články
Porovnanie rôznych typov kŕmidiel v praxi
Každý včelár sa pri príprave zásob na prezimovanie stretáva s otázkou, ktoré kŕmidlo bude pre jeho včely najvhodnejšie. Rád by som vám na základe mojich dlhoročných skúseností priblížil výhody a nevýhody rôznych typov kŕmidiel. Zimné zakrmovanie včiel zvyčajne začíname okolo polovice júla, pričom dokrmovanie pokračuje ešte aj v septembri či októbri. V minulosti bol predmetom debát výber krmiva - či používať med, cukrový roztok alebo invertný sirup. Z môjho pohľadu je práve invert najjednoduchším riešením z hľadiska časovej nenáročnosti prípravy, určitej jednoduchosti manipulácie ako aj skladovania v IBC kontajneroch.
Základné marketingové stratégie pre včelárov alebo ako predávať viac medu
Hľadáte možnosti ako zvýšiť záujem o vaše včelie produkty? Aj keď sa môže zdať, že trh s medom a ostatnými včelími produktmi stagnuje, predsa existujú účinné spôsoby na zvýšenie predaja. Čo presne je marketing vo včelárstve? Aké kroky by ste mali podniknúť, aby ste sa úspešne odlíšili od konkurencie?
Je vôbec marketing potrebný aj v oblasti včelárstva?
Včelárske kalendárium na september
Ako hovorí stará pranostika: V septembri úle zatváraj. S príchodom septembra prichádza viacero dôležitých dátumov aj pranostík. Už 23. 9. nastáva jesenná rovnodennosť a začína sa astronomická jeseň. Koncom septembra, konkrétne 28. 9., slávime sviatok svätého Václava a tradične sa začína krásne obdobie babieho leta, ktoré odnesú so sebou na krídlach divoké husi až v októbri. Včelárska pranostika hovorí: „Na svätého Václava babie leto nastáva, divoké husi odlietajú, leto sa s nami lúči.“ Tip: Zapisujte si teplotu a stav počasia na svätého Václava do svojho zápisníka, kalendára alebo do aplikácie na správu včelstiev v mobile.
Včelárske kalendárium na mesiac júl
Júl patrí medzi najnáročnejšie a rozhodujúce mesiace v roku každého včelára. V tomto období je dôležité venovať včelstvám maximálnu pozornosť, keďže ide o záver hlavnej sezóny. Väčšina včelárov končí včelársku sezónu približne v druhom až treťom júlovom týždni, pričom výnimočne, najmä v prípadoch kočovania alebo silnej neskorej znášky, sa môže med odoberať ešte aj v auguste. Ignorovanie dôležitých úkonov v tomto mesiaci môže viesť nielen k poklesu produkcie v nasledujúcom roku, ale často až k uhynutiu včelstiev počas jesene.
Pohľad do života čmeliakov
Čmeliaky, patriace do širšej rodiny včiel (Apoidea), nás dokážu zaujať svojím fascinujúcim rodinným spôsobom života. Každoročne na jeseň sa samičky čmeliakov pripravujú na zimu – prezimujú dobre nasýtené a oplodnené, aby sa na jar mohli vrátiť plné životnej energie. Sú ľahko rozpoznateľné vďaka svojmu výraznému sfarbeniu. Zatiaľ čo niektoré druhy sa môžu pochváliť jasnými čierno-žltými či červenkastými pásikmi, iné druhy preferujú menej výrazné sivasté až hnedé odtiene.
Vespa velutina nigrithorax - sršeň ázijský: invázna hrozba pre včelárstvo
Vespa velutina nigrithorax, známa tiež ako sršeň ázijský, je invázny druh pochádzajúci pôvodne z Číny. Tento nebezpečný dravec sa živí hlavne stredným a veľkým hmyzom, ale aj mršinami stavovcov. Do Európy sa dostal náhodne v roku 2004 prostredníctvom dovozu čínskej keramiky. Jeho prítomnosť má ničivý vplyv na populácie dvojkrídlových druhov a sociálneho blanokrídleho hmyzu, najmä včely medonosnej, pričom predstavuje vážnu hrozbu pre európske včelárstvo a biodiverzitu.
Čítať ďalej: Vespa velutina nigrithorax - sršeň ázijský: invázna hrozba
Úvaha nad výberom úľa: Langstroth verzus Optimal
Po prečítaní článku Vladimíra Loudy v júlovom vydaní časopisu Včelárství som sa rozhodol k nemu vyjadriť. Mojím cieľom však nie je kritizovať autorov pohľad na Langstroth, ani vyzdvihovať či kritizovať úľový systém Optimal. Čo ma však zarazilo, bola pomerne jednostranná kritika Langstrothu. Dostal som pritom dojem, že podľa autora je Optimal nenahraditeľný a iné riešenia ani zďaleka nedosahujú jeho kvalitu. Podľa mňa ide pritom o dva veľmi kvalitné a podobné systémy a rozhodnutie, ktorý z nich použiť, je najlepšie ponechať priamo na včelárovi v súlade s jeho preferenciami a potrebami.
Čítať ďalej: Úvaha nad výberom úľa: Langstroth verzus Optimal
Včelárske kalendárium – máj
A. Legislatívne povinnosti v máji:
Hlásenie stavu prezimovaných včelstiev za príslušnú včelársku organizáciu (údaje mali byť skontrolované od februára).
B. Odporúčania pre včelársku prácu v máji:
Zaistenie dostatočného priestoru včelstvám:
Prečo? Zabezpečíte tým predchádzanie rojeniu a podporíte zdravý rozvoj včelstva.
Kalendár pre august: Povinnosti a odporúčania pre včelárov
Čo musíte v auguste nevyhnutne splniť podľa platnej legislatívy? Hlásenie počtu včelstiev a umiestnenia stanovíšť: Nezabudnite včas oznámiť aktuálny počet včelstiev a presnú lokalizáciu vašich včelníc. Tento údaj je pre legislatívne účely povinný a dôležitý. Odporúčané činnosti pre včelárov v auguste: Opakovanie liečby : Používajte dlhodobé prostriedky ako Thymovar a Gabon na ochranu včelstiev proti parazitárnym nákazám, hlavne roztočovi Varroa destructor.
Čítať ďalej: Kalendár pre august: Povinnosti a odporúčania pre včelárov
Včelárenie bez rojenia
Moja včelárska cesta sa začala v roku 1966, keď som ako študent chytil roj na električkovej zastávke v Brne. Tento roj som umiestnil do malého úľa na odložence s veľkosťou rámikov 37×30 cm. Postupne som prikúpil ďalšie dva úle typu „Čechoslovák” tej istej rámikovej miery a sústredil sa na zhromažďovanie dostupných informácií o chove včiel. Mimoriadne ma zaujala kniha Otakara Brennera „Nadstavkový úľ z pohľadu života včelstva a jeho zákonitostí“ z roku 1968, ktorú som si ihneď zabezpečil. Rovnako významnou bola aj jeho následná detailnejšia publikácia „Zákonitosti života včelstva“ vydaná o rok neskôr.
Čo je včelí vosk?
Včelí vosk je unikátnym dielom prírody a nenahraditeľnou zložkou každého včelieho úľa. Plásty, ktoré včely stavajú, neplnia len funkciu úkrytu a domova, ale poskytujú aj priestor na vývoj plodu včiel a ukladanie zásob medu. Šesťuholníkové bunky plástov zabezpečujú najefektívnejšie využitie vosku s maximálnym úložným priestorom.
Ako na pastovanie medu?
Produkcia medu, podobne ako iné odvetvia poľnohospodárstva, zažíva kolísanie produktivity počas rôznych ročných období. Obdobia hojnosti sa striedajú s menej plodnými časmi. Po slabších sezónach býva med jednoduchšie predať, pretože je oveľa menej dostupný.
V období medobrania je na trh uvedené veľké množstvo medu, čo zvyšuje cenovú konkurenciu. V týchto situáciách sa ponúka možnosť rozšírenia sortimentu, čo môže pritiahnuť nových zákazníkov a podnietiť súčasných zákazníkov, aby u nás nakupovali viac.
Jedným z jednoduchých spôsobov, ako tieto ciele dosiahnuť, je pastovanie medu. Ďalej je možné med obohatiť o rôzne prísady, ako napríklad lyofilizované ovocie, čo zvyšuje jeho trhovú atraktivitu.