Výber nástavkového včelieho úľa
Každému včelári sa niekoľkokrát a život môže prihodiť, že potrebuje rýchlu odpoveď na svoje otázky. Hľadanie v obsiahlych článkoch je zdĺhavé a ani nemusí ponúknuť vytúženú otázku. Preto je tu pre vás pripravený FAQ, teda súpis často kladených otázok, ku ktorým hneď dostanete svoje odpovede.
Moderné nástavkové úle alebo tie klasické?
V žiadnom odvetví ľudskej produkcie nie je jedno, akých prostriedkov používate. Iste máte na výber medzi mnohými včelími nástavkovými úle , ako sú napríklad rôzne zadováky, Lezan, nástavkové úle a ďalšie. Každý z nich má iné vlastnosti, inú výnosnosť medu a hlavne v prácnosti obsluhy. A práve nástavkové úle sú na obsluhu najmenej náročné a výnosy medu sú aj tak skvelé. V našich končinách je najrozšírenejšie nástavkovou mierou 39x24 cm z čias Československa. A najlepšie potom palubové a uteplené . Mimo nich sa ale dnes začína včelařit tiež v úľoch Langstroth , či Optimal.
Mednikov priestor z nízkych nástavcov
Predtým boli nízke nadstavky, s ktorými sme sa pôvodne mohli stretnúť len u úľa typu dadant, de facto neznáme a nepoužívané . Dnes sa ale používajú skoro u všetkých úlových systémov pre svoje početné výhody. medzi tie patrí hlavne nízka hmotnosť nástavcov s medom, ďalej potom dobre zaviečkovaný med a tiež možnosť získavania druhových medov. Keďže nástavky nie sú nijako ťažké , moou s nimi manipulovať i fyzicky nie tak zdatní jedinci.
Čo určuje cenu úľa
Na výslednej cene sa podpisuje mnoho faktorov. od použitého materiálu, precíznosti výroby a zložitosti či naopak jednoduchosti konštrukcie - tá potom predovšetkým. Sčítané podčiarknuté, cenovo sú najpríjemnejšie nástavkové úle.
Včelí medzera
Včelí medzera je rozostup medzi rámiky a vonkajšími stenami úľa. Túto medzeru včely nezastavujú, pretože je pre úľ a život v ňom veľmi dôležitá. Preto sa na nej musí pomatovat už pri konštrukcii úľov. včelí medzera musí byť samozrejme dodržiavané aj pri osadzovaní nástavcov, rámikov a plástov . A nakoniec to najdôležitejšie : včelí medzera robí osem milimetrov s odchýlkou dvoch milimetrov.
Stavebné uzávera
Stavebné uzáverou sa myslí mriežka vyrobená z drevených latiek, ktorá je umiestnená pod rámiky na vysokom dne. tu zamedzuje priečnemu stavanie " divočiny " na spodných Loučkách rámikov. Avšak je pravdou, že nie vždy musí byť táto stavebná uzávera v úli prítomná. Niektorí včelári ju totiž nepoužívajú úplne zámerne s cieľom získavať vosk, ktorý však musí po sezóne odstraňovať mechanicky.
Materská mriežka
Občas sa môže stať, najmä za dlho trvajúceho zlého počasia, že počas znášky včelstvo začne vyhľadávať teplo v úľa a začne sa zhlukovať vo vrchných nadstavcoch. Tu začne zaplodovávat plastovej jadro rozširovacieho nástavkami, ktorý je však určený pre med. Včelár tým môže získať zlý dojem, že včelstvo je zrelé pre pridanie ďalšieho nástavkami, avšak opak je pravdou, pretože v spodných nádstavkoch nie je väčšinou žiadny plod.
Práve takýmto nešťastným udalostiam môže zabrániť materská mriežka , ktorá matku nepustí do vrchných nástavcov, kde by mohla začítať klásť. V ponuke nášho eshopu Včelárske potreby dnes nájdete širokú ponuku týchto mriežok, a tak si každý z vás určite vyberie.
Vplyv tepelnej izolácie steny nástavkami
Tepelná izolácia sama o sebe zabraňuje výmene tepla medzi vonkajším a vnútorným prostredím. Inými slovami preniknutiu tepla von a zimy do vnútra úľa. Ak vás úľ bude zateplený, docielite spomalenie vyrovnávanie teplotného rozdielu. Je dobré však pomatovat, že čím dlhšie zima trvá a čím mrazivejší je, tým viac je potom včelstvo vitálnejší.
Maximum populácie a plodování
Maximom plodování znamená maximálnu množstvo plodu prítomné v úli. Tohto maxima sa spravidla dosahuje okolo letného slnovratu, respektíve týždeň pred alebo po 21. júna. Po bodovacom maxime nastupuje populačnej maximum včelstva, s ktorým počítajte asi za ďalšie dva až tri týždne. Týždeň či dva pred bodovacom maximom včelstvo dosahuje aj optimálna zberný motivácie. To všetko pre to, aby bola maximálna populácia dobre pripravená ku svojmu rozhodujúcemu úlohy. Pripravuje totiž zimné generáciu včiel a teda má priamy vplyv na zazimovanie silu vášho včelstva.
Kŕmenie v nástavkových úľoch
Ak budete vytáčať med, je vhodné sa pripraviť na potrebu kŕmenie včelstva. Akonáhle vytočíte med, bude včelstvo potrebovať stravu približne o 23 kg. S kŕmením začnite najneskôr do troch dní a zakrmujte dávkami 3 až 12 kg naraz. Ak použijete uschovaných peľových plástov z jarných prebytkov, nedôjde v úli k výraznému nárastu stresu a navyše môžete využiť ešte letných včiel. Zimné včely sa tak budú môcť zdarne vyvíjať a to bez obmedzenia. O kŕmenie by sa dala napísať celá kniha, je na vás, ktorý spôsob pre Vás bude najpríjemnejšie. Včelárske potreby na kŕmenie samozrejme nájdete v našej ponuke.
Zimné spotreba u silného včelstva
Včelstvo je potreba cez zimu kŕmiť , celková zimná spotreba krmiva zahŕňa dobu medzi prvým nakrmením a prvú novú znôškou, ktoré sa dočkáme koncom apríla alebo až v máji. Túto dobu je potom ešte nutné rozdeliť na dva úseky. Prvý, kedy sa včelstvo medzi októbrom a januárom nachádza v takzvanom bezplodém stave a potom na druhý, kedy včelstvo začína s plodováním . Neplodující včelstvo spotrebuje pomerne malé množstvo zásob, maximálne sedem kilogramov u silného včelstva. Do konca zimy, ktorá sa bežne počíta na 21. marca ( teda jarný slnovrat ) včely spotrebujú osem až dvanásť kilogramov. pri nástupe skorej jari je spotreba jednoznačne závislá na počasí a tiež na stanovišti , odkiaľ včely začínajú svoje zásoby sami dopĺňať. Sčítané a podčiarknuté, 23 kilogramov zásob je základným množstvom potravy pre miestnu Krank ako nutný základ dostačujúca. Časť dodaných cukrových zásob ( často až štyri kilogramy ) môže včelstve vydržať na plodování až do júla a dokonca až do októbra.
Silná nástavková včelstva na prezimovanie
Vývoj všetkých živočíšnych spoločenstiev, včiel nevynímajúc, závisí na genetikou danom predpoklade. V našich zemepisných končinách včely dosahujú plodového maxima okolo letného slnovratu, teda okolo 21. júna. Práve v túto dobu sa oplatí dbať na zvýšenú pozornosť k včelstve , pretože približne polovica sily včelstva z tejto doby pôjde do zimy. A včelstvo , ktoré nevytvorí silnú základňu, je nutné posilniť oddelka navyše so súčasnou výmenou matky.
Zvýšenie počtu zimných včiel
Ak chce včelár zvýšiť počet zimných včiel, je nutné na to mať už z mája či júna pripravené takzvané mezioddělky , ktoré sa najčastejšie používajú pre prevenciu rojenia a predĺženie zberací motivácia. Silná včelstva tak vytvorí na prezimovanie zhruba šesť až desať tisíc zimných, dlhovekých včiel s mladou matkou. Pre ešte väčšie navýšenie počtu , hlavne zimných produkčných včiel, môžeme vykonať spojenie oddelka súbežne s kŕmením. Pripojením oddelka navyše zároveň omladzuje včelstvo novú matkou nulového starobe. Navyše takýto spôsob šetrí zimné zásoby.
Veľkosť plodového hniezda
Je dobré vedieť, aké maximálnej veľkosti plodového hniezda vaše včely vytvorí. Jedná sa o množstvo zakladených buniek, a všetko teda záleží na výkonnosti kladenie matky práve v mesiacoch, ako je máj a júl. Krank dosiahnu maxima v kladení približne okolo tritisíc vajíčok za deň. Po dobu 21 dní to nakoniec robí 63 000 buniek. Tieto bunky sú vyradené z bežnej prevádzky, ako sa takto základní bunky opäť uvoľní. Tieto čísla samozrejme platí len v ideálnych podmienkach, teda ideálny zdravotný stav včelstva, ideálne počasie atď V bežnej praxi priemerná matka nakladie približne dvetisíc vajíčok . Zvyšné bunky včely plnia zásobami, ktoré včelár nevytáča, lebo sú primárne pre účely života a rozvoja včelstva.
Získanie peľových plástov
Pri jarnom rozvoji včelstva majú včely dostatok, niekedy až prebytok, voľného miesta v plástoch. To im umožňuje, prevažne v mesiaci máji, zhromažďovať naozaj veľké množstvo peľu. V máji je práve vhodná chvíľa, kedy tieto zásoby môže včelár vyberať. Včelám to nijako neublíži , pretože toto je na pele bohaté obdobie, takže si včely prinesú opäť peľ nový . Včely zásobami peľu vytvárajú takzvané peľovej dosky, ktoré môže včelár zakonzervovať prekrytím zavíčkovanými cukrovými zásobami. K tomu má dokonca často určená včelstva. Druhá metóda spočíva na poprášenie peľových dosiek pudrovým cukrom a uložením v suchu. Tak získa včelár cennú zásobu ešte cennejšie materiálu do zimných zásob. Peľu totiž nie je nikdy dosť. Teraz ešte, ako získať peľovej plásty - v nástavkových úľoch stačí plásty určené na peľ podložiť (najlepšie nízkym ) nástavcom sa sous pod včelstvo. Nezabudnite však na tento pridaný nadstavok položiť mriežku.
Usporiadanie včelstvá pred kŕmením
Snáď žiadnemu organizmu k životu nestačí len cukry. Rovnako tak aj včely okrem cukrov potrebujú aj prísun bielkovín. iba malé množstvo bielkovín je uložené v tukových telieskach zimných včiel a preto je pre jarný rozvoj väčších rozmerov potreba peľ, z ktorého včely získavajú sdostatek potrebných bielkovín. Na jar je peľu väčšinou dosť, takže sa v tejto oblasti zas až tak strachovať nemusíme. Ak majú včely dostatok priestoru, prebytky peľu ukladajú. Tak robia hlavne vedľa a pod plodovej hniezdo. A keďže tieto peľové zásoby nikdy včely sami od seba nepremiestňujú, musí počas zimného nakrmování premiestniť sám včelár. Tým zaistí včelám budúce zimné zásoby peľu, kde je včely v období krátko pred začiatkom jari nájde. Kŕmiť začíname pokiaľ možno ihneď a vo väčších dávkach, k zimovania používame peľové plásty. O tých viď vyššie.