Začíname včelařit
Vždy, keď sa človek chystá pustiť do niečoho nového, je dobré si najskôr ujasniť, čo všetko to vlastne bude obnášať, aby si nemaloval vzdušné zámky.Najlepšie by bolo, keby sa v okolí tohto budúceho včelára nachádzal človek, ktorý by mu so všetkou ochotou aspoň do začiatkov pomohol. Žiadna rada nie je na zahodenie, avšak čím modernejší názor na včelárenie by opýtaný zastával, tým lepšie.
Človek skúsený v tomto odbore vám môže pomôcť s prvými prekážkami a ukáže vám náčinie, ktoré potrebuje každý včelár. K dobru iste budú aj jeho dlhoročné skúsenosti.
Jednou z možností rozšírenia vedomostí je tiež zúčastniť sa odborných prednášok dotovaných Európskou úniou.
Ako sa najlepšie pripraviť
Včelárenie patrí k oným Umum, o ktorých nestačí len čítať a teoreticky sa vzdelávať. Kým to naozaj neskúsite, netušíte o čom včelárenie je. Avšak, nejaké základy by ste z papiera vyčítať mali.
K dostaniu je rôzna včelárska literatúra či si môžete nechať zasielať odborný časopis vydávaný Slovenským zväzom včelárov, čo vám bude umožnené po registrácii.
Počiatky a riziká včelárenia
Včelárenie je hlavne práca so včelstva. Včely sú obdarené vynikajúcimi obrannými mechanizmami, ktorých útoku sa ako včelár nevyhne nikto. S občasnými žihadlo je dobré dopredu počítať, lebo ani všetky ochranné pomôcky vás dokonale neuchráni, aj keď riziko sa s nimi určite veľmi znižuje.
Najčastejšími včelársky ochranným oblečením býva klobúk so sieťkou chrániacou oblasť hlavy a tváre a včelárske rukavice. Pokiaľ ale nemáte ľahko podrážditelnou kožu, je dobré si časom na občasná bodnutie zvyknúť a zaobísť sa bez rukavíc, pretože rukavice síce včelára chráni, ale tiež mu znecitlivejú ruky, čo pri jemnej práci nie je žiaduce.
Každý včelár by mal po ruke tiež mať nejaké antihistamikum proti možnej alergickej reakcii. K dostaniu je tento liek v tabletkách aj v podobe gélu.
Potrebné vybavenie včelára
Je dobré so sebou nosiť príručný kufrík s aspoň základným náradím. Hodí sa skrutkovač, kladivko, nožnice ai Ďalej by nemal chýbať rozpěrák a dym ako zbraň, ktorý patrí medzi základné včelárske pomôcky.
Výber typu úľa je určite najväčšou otázkou pre začínajúceho včelára. Českí klasici nedajú dopustiť na úle 39x24, ktorých nadstavky plné medu bývajú pomerne ťažké, ak však chcete byť moderné, vyberte nízkonástavkové systémy.
Ak máte na výber medzi starým a novým úľom, vždy je lepšie zaobstarať si ten nový. Nie je tu nebezpečenstvo skrytých chorôb predošlých včelstiev, kvôli ktorým by vaše včely mohli hynúť.
Špeciálnymi potrebami včelára sú pomôcky na vytáčanie medu, k tomu máte však v začiatkoch ešte pomerne ďaleko, preto sa tým zatiaľ nemusíte veľmi trápiť.
Výber stanovište úľa
Na tom, aké stanovište vyberiete, závisí nielen budúca výnosnosť, ale aj pohodlie vašej práce.
Okolo úľa by mal byť dostatok voľného priestoru, ktorý využijete hlavne v období znášky. Tiež by ste sa na miesto mali môcť pohodlne dostať so všetkými pomôckami, ktoré budete potrebovať. Dobré je mať zaistenú aspoň príjazdovú cestu.
Rozhodne neodmietajte pomoc skúsených včelárov či odbornej literatúry, ak hľadáte vhodné miesto pre svoj úľ. Veľakrát stojí za neúspechom "iba" zle vybrané stanovište. A nejde tu len o lokácii, ale aj o nasmerovanie cézny (výletového priestoru) správnym smerom. Do ďalších kritérií zahrňte priemernú ročnú teplotu miesta a jej výkyvy, dostupnosť potravy a vzdialenosť od bydliska.Tiež je dobré si zistiť priemerné zrážky a smer a množstvo vetra.
Snáď najlepšie svetová strana, ku ktorej môžete orientovať váš úľ, je juhovýchod. Včely nevyletí z úľa príliš skoro, čo je nebezpečné hlavne kvôli slnečným, ale mrazivým jarnom ranu, a nebudú vyletúvaÈ ani príliš neskoro.
Priemernej ročnej teplote je dobré prispôsobiť mieru i spôsob zateplenia. Zrážky neovplyvníte. Pokiaľ ide o veternosť, je dobré mať úľ z největrnější strany chránený, na tento účel sa úle často stavia na pomedzí lesa, ktorý tak úľ aj zatieňuje, čo je žiaduce najmä v popoludňajších hodinách. Ďalšou vecou, ktorá by v blízkosti nemala chýbať je voda.
Modernizácia včelárstvo
Starší včelári (a najmä tí českí) sú značne konzervatívne a nedajú na svoj mnohokrát viac ako storočný spôsob chovu včiel dopustiť. Svoje rozpadajúce sa úle trpezlivo informujú, rovnako ako staré náradie.
Nové, moderné včelárenie má však oveľa väčšiu efektivitu a je ekonomickejšie. (Nielen preto, že na moderné vybavenie je možné získať lákavé dotácie.) A nič z toho nie je na úkor kvality medu.
Včelárenie má budúcnosť, aj keby ste predávali svoj med len súkromne. Medy veľkých reťazcov majú väčšinou k pravému medu veľmi ďaleko a ľuďom dnes už nie je jedno, čo konzumujú, ako predtým.
Vybavenie do začiatku
Aby ste si osvojili základy včelárenie, nemusíte utrácať
zbytočné peniaze za profi vybavenie, aj keď je dobré mať pripravené do začiatku
nejakú ušetrenú sumičku, za ktorú nakúpite úle, oddelka či včelstva.
Nákup včelstiev býva drahšie, a aby ste ich mohli prevážať, je nutné si
zaobstarať veterinárne potvrdenie, ktoré vám vydá Krajská veterinárna správa.
Lacnejšie začiatok si zaistíte, zakúpite ak nové nástavkové úle a dáte do nich tzv oddelka. Včelstvá v takto zariadených úľoch rozšírite časom, keď si do nich zaobstaráte matky.
Rozhodne nečakajte, že sa vám bude od začiatku nejako výnimočne dariť. Každý začiatok je ťažký au včelárenie to platí snáď dvojnásobne. Kedykoľvek môžete zaviniť nejakú chybu, niečo urobiť zle, a môžete tak prísť aj o celé včelstvo. Tiež potrvá nejakú dobu, než vytočíte svoj prvý med, o jeho množstvo si tiež radšej nerobte žiadne ilúzie.Sklamanie by vás mohlo raniť a treba by ste už vo včelárenie nechceli pokračovať. Je dobré zaobstarať si včelstiev viac (pokojne aj 5).
Vaše výsledky určite nebudú stopercentné, ale žiadne obavy - veď chybami sa človek učí.
Najlepšie miesto a čas začiatku včelárenia
Pre nadšených začiatky odporúča zaobstarať si včely na jar. Budete plní síl a očakávania a toto obdobie vám umožní začať ihneď sledovať vývoj kolónie a život v úli. Pre netrpezlivé neodporúčame nakupovať včelstva v zimnom období, pretože v túto dobu včely zimujú a vy nebudete môcť do úľa ani nazrieť.
Ako už bolo povedané vyššie, výber dobrého stanovište je základom úspechu.Zvlášť sa zamerajte na to, aby sa v blízkosti úľov nachádzal dostatok potravy (teda kvitnúcich rastlín poprípade sád). Dostupnosť pastvy je dôležitá pre rýchly rozvoj včelstva. Aj keď včely dokážu letieť za potravou až 6 km, čím bližšie sa nektáre či medovice budú nachádzať, tým lepšie.
Je dôležité na včely neponáhľať, všetko urobiť v tú pravú chvíľu. Majte na pamäti, že všetko má svoj čas.
Rady k nákupu včelárskych pomôcok
Potrebné pomôcky nie sú síce nijako lacné, ale kupovať je od končiacich včelárov rozhodne neodporúčam, aj keby ich predávali hlboko pod cenu. Je tu nebezpečenstvo, že by mohli byť poškodené, alebo by mohli prenášať choroby.
Ak budete vo včelárenie úspešní, a budete chcieť rozšíriť svoje včelstvá aj na iné stanovište, kúpte si k novému stanovisku i novú sadu náradia. Dôvod je rovnaký ako u starých pomôcok, zamedzíte tak nechcenému šírenie zhubných včelích chorôb.
Praktické rady k ochrane
Pri práci sa včelstvo je dobré odieť sa do bielej farby. Biela včely nedráždi, pretože nemajú žiadneho prirodzeného nepriateľa tejto farby, včely na ňu neútočia. Mohli by ste si tak ušetriť nejedno bodnutie.
Nebezpečenstvo rukavíc pri práci sa včelstvo tkvie v tom, že bez patričného citu v rukách by ste mohli nejakú včelu v nepozornosti rozpučiť. Jedna mŕtva včela síce nie je zas taká tragédia, lenže uvedomte si, že puch, ktorý vyjde z jej tela, vyburcuje ostatné, ktoré sa do vás bez milosti pustia.
Vytáčanie medu
K vytáčanie medu (čiže medobraní) je nutné si zaobstarať alebo aspoň požičať medomet. Bez neho ťažko oddelíte med od rámikov, potrebujete jeho odstredivú silu.
Aby ste rýchlo dostali včely z medníka, hodí sa včelí výkluz. Ďalej je dobré mať po ruke odvíčkovací tanier, kam bude odkvapkávať med, vidličku a cedidlo, ktorý využijete pre oddelenie nežiaducich nečistôt od odstredeného medu.
Samozrejmosťou sú poháre, v ktorých budete med uchovávať, praktické sú etikety.
Odmeny včelárenia
Ak ste odradení či možno zdesení všetkým, čo s včelárstvom súvisí, nezúfajte a najskôr si všetko na vlastnej koži vyskúšajte.
Odmenou vám bude veľa jedinečných produktov, ktoré sa dajú získať len od včiel. Patria sem predovšetkým med, medovina, vosk a propolis, ktorý sa často využíva v kozmetike, ďalej potom peľ, materská kašička a ovčelená voda či vzduch.
Navyše svoje produkty, predovšetkým med, môžete dobre
speňažiť.