Typy úľov, ktoré používajú Českí a slovenskí včelári

Budečák

Radí sa do starších slovenských úľov a prístup k nemu je na zadnej strane ( radíme ho k " zadovákům " ). Tento úľ je skríň s cézny umiestnenými vpredu a dvierkami posunutými dozadu. Vo vnútri nájdeme dve poschodia, na ktoré môžeme dať rámiky ( na plodiska a medníka ). Výhodná je pre tento úľ možnosť postavenia až troch poschodí na seba. Úľ má predurčenie byť postavený medzi včelín, ale je ho tiež možné aby stál pod strechou. Má však svoju nevýhodu spočívajúce v pevne daných malých vnútorných priestoroch. Miery jeho rámikov sú bežne 39x24.

Ako ďalšie v poradí tu máme český a moravský univerzál ( s prístupom zozadu i zhora ). Je tu tiež dosť veľká podobnosť s jednotným Čechoslovákom ( o rámkové miere 37x30, dodnes je tento pokus tým posledným, ktorý mal zjednotiť rámkové miery v Čechách, inými slovami zaviesť novú mieru rámikov, ktorá by bola jednotná ), s nástavkovým úľom Treboňský ( je celkom možné, že u neho nie je možné oddeliť dno ). Každý z týchto uvedených úľov je tepelne izolovaný ( druhá vec je však to, že sa izolácia nie vždy podarí, v zimnom období navlhne a potom už nezahrieva ).

Tachovský úľ

Už podľa názvu je zrejmý český pôvod. Má nízke nadstavky, ktoré sú vždy aspoň 3 a majú strednú izoláciu tepla ( tvorenou 2 cm hrubým polystyrénom a palubovkami, ktoré sú zvonku a vo vnútri ). Na každý nadstavok pripadá 9 plástov, ktoré majú obdĺžnikový pôdorys. Dno, rovnako tak ako veko, sa dajú ľahko oddeliť ( rovnako tak ako u mnohých iných úľov s nástavcami ). Nevýhodná je medzera medzi jednotlivými poschodiami ( teda medzeru oddeľujúce vrch rámika s dolným nástavcom a spodný kraj rámika na vyššom z nástavcov ), rovnako tak ako nízko umiestnený podmet ( kŕmidlo nachádzajúce sa na dne ). Na nádstavkoch nenájdete ani jedno očko. Postupom času bol vystriedaný novými úle s nástavkami českej konštrukcie ( obsahujúcich 10 až 11 rámikov sa štvorcovým nástavcom ), u ktorých už nájdete dno a podmet je umiestnený vyššie. Nástavkami o rámkové miere 39x24 sú po naplnení medom hrozne ťažké.

Úľ langstroth

Má tenké steny, je na nástavkami ( steny má tvorené 2,5 cm hrubou drevenou doskou, niekedy je stena o 5 mm tenšie ), nadstavky sú o desiatich rámcoch a obdĺžnikovom pôdoryse. Vyznačuje sa nie zrovna zložitou konštrukciou. Na nástavcoch sú očká. Úľ pochádza zo Spojených štátov amerických a je veľmi používaný po celom svete. Teraz je najviac rozšírená a používaná verzia o nízkych nádstavkoch ( občas sa ale mieša vysoký nadstavok určený plodu s nízkym určeným medu ). Miera Langstrothových rámikov sa v Čechách ale nijako moc nerozšírila, naopak na slovensku patrí k jednej z najobľúbenejších.

Úľ Optimal

Tvoria ho tenké steny, je na nízke nadstavky, má pôvod Na Slovensku v Liptovskom Hrádku, a pôdorys do štvorca. Miera rámikov je na našom území od doby, kedy sa pred prvýkrát objavil, po 20 rokoch dobre rozšírená. používa mieru 42x17.

Úľ, ktorý má nízke nadstavky, obsahuje väčšie počet dielov ( je tvorený väčšími počty nástavcov a väčšími počty rámikov ). Nízky nadstavok bude o mnoho ľahšie aj v prípade, že ho naplníte medom. Ošetrovanie včiel vám uľahčí možnosť prehadzovanie jednotlivých nástavcov, kde nie je nutné pracovanie s plásty jednotlivo. Nízkonástavkovým úľom nevadí umiestnenie kdekoľvek v prírode.

Zlatá stredná cesta - 39x24

Medzi najpoužívanejšie úle v ČR patrí štvorcový nástavkový úľ 39x24, ktorý je určený na 11 rámikov. Vďaka štvorcové stavbe možno rámiky skladať ako na teplú, tak na studenú stavbu. Vďaka svojej obľube sa tento úľ rozšíril po celej českej republike, a vzniklo aj mnoho odvodených mier, ako polonástavky 39x17 alebo naopak veľké nástavkami 39x27, 5 a 39x30. Vďaka tomu, že tento úľ patrí medzi najobľúbenejšie, nie je problém na neho nakúpiť všetky súčasti a včelárske potreby. Nástavkami sa robia ako uteplené tak neuteplené, podľa vášho želania.

V súčasnosti sa ani odborníci nedokážu zhodnúť na tom, či uteplit, či neuteplit nadstavky. To už je však ale úplne iná téma ...