich presunu. nielen preto je nutné mať presun povolený z úradu a zároveň mať veterinárny atest na presun zvieraťa. Detaily je vhodné vždy pred akciou prejednať s miestne príslušnou veterinárnou správou ( OVS ). Tá vám stanoví podmienky presunu.
Kúpa oddelka
Kúpa oddelka je asi najbezpečnejší spôsob, ako prísť ku včelstve. Oddelka sú cenovo dostupné, ľahšie sa preváži a navyše - vďaka veterinárnemu osvedčeniu máte istotu, že sú včely v poriadku . Atest vydáva OVS na základe vyšetrenia kmeňových včelstiev.
oddelka sú k dostaniu väčšinou pětiplástové, obsahujú mladú matku a plody rôzneho veku. Najlepšie je oddelka kúpiť počas júna alebo začiatkom júla, čo je doba s kvalitnými snůškovými podmienkami . Ak nenastanú, oddelka budete musieť prikrmovať aby sa včelstvo zdarne rozvíjalo a pripravilo na zimu.
Rady
-
Nikdy nekupujte oddelka bez veterinárneho atestu, taký včelár nielen, že robí protizákonne, ale môžete tak ohroziť zdravie iných včelstiev.
-
Vždy si pred prijatím oddelka skontrolujte prítomnosť a kladenie matky.
-
Skontrolujte si, že s oddelka preberáte aj kópiu veterinárneho atestu s vyplnenými údajmi o kupujúcom a s potvrdením zdravotného stavu včelstiev.
-
Majte na nasledujúci rok po aplikácii oddelka pripravené nové plásty.
Kúpa včelstiev
Včelstvá sa dajú kúpiť už so všetkým, stačí sledovať včelárske inzercie. Môžete tu zohnať včelstva s úľom aj ďalším vybavením, najčastejšie z pozostalosti alebo z dôvodu ukončenia včelárenie. ceny sú pritom veľmi priaznivé.
K takémuto počinu by sa mal odhodlať skôr len veľmi skúsený včelár. Iba skúsenosti dokážu odhaliť prípadné zdravotné problémy predávaného včelstva. Problémom môže byť nízky stav, veľká bodavost či rojivost včelstva.
Skôr sa vyvarujte nákupu náradia k práci priamo v úli. Nikdy neviete, aké choroby včely prekonali a čo všetko na náradie mohlo priľnúť. Pokiaľ aj tak náradie kúpite, venujte mu starostlivosť a riadne ho očistite, alebo ho používajte výhradne na prácu s týmto úľom.
Rady
-
Ak vy sami nie ste skúsení, popýtajte sa nestranného skúseného včelára, či sa kúp oplatí.
-
Majte na pamäti, že úľ, v ktorom včelstvo býva, môže mať vyššiu historickú, než včelársku hodnotu.
-
Venujte zvýšenú pozornosť úľa, hľadajte pozostatky chorôb, červotoča a stopy po iných škodcoch.
-
Presvedčte sa, že prípadný úľ vyhovuje vášmu spôsobu včelárenie.
-
Vždy sa pýtajte na dôvod predaja.
Získanie rojov
Rozhodne najstarším spôsobom, ako človek získaval a ochočoval si včely, je chytanie rojov. Jedná sa o tradičný spôsob množenie včiel, ktorý je tiež veľmi lacný. Roj môžete získať zdarma, nemusíte riešiť typ úľa ani nič ďalšieho. Chce to len trochu šikovnosti a snáď aj odvahy .
Po usadení sa roj ihneď pustia do budovania hniezda. Včely pracujú nepretržite a neúnavne, kedy ich aktivitu môžete zvýšiť prísunom sladiny.
Jediným problémom nového včelstva založeného z roja je stará matka. S rojom odlieta stará kráľovná, ktorá bola z domáceho úľa vystrnaděna novú, mladú a silnú matkou. Rojacich sa kráľovnej môžu byť niekedy tak staré, že sa nedožijú ani nasledujúceho jari. stará matka môže byť zaťažená aj"hriechy z minulého života". Často sa u nich prejavujú sklony k rojivosti, bodavost. So starou matkou riskujte aj nízky výnos medu. najlepšie je riešiť takéto hrozby už preventívne. Hneď po odchyte roja si kúpte novú a šľachtenou matku a matky vymeňte. Posledný možný termín je jeseň, tesne po zakŕmenie.
Smetence / Pakety
Spomeňme ešte, že roj sa dá získať aj " Umelo". Aj keď to v našich krajoch nie je príliš rozšírené, za skúšku to môže stáť. Hlavne vo chvíli, keď sa včelári nechce príliš dlho čakať na prirodzený roj. Smetenec sa získa na základe rozkladené matky v klietke. Včelár pri práci sa smetencem postupuje rovnako ako s rojom. Výhodou smetence je absencia nutnosti meniť matku.
Rady
-
Ak chytáte roj známeho, či rovno vlastného, pôvodu, sú zdravotné riziká vcelku malá.
-
Nechytajte roje, u ktorých nepoznáte pôvod - môžu niekomu patriť alebo byť nakazená.
-
Pri odchyte roja nepodceňte bezpečnosť svoju ani bezpečnosť svojho okolia.