Vlastné matky i pri hobby včelárenie

So šestnástimi úľov sa stále považujem za hobby včelára. Pritom každoročne riešim výmenu niekoľkých matiek z rôznych dôvodov, či už je to starobe, zlá vlastnosť, či výkon. Každý včelár si predsa len v kútiku duše praje vychovať matky vlastné. Tak som začal aj ja.

Po prečítaní článkov na internete a konzultáciách s miestnymi skúsenými včelári som si postupne našiel cestu, ktorá mi najviac vyhovuje a produkciu matiek pre moju potrebu bohato postačuje. Matky vychovávam z núdzových matečníky priamo v odd-koch, ktoré potom spojím cez noviny sa včelstva, kde chcem matku vymeniť.

Likvidácia starého diela a získanie vosku

& nbsp; Ja osobne chovám včely rekreačne, v sezóne mám 5 až 6 včelstiev. Likvidáciu starého diela a získanie vosku som vždy riešil pomocou slnečného taviva. Výhodu vidím v nízkych obstarávacích nákladoch, tie prevádzkové sú nulové. Pri dodržaní niekoľkých zásad je kvalita získaného vosku vynikajúca. Jedinou nevýhodou, (ktorá je citovaná tiež v literatúre) je menšia výťažnosť vosku v porovnaní s varákov.

Med je unikátny potravina, dajte mu pekný obal a nechajte si za neho zaplatiť

Včelařský rok možno považovať za úspešný, keď máme celoročne zdravé včely a tie nám dajú nejaký ten produkt. Vždy však majme na pamäti, že tým naj-dôležitejším "Produkt" včiel je opeľovačov činnosť a až ako čerešničku na torte tu máme úplne prírodné včelie produkty vo veľmi vysokej kvalite.

Kvalita však nie je automatická, najmä teda v dnešnej dobe, kedy je v krajine nedostatok vody a prebieha intenzívna poľnohospodárska, lesnícka a rybárska Činnosť, kde sa často používajú rôzne chemické látky. Na Univerzite v Illinois v roku 2018 zistili, že včely majú radšej cukor s fungicídmi alebo s herbicídy ako čistý cukor a naše Poľnohospodárska univerzita v Prahe si to potvrdila u mnohých postrekov, sa ktorými sa naše včely môžu stretnúť na poliach.

Jumbo nie je nástavec, ale uloví sústava

V tohtoročnom júnovom vydaní Včelárstvo, ma zaujal článok Ing. Víta Holienčina "Mívaliť naši predkovia ..." Autor v prológu, ktorým Článok uvádza, píše: "Stále sa zväčšuje obsah odborných názvov, nie sú ustanovené jazykovednej kritériá a záujemcovia o štúdium terminológie narážajú na najrôznejšie prekážky & quot ;. Autorov úvod ma priviedol k zamysleniu, ako sa naše budúce včelárska generácie vysporiada s veľmi rozšíreným a záhadným slovným výrazom jumbo?

Sedem rokov včelárenie v Mini úlcích II

Ako sme sľúbili v októbrovom čísle Včelárstvo, pokračujeme v publikovanie sedemročných skúseností učiteľa včelárstvo Břetislava Pravdy s chovom matiek v Mini úlcích.

Originálne Mini zľaknutie Łysoń

Táto zostava sa skladá z dna, nástavkami, stropného kŕmidlá, striešky a prepážky pre prípadné rozdelenie úlikov na dve samostatné jednotky. Všetky tieto diely sú vyrobené z extrudovaného polystyrénu (styroduru) v kovových formách, každý diel zvlášť, ale každý ako jednoliaty celok, teda bez akýchkoľvek spojov.

Kŕmenie včelstiev rýchlo a nenáročne

V minulom roku som vyskúšal pre mňa novú metódu kŕmenia včelstiev. Inšpiráciou mi boli webové stránky niekoľkých ruských včelárov, ktorí tento spôsob popisujú. Preto som si túto metódu pracovne nazval "ruská". možno nie som sám, kto ju u nás používa. V tom prípade uvítam ďalšie námety a skúsenosti.

Termosolární úľ praktické skúsenosti

Téma termosolární úľ je predmetom vzrušených debát a to ako na internetových fórach, tak medzi včelári osobne. Je to určitý smer, ale veľmi sa o ňom všeobecne nevie, väčšinou včelárov je vnímaný ako okrajové tému, pre nadšencov. A pritom hlavným prínosom má byť zbavenie včelstva od roztoča Varroa destructor, bez chémie. To je predsa silný argument! Chemické prípravky fungujú na iba do doby vytvorenie rezistencie. Ale čo potom? Prídeme o včelstvá? Nikto nevie.

Racionalizácia má nenahraditeľné miesto vo včelárstve

Racionalizácia vo všeobecnom zmysle je úsilie, úsilie s cieľom efektívnejšieho využívania vstupov do niektorých činností. Má včelárstvo efektívnejšie využívanie pracovného času počas ošetrovateľstva mimo biotopy, finančné prostriedky vložené do nákupu úľov, doprava zdrojov, krmív a iných materiálov vrátane efektívneho využívania priestorov používané pre včelárstvo.

Včelári, prebuďme sa!

Med ako mystický včelí produkt požíval od samého počiatku úcty, lebo bol obostretý radom tajomstvo. Včela sama je bezpochyby symbolom pracovitosti, ale tiež čistoty a panenstva. Vek archeologického nálezu včely z mesta Elios vo Švédsku sa odhaduje na približne 9 000 rokov. Oveľa starší je jaskynný obraz zo španielskej obce Arana, znázorňujúci ženu pri vyberaní včelieho plástu. nálezy z Afriky, Indie a v neposlednom rade aj z amerického kontinentu posúvajú starobe včiel za šesťmiestnu číselnú hranicu. Gréci boli presvedčení, že včela je staršia než planéta Zem.

Význam priestranného úľa pre tvorbu silných včelstiev

Pohľady na význam úľov sa u včelárov rôznia. Sú takí, ktorí úľ preceňujú, je alfou a omegou ich včelárenie nielen vo výnosoch včelstva. iná skupina včelárov sa touto otázkou nezaoberá a podceňuje ju. Tvrdí, že konštrukcia a kvalita úľa výnos včelstva neovplyvňuje. Úľ medu nepotí. Je pre nich dôležité, že sa im v danom úli dobre a jednoducho včelárov, majú technológiu úľov zvládnutú. kto má vlastne pravdu? Topí asi niekde uprostred.

Tvorba oddelka, ako sa starať o roje a oddelka?

Tohtoročné spôsob jari zdá sa byť trochu neobvyklý. silná včelstvá s dostatkom glycidových zásob nemala problém s rozvojom ani v chladných dňoch, peľové zásoby si dopĺňala v krátkych intervaloch, kedy počasie dovolilo. Všetky významné rastliny postupne odkvitli bez možnosti plného využitia ich potenciálu, ale dúfajme, že aspoň všadeprítomná repka predĺži svoje kvitnutia, liečivý hloh a javor horský poskytnú výdatnú znášku a dočkáme sa aj ponuky agátového nektáru. Úľový priestor aj tak musíme kontrolovať a rozširovať, aj keď sa nezdá, že by prínos sladiny bol znateľný. Včelstva, ktoré nemajú núdzu o pastvu vo svojom okolí a využívajú každú chvíľku, kedy slniečko ohreje cézny, sa i tak môžu veľmi skoro dostať do rojový nálady. Prvý medobraní tento rok určite nebudú z tých najranejších.

September - vhodné obdobie pre poslednej výmeny matiek

September je na včelnici v znamení postupne klesajúcej aktivity včelstiev. znášky je už nepravdepodobná a preto sa zameriavame na kontrolu množstva zásob a ich doplnenie. September môžeme využiť k výmene matiek, ktoré sa počas včelárske sezóny neosvedčili.

Strana 1 z 3