Nepriatelia včiel

Skoro každý tvor na svete má svoje prirodzené nepriateľov, alebo aspoň príživníkov. A určite nikoho z nás nepoteší, pri kontrolnej návšteve na stanovištiach, zistenie, že celoročná práca so včelami prišla navnivoč kvôli nejakému škodcami. Všetkému sa dá ale predchádzať, preto sa poďme pozrieť, ako sa dá proti škodcom včiel bojovať.

Ukrytý nepriateľ : vijačke

Podobne, ako u väčšiny hmyzích škodcov, nevadí zavíjač priamo. Problémom sú potomkovia vijačiek a je jedno, či sa jedná o vijačky malého či vijačky voskového. Ich húsenice páchajú škodu priamo na plástoch a to spôsobom vyložene nemravným. Prehrýzajú je, čím ničí ako dielo samotné, tak jeho plody a zásoby. Vijačke sa živia predovšetkým voskom z plástov. Nepohrdnú ale ani výkaly v bunkách.

Toto činenia má ale veľkú výhodu. ľahko sa prezradí : môžeme ich rozpoznať podľa typických zámotkov, ktoré po húseniciach zostávajú. Húsenice vijačky malého nájdete v blízkosti medzisteny a pri dne buniek, húsenice vijačiek voskového nájdete bohužiaľ všade, kam sa dokáže prehrýzť. vo vzniknutých otvoroch necháva svoje zámotky. Prítomnosť vijačiek sleduje včelár najpozornejšie hlavne na jar, kedy ho upozorní znehodnotené plásty opradené zámotky.

Prevencia je jednoduchá, stačí umiestniť plásty v chladnejšom prostredí, kde teplota nepresahuje 10 ° C. Prípadne je nutné plásty pravidelne vysířovat za pomoci sírne lampy a sírnych knôtov.

Verejný nepriateľ : osy

Aj keď môže často dôjsť k zámene medzi letiaci včelou a osou, jedná sa o živočíchy vskutku odlišné, ako na prvý pohľad tak pri sledovaní ich správanie.

Nebezpečenstvo vos aj sršňov spočíva v ich spôsobu obživy, kedy sa na rozdiel od"farmárskych pokojných včiel"stávajú osy lovci, ktorí požierajú hlavne mŕtvy hmyz, šťavnaté a sladké ovocie. A samozrejme - lúpia včelám ich meďnatého a cukrové zásoby.

Veľkou výhodou vos v otvorenom priestranstve je ich rýchlosť a obratnosť letu, keď včely jasne predčí. A ak je včelstvo slabšie, môžu sa osy dostať aj do samotných úľov. V najväčšom nebezpečenstve sú oslabená a oddělková včelstva, ktorá nemajú moc šancí sa ubrániť. A preto, keď dôjde k väčšiemu výskytu vos než je obvyklé, môže sa letová a snůšková činnosti včiel utlmiť až k nule.

Je potom na včelári, aby znížil počty premnožených vos v okolí svojich úľov a dal včelám šancu na opätovný rozvoj . Najľahšie je použiť pasca na včely v podobe fľaše s úzkym hrdlom ( litrová petfľašku ), do ktorých umiestnia vodný roztok cukru v kombinácii s muštom alebo pivom . Vôňa roztoku naláka osy, ktoré sa do fliaš veľmi rýchlo nahrnie a utopí sa v nich. Včelám nebezpečenstvo nehrozí, pretože hľadajú nektár kvetov a medovice. po naplnenie stačí fľaše vypláchnuť vodou a pripraviť pasce znova.

Čo sa sršňov týka, ide o väčšiu príbuzných vos . Na rozdiel od nich sa jedná ( aj cez predsudky ) skôr o pokojné a neagresívneho tvory, ktorí útočia len v rámci obrany úli.

Zimné nepriateľ : hlodavce a piskory

Osy na jar, v lete a na jeseň, hlodavce v zime. Hlodavcov sa počas teplých mesiacov báť nemusíte a to vďaka aktivite včiel, ktoré vylietavajú Cesnu hliadkujú u neho. Včelári musia dbať na zvýšenú opatrnosť hlavne v zime, kedy sa hlodavce dobíjajú do úľa v snahe nájsť si potravu. útočia najmä na zásoby včiel a na samotnej uhynuté včely, ktoré zostávajú v úli alebo v jeho blízkosti. Po mŕtvych včelách idú piskory, čo je ich hlavnou rozlišovací znak od ostatných.

Že je niečo v neporiadku môžeme zistiť pokojne až na jar, kedy včely z úľa stále nevylétávají. A keď sa pozrieme do úľa, zistíme, že plásty sú zničené a včelstvo zlikvidovanej na úkor zimujícího hlodavce. Môže sa stať, že včely škodca, ktorý do úľa prenikol, ubodají. potom je ale nebezpečenstvo z jeho rozkladajúceho sa tela.

Pre obranu včiel stačí včelári znížiť letáč na dobu, kedy je včelstvo menej Litava a hlavne slabšie. Letáč by nemalo byť vyššie ako 6 mm, tak aby zabránilo priechodu škodcom, zatiaľ čo včely bez problémov púšťalo von i do vnútra.

Je možné používať aj pasce, ale u nich nikdy neviete, čo chytíte a preto sú v istej miere neetické. Zvlášť nesmiete ublížiť rejskům, ktorí sú zo zákona chránení. Môžete poraniť aj deti. radšej sa spoliehajte na silu svojho včelstva a zníženej letáč.

Ďalšie nebezpečenstvo

Veľmi častým problémom včiel sú mravce . Tí môžu v úľoch napáchať veľké škody, hlavne vďaka svojej schopnosti so včelami kooperatívne bojovať a usadzovať sa v polystyrénových častiach úľa, odkiaľ podnikajú lúpežné útoky na včelie zásoby. Pár zblúdilých mravcov včely hravo premôžu, pokiaľ sa ale v bezprostrednej blízkosti úli objavia mravenisko, je zle . Včelári potom nezostáva než umiestniť úle inam, pekne z dosahu mravcov. môže ale tiež zamedziť prístupu mravcov do úľa a to vcelku elegantným spôsobom : nohy stojana úľa stačí ponoriť do nádoby s olejom či naftou. Takýto"vodná priekopa"sa stane pre mravce nezdolateľné. Síce existujú druhy mravcov, ktorí dokážu tak dobre spolupracovať, že zo svojich tiel postaví most, ale to hrozí len na južnej pologuli.

Hlavne neničte mravenisko, jednak je to zakázané, ale môže to byť aj nebezpečné. Navyše, museli by ste pre to vynaložiť naozaj veľa síl, mravenisko totiž neznamenajú len kupolu z ihličia, ale aj podzemí. Oveľa jednoduchšie je chrániť úľ.