Dezinfekcia

Dezinfekcia je dôležitá v boji proti chorobám ako záverečný krok, rovnako tak je dôležitá aj ako prevencia.

Dezinfekcia cukrových a medných zásob

Začnime tým jednoduchším. Ak potrebujete dezinfikovať Medné alebo cukrové zásoby, stačí k nim pridať jednu štvrtinu ich objemu vody. Na liter medu 250 ml vody. Výslednú zmes premiešame a varíme pätnásť minút.

Dezinfekcia úľov a rámikov

Aj keď ste zaobstarali nový úľ, mali by ste ho dezinfikovať vždy pred osadením včelstva. Ďalej dezinfikujeme tiež preventívne, raz za tri roky, aj keď sa nevyskytla žiadna choroba. Pri chorobe dezinfikujeme úle po preložení včiel.

Pred dezinfekciou oškrabeme steny, dno a strop zvonku aj zvnútra. Naškrabaná hmotu spálime. Potom čistíme ohňom : steny zo všetkých strán vypálením nad plameňom do hneda. Ohňom sa nemusí zničiť všetky nebezpečenstvá ( hlavne v rohoch ) - kombinujte oheň s chemickou cestou dezinfekcia.

Napríklad lúhom : pre preventívne dezinfekciu 2 % roztok lúhu sodného alebo draselného, pri nákaze 5 % roztok ( čo je 20-50 g lúhu na liter vody ). Dezinfekciu dvakrát opakujeme, roztoky používame čo najteplejšie, aby bola zaistená ich čo možno najvyššiu účinnosť, ktorá je teplotou umocňovaná. Po vyschnutí úľa vnútorné steny natrieme Stříbřenka, vonkajšie fermežou.

Pri práci sa chráňte! Používajte gumovo rukavice, obuv a zásteru! Chráňte si oči!

Pre dezinfekciu plastových úľov je nutné aplikovať iné postupy. Polystyrénové časti nástavcov je nutné pri nákaze bezozbytku spáliť, zvyšok plastového úľa môžete vyčistiť formaldehydom vo forme roztoku aj plynu podobne ako u plástov. Je možné aj síriť, ale nie v nádstavkoch z polystyrénu, kde hrozí nebezpečenstvo požiaru.

ramky sa dezinfikujú rovnako ako úle. je možné rámiky 15 minút vyvárať v čistej vode alebo rozvariť Vošta v rámika vo vriacej vode. Chovatelia matiek by mali použiť rámiky nové.

Dezinfekcia plástov

plastom môžeme dezinfikovať viacerými spôsobmi, pričom platí, že preventívne čistenie vykonávame raz za rok, pri zavádzaní nové včelstva a samozrejme počas chorôb. Priblížme si 3 najčastejšie techniky :

parami kyseliny octovej

plast umiestnime do uzatvárateľného priestoru, na plásty umiestnime porcelánovú ( chemicky odolnú ) nádobu s kyselinou. Na 1 m3 použijeme 2 litre ľadovej kyseliny octovej. Ak dezinfikujete rovno v nástavkami ( ktorý musí byť uzavretý ), stačí vám na 10 plástov klasické miery 200 ml ľadovej kyseliny octovej.

Je nutné, aby teplota neklesla pod 150 ° C, vkladajte preto pod nádobu s kyselinou napríklad vyhriatej tehly. Plásty nechajte v parách najmenej 14 dní.

V boji proti molám kombinujte sa sírením.

Dezinfekcia plástov parami formaldehydu

Postupujte podobne ako v predošlom prípade, len médium bude formaldehyd, ktorý môžete kúpiť ako 36-38 % roztok " Formalín ". Na 1 m3 potrebujete 150 ml 36-38 % roztoku, rýchleho odparenia dosiahneme rozstrekovaním, zahriatím alebo použitím okysličovadla :

Do misky najprv dajte 90 g hypermangánu na 150 ml formalínu. Za 15 sekúnd sa formalín zahreje na 1900 ° C a začne sa odparovať. Pri zahriatí sa zvyšuje objem! Majte preto v miske dostatočnú ( dvojnásobnou ) priestorovú rezervu! Pamätajte na ochranu tela pri manipulácii!

Ak dezinfikujete v miestnosti, odparujte na viacerých miestach naraz.

Zvyšky formalínu deaktivujeme čpavkom, ktorý v savom materiálu dáme pod plástom alebo ním postriekame podlahu miestnosti. Na neutralizáciu 150 ml formalínu potrebujeme 72 ml 33 % amoniaku.

Dezinfekcia plástov 4 % roztokom formaldehydu

Vcelku bezpečnejšie metódou je dezinfekcia vo 4 % roztoku formaldehydu. Na jeden liter formalínu použijeme 8 litrov destilovanej vody, výsledným roztokom dôkladne prokropíme plásty, ktoré sme umiestnili napríklad do vane vo zvislej polohe. Dbáme na to, aby sme naplnili všetky bunky, necháme pôsobiť 24 hodín. Potom plásty vytočíme v medometu a všetko vyčistíme vodou, opäť vytočíme a necháme dôkladne vyschnúť. Keď plásty nepáchnu formaldehydom, môžeme ich späť inštalovať do úľa.

Dezinfekcia plástov teplom

Je možné dezinfikovať aj voľným teplom. Stačí plásty naskladať vo zvislej polohe do termostatu, kde sa jeden deň udržiava teplota 50 ° C ( nie vyššia, inak sa stavba zrúti ).