Invertné krmivo

Invertné krmivo je u nás pomerne nedôveryhodnú novinkou. Je to ale zapríčinené skôr zlú osvetou a konzervatívnosťou slovenských včelárov. Hoci sa argument " v západných krajinách je bežný " môže zdať protivným a v poslednej dobe úplne ohraným, má stále svoju hodnotu.

Vo vzťahu k západu sa jedná skôr o Nemecko, kde sú veľké možnosti na dlhodobé pozorovanie vo veľkých chovoch podporených laboratórnym výskumom. V týchto oblastiach je kŕmenie cukrom alebo inými roztokmi a test už úplne prekonané. Povedzme si viac o Invertném krmive.

Invertné krmivo

Invertné krmivo je špeciálne vyvinuté tekuté krmivo určené pre včely na zimné kŕmenie. Má skvelé vyváženie výživných látok, ako sú sacharózy, glukózy a fruktózy. Zloženie je pre včely úplne vyhovujúce. Na rozdiel od klasického cukru, ktorý je na štiepenie a trávenie veľmi zložitý, Invertné krmivo obsahuje len jednoduché, ľahko stráviteľné cukry, ktoré často nemusia ani štiepiť a rovno prechádzajú v energii.

Značková Invertné krmivá sú vždy garantovaná atestom kvality a nezávadnosti.

Výhody invertného krmiva

Prvou výhodou, ktorú spoznáte už pri preberaní krmiva, je spôsob jeho distribúcie. Krmivo sa k vám dostane balené v vedre s obsahom 15 kg Invert. Skvelé je, že vedro je možné ihneď použiť rovno ako veľmi lacné krmítko. A ak krmítko už máte, vedierka vymyte a uschovajte, môžete ich bez obáv použiť na skladovanie vytočeného medu.

Každý včelár iste ocení jednoduchosť kŕmenie Invert. Invertné krmivo nepripravujete, nemiešate, neriedime, ale rovno používate. Práca je tak minimálne o polovicu ľahšia. napríklad vďaka odolným kbelíkům stačí naviesť krmivo na stanovište a tam ho nechať. pokojne vonku, vedierka to hravo prežijú. Včelári teda stačí na kŕmenie dochádzať s prázdnymi rukami a aj s úsmevom, pretože nič ďalšieho nepotrebuje. krmivo v vedrách vydrží pokojne aj rok a dlhšie.

Obrovskou výhodou je aj bezpečnosť pri kŕmenie. Invertné krmivo včelám nevonia a tak po ňom neslídí, len ho pokojne spracovávajú. Navyše krmivo berú pomalšie, čo vo výsledku znamená, že Invertné krmivo funguje ako podnecujúce kŕmenie.

Kedy objednávať

Krmivo objednajte čo najskôr. pokojne dlho dopredu pred včelársku sezónu. Rozhodne nenechávajte objednávku krmiva tesne pred hlavnou kŕmnu sezónu. O krmivo je veľký záujem, ale kapacita výroby a skladov je obmedzená. Ak objednáte čoskoro, vyhnete sa nemilé možnosti, že na krmivo budete musieť dlho čakať.

Odporúčaný spôsob kŕmenia

Invertném krmivom sa kŕmi prakticky rovnako ako cukrom. Je pravdou, že invert má o pár percent nižšiu energetickú hodnotu, to ale nijako nevadí, ba naopak! Invertné krmivo je zložený z jednoduchých cukrov, takže včela potravu rozkladá ľahšie, takže na to ušetrí svoju energiu, takže jej zostane viac energie z krmiva. ( On aj človek na to, aby z potravy získal novú silu, potrebuje silu najprv vydať ).

Pri dokrmovanie vždy klasicky skontrolujte stav krmiva a podľa potreby ho dopĺňajte.