Drevený úľ Dadant US 12 rámikov
Včelí úľ Dadant US pre 12 rámov o rozmere 482 x 445 x 285 mm (Langstroth Jumbo 285), ktorému sa tiež hovorí Dadant upravený alebo US. Úľ je vyrobený z masívneho dreva s hrúbkou 22 mm. Vnútorné boky nadstavku majú po stranách hladké nerezové schienen (koľajnice). Schienen tvorí oporu pre rámiky. Vzhľadom na štvorcové vonkajšie rozmery 50,9 x 50,9 cm je možná teplá aj studená konštrukcia. Všetky diely úľa sú vyrobené z masívneho dreva. Zostava Dadant US je kompatibilná s úlom 12 Dadant Blatt, pretože ten sa líši iba vnútornými rozmermi rámikov (470 x 435 x 300 mm). Úle a časti úľa sú dodávané bez náteru a rámikov.
Drevený úľ Dadant US 12 rámikov pre začiatočníkov aj pokročilých včelárov
Vítame vás vo svete kvalitného včelárstva s naším dreveným úľom Dadant US. Tento typ úľa je ideálnou voľbou ako pre začínajúcich, tak aj pokročilých včelárov, ktorí hľadajú spoľahlivé riešenie pre rozšírenie svojej včelnice. Úľ, inšpirovaný inovatívnymi nápadmi brata Adama, ponúka funkčnosť, flexibilitu a robustnú konštrukciu, ktorú ocení každý, kto sa snaží efektívne spravovať svoje včelstvá.
Vlastnosti a špecifikácie úľa
Úľ Dadant US je navrhnutý tak, aby pojal celkovo 12 rámikov s rozmermi 482 x 448 x 285 mm, tiež známych ako Langstroth Jumbo 285. Je vyrobený z prvotriedneho masívneho dreva s hrúbkou 22 mm, čo zaručuje jeho odolnosť a dlhú životnosť. Rámy bezpečne držia vďaka nerezovým hladkým koľajničkám (schienen) po stranách, ktoré posilňujú pevnosť celej konštrukcie.
Kvadratické vonkajšie rozmery úľa 50,9 x 50,9 cm umožňujú ako teplú, tak aj studenú stavebnú polohu, čím sa úľ stáva univerzálnym riešením pre rôzne druhy včelárenia. Kompatibilita s úľom Dadant Blatt zaručuje flexibilitu, aj keď sa rámiky mierne líšia vo svojich vnútorných rozmeroch.
Optimalizácia a prispôsobenie
Vedeli ste, že drevo, z ktorého je úľ vyrobený, je prírodne neošetrené? Preto je odporúčané úľ natierať vhodnými nátermi po usadení včelstva. Odporúčame používať až tri vrstvy náteru a medzi jednotlivými vrstvami povrch jemne zrniť papierom na zrnenie pre dosiahnutie optimálnej ochrany. V kombinácii s ľanovým olejom získate dlhodobú ochranu proti poveternostným vplyvom.
Odporúčania pre údržbu
Po usadení včiel v úli sa vytvára špecifickejšie vnútorné prostredie, kde teplota a vlhkosť môžu viesť ku kondenzácii pod krytom, čo by mohlo spôsobiť vznik plesní. Pre zaistenie optimálnej cirkulácie vzduchu odporúčame úľ umiestniť na vyššie dno.
Okrem toho je ideálny pre väčšie kolónie a znižuje riziko rojenia vďaka svojej rozšírenej veľkej plodovej komore. Tento úľ je tiež skvelou voľbou pre včelárstvo v teplotných zónach, kde je hojnosť kvetinových zdrojov a kde možno dosiahnuť zberu vysoko kvalitného medu.
Naše úle Dadant US predstavujú spojenie tých najlepších vlastností pre úspešný chov včiel. Jeho robustná štruktúra a premyslené dizajnové prvky sú skvelým riešením pre každého včelára, ktorý hľadá spoľahlivý, odolný a adaptabilný úľ. S nami nie ste sami na ceste za úspešným včelárstvom. Príďte k nám a objavte, ako vám naše kvalitné úle môžu pomôcť dosiahnuť váš cieľ.
História moderného včelárstva a úľov
Prvé kroky vo včelárstve
Včelárstvo má dlhú históriu siahajúcu mnoho storočí do minulosti. Pôvodní včelári nepestovali včely, ale skôr ich lovili pre med, pričom často ničili úle a tým aj celé včelie kolónie. Avšak už v starovekom Egypte sa na stenách hrobiek faraónov našli vyobrazenia, ktoré dosvedčujú, že Egypťania používali dym na upokojenie včiel pri zbere medu.
V 4. storočí p.n.l. čínsky filozof Fan Li propagoval používanie drevených úľov, zatiaľ čo prvé umelé úle, známe ako slamenné, sa objavili pred 2000 rokmi. Bohužiaľ, vtedajšie úle museli byť zničené pre zber medu, čo malo za následok zánik včelstiev.
Revolučné zmeny v úľoch
V 18. storočí došlo k významným inováciám v konštrukcii úľov. Anton Janša z dnešného Slovinska priniesol úle, ktoré bolo možné stohovať a premiestňovať. V nasledujúcich rokoch, Thomas Wildman zaviedol dizajn úľa, ktorý používal odnímateľné lišty pre tvorbu plástov. Tento koncept sa však tešil len obmedzenému prijatiu.
Objavenie "včelieho priestoru"
Významný pokrok znamenal objav Lorenza Langstrotha v 50. rokoch 19. storočia, ktorý pozoroval, že včely vytvárali plásty len v priestore širšom než 3/8 palca, zatiaľ čo užšie medzery vyplňovali propolisom. Na základe tohto objavu navrhol úľ so zavesenými rámami, ktoré bolo možné odoberať a skúmať bez poškodenia úľa.
Štandardizácia a vývoj úľov
Neskôr napríklad britská Beekeepers' Association štandardizovala veľkosť rámikov, ale veľkosť samotných úľov sa ďalej menila. Dadant a Otec Adam propagovali 11 až 12 rámikové úle.
Modernizácia včelárstva
Od polovice 19. storočia vynálezy ako odstredivka na med uľahčili prácu včelárom a zvýšili produktivitu. Úle boli ďalej vylepšené a dnes sa používajú pre efektívne včelárstvo po celom svete, pričom Langstrothov dizajn zostáva najpopulárnejší.
Drevený úľ Dadant US 12 rámikov
Súčasná verzia Dadant úľov je široko používaná pre jej veľkú kapacitu a efektívne využitie priestoru. Drevené úle Dadant ponúkajú pohodlie pre včelárov, ktorí chcú vyskúšať túto tradičnú metodiku v moderných podmienkach. S 12 rámikmi ponúka dostatok priestoru pre zdravý rast kolónie.
Vďaka technologickým inováciám a štandardizácii dizajnov rámikov sa včelárstvo stále vyvíja, ponúkajúc nové možnosti a príležitosti pre včelárov po celom svete.