História včelárstvo

Včelárenie je chov včely s cieľom získavania včelích produktov. Od včiel získavame produkty ako včelí med, propolis, materskú kašičku, peľ a včelí jed. Včelie produkty majú liečivé účinky preto našli využitie aj v medicíne, potravinárstve a ako prísada do kozmetických prípravkov.

Význam včelárstva

Včelárstvo existuje v komerčné i záujmové podobe. Mnoho firiem sa včelárstvom profesionálne zaoberá a vyrába alebo kupuje včelárske potreby. Najvýznamnejšiu úlohu majú včely v podobe opeľovačov. Vzhľadom k tomu, že vo včeľom úli prezimuje až 20 000 robotníc s matkou, sú schopné opeľovať kvety už veľmi skoro z jari. Ďalšie unikátne prednosťou, ktorá včely povyšuje nad ostatné opeľovače je ich vernosť kvetu. Včely opilujeme druh rastliny, ktorý začali opeľovať

Dlhá história včelárstva

Včelárstvo má veľmi bohatú minulosť. Jeho história spadá až do doby 12 tisíc rokov pred naším letopočtom. U nás sa včelárstvo začínalo rozmáhať v 9 storočia. Miesto včelích úľov boli používané dutiny stromov. Kvôli tomuto umiestnenie včelári museli mať okrem svojich včelárskych pomôcok i dláta, sekery, apod. V tejto dobe boli včelári veľmi vážení a mali veľa výsad. Dutiny boli neskôr vymenené za úle vyrobené z kmeňov stromov. Odpadlo dlhé cestovanie za úľov, pretože sa vďaka úľom včelstva mohli umiestniť podľa želania včelára. V priebehu 18. storočia sa začali vyrábať úle s odnímateľným vekom s možnosťou umiestnenia rámika s medzistenou. Koncom 19. Storočia sa začali modernizovať včelárske postupy. Začali sa vyvíjať nové včelárske pomôcky.