https://www.vceliobchod.cz/images/1/kalendarium-duben-2024.jpg

Včelársky kalendár - 24. apríla

A) Čo je potrebné urobiť v apríli z legislatívneho hľadiska?

Predajcovia matiek a mláďat musia zabezpečiť testovanie na mor mláďat.

B) Čo by sa malo urobiť?

Nepripustiť situáciu, keď včely visia v podbehu.

Dbajte na správny čas a miesto pridávania medzistienok.

Zväčšite priestor pre včely podľa ich potrieb a pridajte viac medzistienok.

Pripravte a začnite používať solárne poistky.

Začnite s chovom matiek.

V priebehu apríla vykonajte ošetrenie včelstiev proti varroáze.

Čo by mali včelári robiť v apríli na základe právnych predpisov?

Ad A1: Predajcovia matiek a mláďat musia zabezpečiť, aby boli testované na mor (zvyčajne už túto povinnosť majú).

Každý včelár, ktorý kupuje matky alebo včelstvá, by si mal vyžiadať test na mor včelieho plodu. V tomto roku je zvýšená úmrtnosť a mnohí včelári budú dopĺňať svoje zásoby nákupom matečníka. Nenechajte sa preto zlákať len cenou, pretože je ťažké kúpiť kvalitnú plemennicu za nízku cenu. Je ľahké vypočítať si náklady na výrobu odrôd, ktoré sa v súčasnosti zvyšujú (kartóny, materiál, vosk, medzistienky, včely, matky... a samozrejme pracovná sila).

Čo treba urobiť?

Ad B1: Nepripustiť situáciu, keď včely visia v substráte, znamená, že by sme mali zabrániť preplneniu úľa. V takejto situácii sa včely prehrievajú a sú príliš blízko pri sebe. To môže viesť k rojeniu a problémom s včelstvom. Je dôležité včas zväčšiť životný priestor včelstva.

Ad B2: Často sa stretávame s pojmom "zebra combing", čo je proces rozširovania úľa pridávaním medzistien alebo plástov tak, aby sa plásty - medzistienky - medzistienky - plásty striedali. Osobne si myslím, že je to chyba, najmä pri nestabilných vonkajších teplotách. Narušuje sa tým teplotný režim včiel počas vývinu trusu, ktorý je rozhodujúci pre kvalitu chovaných včiel. Zvyčajne tým včely oklameme, ale ony nám to samy nepovedia. Je pravda, že zvyčajne prežijú a môžu nám dokonca priniesť med.

V priebehu sezóny sa včelstvu podarí bez problémov vybudovať približne 10 plodových buniek pri rámikovej miere B10 a až 15 - 20 plodových buniek pri nižšej rámikovej miere. Týmto spôsobom podporujeme nielen získavanie vosku, ale aj odstraňovanie chorôb a zárodkov z včelstiev.

Ad B3: Rozšírenie úľového priestoru

V prípade Adamcovej miery B10 je obvyklé prezimovať na dvoch rozšíreniach. Akonáhle na podklade vidíme, že na kalužiach spodného nástavku sa pohybujú včely, je to signál, že nástavok je obsadený a je čas pridať ďalší.

Bežná prax:

(a) Kompletne skontrolujeme spodný nástavok, odstránime plesnivé plásty a pridáme medzistienky, približne do stredu nástavku.

b) Polovicu plástov z druhého nástavku umiestnite do tretieho nástavku tak, aby bol plod nad plodom v strede nástavku. Medzisteny možno umiestniť okolo plodu. Zvyšný priestor vyplňte sušinou.

c) Materskú mriežku umiestnite medzi 2. a 3. nástavok zdola. Samotnú matku nemusíme hľadať. O týždeň neskôr urobíme rýchlu kontrolu v treťom rozšírení a ak uvidíme vajíčka a najmladšie larvy, vieme, že matka je tam. Až potom ju vyhľadáme a umiestnime pod mriežku.

Zvyčajne do konca apríla (najneskôr začiatkom mája v závislosti od umiestnenia včelieho stanovišťa) by malo mať včelstvo podľa Adamcovej miery 4 znášky. Ak je včelstvo silné a dobre sa vyvíja, nedostatok priestoru môže viesť k tomu, že sa u neho už koncom apríla rozvinie rojové správanie.

2/3 Langstroth (nízke rozšírenia)

V zime prezimujeme v štyroch nadstavkoch a približne v polovici marca odstránim najnižší nadstavok s najstaršími plástmi, takže kolónia zostane v troch nadstavkoch. V závislosti od počasia koncom marca alebo začiatkom apríla, keď sa včely začínajú vyvíjať, substrát ukazuje, že včely obsadili spodný nástavok (pobehujú po spodnom pláste), takže je čas pridať štvrtý nástavok. Polovicu plástov z tretieho nástavku umiestnite do štvrtého nástavku, aby ste vytvorili "komín" (opäť výter hore). Medzisteny umiestnite na boky plodu a zvyšný priestor vyplňte sieťkami. Štyri nástavky sú určené pre včelstvo a zvyšné dva nástavky sú určené pre včelára.

V polovici apríla je čas pridať piaty nadstavok. Aby sa nástavok rýchlejšie zaplnil, zo štvrtého nástavku odoberiem 2 - 4 plásty s plodom alebo výterom a umiestnim ich do stredu nového nástavku pridaného navrch. Zvyšný priestor vyplním minuloročnými súškami alebo medzistienkami. To isté platí aj pre šiesty nadstavok, ktorý sa pridáva koncom apríla alebo začiatkom mája (v závislosti od sily včelstva a počasia). Počas znášky včely stiahnu matku pod piaty nadstavok, takže nie je potrebné používať mriežku na matku. Ja ju používam len pri chove matiek.

Ad B4 Príprava a použitie slnečného toku

Teraz, keď sú slnečné lúče dostatočne silné, začneme používať slnečný tok. Ekonomika prevádzky nám ukazuje, že kvalitné slnečné tok môže ľahko nahradiť voskové variče v prevádzke s 10 až 15 včelstvami. Dva kvalitné taviče nám ušetria nielen čas a prácu, ale aj peniaze. Používam ich na staré alebo plesnivé plásty, ktoré na jar vylamujeme z nástavkov, ale aj na plásty s trúdmi, ktoré môžu obsahovať parazity (najmä varroázu). Pri vkladaní trubčieho plodu do toku vždy starostlivo skontrolujte, či sa na bielych larvách nenachádzajú červenohnedé roztoče.

Ad B5 Začnite chovať matky

Najdôležitejšou praktickou informáciou je, že ak plánujeme vytvoriť prvú rojovú matku okolo 10. mája (a teda umiestniť zrelé matky do plodiska), musíme začať s prípravou na chov matiek v polovici apríla, počas kvitnutia prvých kvetov čerešní. Pokiaľ ide o trusové plásty, tie sme do úľov priniesli vlani na jeseň pred kŕmením alebo pri prvej jarnej prehliadke pod vývrhovým telieskom (pri dnešnom pohľade v prvom nadstavku zdola).

Ad B6 Ošetrenie včelstiev proti varroáze počas apríla

Pri liečení včelstiev proti varroáze máme niekoľko základných pravidiel:

(a) Liečba v období, keď sa liečivá látka nedostane do medu.

b) V ideálnom prípade liečime včelstvo bez výteru.

c) Vo včelstve sa nachádzajú "dlhodobí prenášači", ktorí ovplyvňujú aj roztoče ukrývajúce sa v uzavretých plástoch s výterom.

V apríli môžeme použiť "mäkké" prípravky na redukciu roztočov, ako sú VarroMed, Formidol, kyselina mravčia alebo kyselina šťaveľová. Vždy sa riaďte návodom na použitie prípravku.

Dôležité je, aby sme včelám zabezpečili podmienky, v ktorých môžu priniesť dostatok nektáru pre seba a zároveň naplniť medné zásobníky pre našu potrebu, ak je dobré počasie a dostatočný skladovací priestor. Najvyššia intenzita produkcie nektáru v extrémnom množstve sa prirodzene vyskytuje od polovice apríla do konca mája.

Z časopisu Včelárstvo od Pavla Konečného