Nízkonástavkové včelárenie

Nízkonástavkový spôsob včelárenie sa od ostatných systémov chovu v istých ohľadoch líši. Všeobecne je známe, že úle chované v nízkonástavkových úľoch bývajú odolnejšie, z čoho vyplýva aj vyššia produktivita týchto včiel. Medzi ďalšie výhody, ktorých si včelári cení, patrí aj veľká úspora času pri ošetrovaní týchto úľov.

Ak si včelár zvolí pre svoj ​​chov nízkonástavkový úľ a správne ho ošetrí, ďalším krokom v jeho pláne bude osadenie nástavcov. Pri osadzovaní nízkonástavkových úľov odporúčame použiť buď metódu zmetenie včiel, alebo metódu tvorby oddelka. Metóda, pri ktorej sa převěšují plásty, sa pri osadzovaní nízkonástavkových úľov neosvedčila.

Metóda zmetenie včiel

Túto metódu používame, ak nemôžeme novému včelstve poskytnúť dielo, a ak včelár chce svoj ​​súčasný chov iba premiestniť. Jedná sa o veľmi radikálny spôsob osadzovania, pretože jeho základom je zmetenie celého včelstva na medzisteny novo zavedeného úľa a jeho následné udržanie vnútri. Táto metóda sa odporúča vykonávať na začiatku sezóny, pretože sa včelstvo dlho udomácňuje. Ak by sa metóda zmetenie včiel použila ku koncu sezóny, hrozilo by, že sa včely nestihnú zazimovať, alebo že sa neuchytí.

Metóda tvorby oddelka

Ak si včelár praje počet svojich včelstiev rozšíriť alebo doplniť, dobrým spôsobom ako to docieliť, je metóda tvorby oddelka. Výhodou tejto metódy je, že prevedenie celého aktu nie je príliš pracné, a tiež včelstvá v takto osadenom nízkonástavkovém úľa sú väčšinou schopné z hľadiska produktivity hneď na začiatku ďalšej sezóny držať krok s ostatnými včelami.

Metóda spájania

Túto metódu uplatňuje včelár v prípade, že v nejakom inom nízkonástavkovém úľa už včelstvo má. Táto metóda patrí k najrýchlejším, akým je možné nízkonástavkový úľ osadiť. Po osadení spájaním, sa včely môžu ihneď zazimovať.

Metóda zmetenie včiel

Ak včelár novému včelstve nemôže poskytnúť žiadne dielo, alebo chce svoje existujúce včelstvo len premiestniť z úľa iného druhu do nízkonástavkového úľa, použije na jeho osadenie metódu zmetenie včiel. Dobre poslúži roj alebo smetenec. Najrýchlejší je však zmiesť na medzisteny nového úľa celé včelstvo z úľa iného, tento spôsob osadenia úľa je však trochu radikálny.

Kedy je najlepší čas ?

Pretože sa včely v takto osadenom úli usídľujú pomerne dlho, mala by sa táto metóda vykonávať na začiatku sezóny . Najväčšie šance má včelstvo v úli osadenom do slnovratu.

Postup práce

Nový úľ ( bežne dva nadstavky ) je dobré postaviť presne na miesto, kde stál skoršie úľ nášho včelstva. pre lepšiu výsledky sa odporúča natrieť dno nového úľa rovnakou farbou, na ktorú boli včely zvyknuté. Najprv zo včelstva odoberieme matku a vložíme ju do samostatnej klietky. Nasleduje zmetenie asi polovice včiel do nového nízkonástavkového úľa . Hneď za nimi sa do úľa vypustí matka.

Teraz je dôležité včely vnútri udržať. úľ sa teda uzavrie a včelám sa umožní prístup k vode a krmivu, čo by mal byť asi kilogram cesta z cukru a medu, alebo jeden liter roztoku vody a cukru v rovnakom pomere. Dočasne vyberieme pre úľ nové stanovište, ktoré od pôvodného nebude vzdialené menej než celé dva kilometre.

Kým nie je znáška, dodávame včelstve ďalej sirup, ktorý by mal byť o niečo hustejšie ako ten predošlý. Včely už stavia dielo a po desiatich dňoch môžeme z ich skoršieho úľa pridať pomocou rojníku ďalšie polovicu až dve tretiny včiel ( mladušky ).

Počkáme ďalšie dva týždne, čo je doba, kedy sa v starom úli vyliahne všetok plod, a celé osadenstvo tohto úľa ( okrem mladých náhradné matky ) premiestnime pomocou rojáku do úľa nové.

Ak sa včelstve darí, dobre plodom a obsadilo oba nadstavky, môžeme úľ rozšíriť o tretí nadstavok ( asi v polovici prázdnin ).

Metóda spájania

Táto metóda usadenie včiel do úľa sa dá použiť, ak potrebujeme včelstvo čo najskôr zazimovať, a ak má včelár k tento účel dostatok včiel. Na spájanie používame výhradne nástavkových úľov, lebo iné úle nám neumožňujú ich ľubovoľne skladať na seba.

O čo ide a ako začneme

Jedná sa o spojenie dvoch stredne slabých včelstiev vo včelstvo silné, ktoré prečká zimu. Ony dve včelstvá, ktoré neskôr spojíme, vytvoríme v priebehu júna napríklad formou smetenců a každej vložíme do jedného úľa. Každému včelstve pridelíme dva nadstavky ( alebo aj tri a jeden ) a úle môžeme postaviť blízko vedľa seba - po spojení potom nehrozí markantný straty včiel kvôli zalietavania do miest, ktoré sú včelám povedomá. Robíme všetko pre to, aby sa včelstvám darilo, aby stavali čo najviac nových plástov, a aby ich zaplodovaly . Včelstvá ošetrujeme rovnako ako v metóde zmetenie včiel, len namiesto jedného včelstva máme dve.

Postup od spojenia včelstiev

Približne v polovici mesiaca augusta všetky nástavkami spojíme v jeden úľ. Robíme tak opatrne pomocou novín. Nástavkami včelstva, ktorých matka je mladší / lepšie, staviame hore, starší / horšiu matku odstránime . Približne o týždeň neskôr úľ skontrolujeme. Hľadáme mladé včely, vajíčka, aby sme sa uistili, že včelstvo správne pracuje.

Ak sa chystáme toto silné včelstvo zazimovať, jeden nadstavok zo štyroch odrovnáte.

Iný postup

"Metóda spájania"sa však tiež môže nazývať spôsob posilňovania včelstiev založený na manipulačným včelstve, ktoré je silné, a tých úľoch, ktoré posilníme. Manipulačnému včelstve sa musí dariť čo najlepšie, malo by mať hlavne mladú silnú matku a malo by čo najviac plodovú. O toto včelstvo sa včelár stará najviac a podnecuje ho kŕmením. tri ostatné včelstva posilňujeme plástmi s plodom s mladušky z manipulačného včelstva . Manipulačné včelstvo neskôr likvidujeme.

Metóda tvorby oddelka

Táto metóda sa používa v prípade, ak chce včelár rozšíriť či doplniť počet svojich včelstiev, ktorá má už dlhšiu dobu umiestnené v nízkonástavkových úľoch, lebo potrebujeme nejaké množstvo hotového diela. Výhodou tejto metódy je menšia prácnosť a to, že nová včelstvá sú už aj na začiatku budúcej sezóny veľmi produktívne.

Tvorba oddelka

Včelár si najskôr vyberie nejaké silné včelstvo, s ktorým bude manipulovať. Tomuto včelstve odoberie dva ( či tri ) plásty plné plodu chvíľu pred vyliahnutím a umiestni ich do nového úľa ( jeden nadstavok ) is nejakými včelami, samozrejme okrem matky. včelstvo posilníme mladušky z troch plástov iného včelstva.

Potom to isté urobíme znova a včely is plodom umiestnime do rovnakého úľa.

Ďalší postup

Voľné miesto v tomto novom úli vyplníme plásty so zásobami a peľom, jednému plástu napustíme voľné bunky vodou. úľ môžeme rozšíriť o dve ( alebo tri ) medzisteny.

Teraz do úľa vložíme mladú matku. necháme ju v klietke, ktorú zavesíme medzi plodové plásty. Do prepážky klietky vložíme medocukrové cesto ( jeden kilogram ). Potom celý úľ uzatvoríme.

Úľa by v tejto chvíli prospelo nové stanovište, ak ho mať nebude, strata včelstvá nebude nijako markantná, ale oplatí sa do neho predtým umiestniť viac mladušiek.

Asi dva dni od otvorenia očká, stará ak sa včelstvo dobre o matku, môžeme klietku otvoriť. Včely by mali skrze medocukrové cesto oslobodiť svoju matku, ktorá do niekoľkých dní začne plodiť ( kontrola po piatich dňoch ). Pre jej podporu môžeme pridať plásty s medom.

Ak je po desiatich dnes celý nadstavok zaplodován a inštalovaný, môžeme k nemu pripojiť nadstavok druhý. Jeho obsah sa líši podľa potreby včelstva aj mesiace v roku. Otvárame letáč a stále včelstvo kŕmime, včely si vytvorí zásoby a budú stavať dielo.

Takto vytvorená včelstva sú dosť kvalitné, aby prečkala zimu v plnej sile.