Svetlice farbiarska saflor - 0,5 kg
Svetlice farbiarska latinsky Carthamus tinctorius 0,5 kg
Svetlice farbiarska je jednoročná rastlina, pochádzajúca z Mexika. Svetlice je jednoročná rastlina s tenkým koreňom, ktorý môže byť dlhší ako jeden meter. Kvitne od júla do septembra žltými až oranžovými kvetmi. Korunné lístky sú zdrojom prírodného farbiva, preto sa im prezýva turecký, nepravý alebo planý šafran. Kvety predtým slúžili aj na falšovanie vzácneho pravého šafranu. Doba kvitnutia trvá asi tri až štyri týždne.
Svetlice farbiarska, niekedy tiež saflor, patria do čeľade hviezdicovitých (predtým zložnokvetých) a je podobná bodliaku. O skutočný bodliak však nejde. Pochádza zo stepných oblastí. Ako naznačuje druhový názov, svetlice farbiarska sa používala pri farbení textílií, hlavne bavlny a hodvábu. Pri farbení neodovzdáva žiadnu nepríjemnú arómu, osvedčila sa preto aj ako potravinárske a cukrárske farbivo. Výťažky z rastliny poskytujú žltú aj červenú farbu na farbenie látok.
Jedná sa o veľmi obľúbenú rastlinu, pestovanú najmä pre svoje prírodné farbivo, olej a taktiež pre liečivé účinky. V tradičnej medicíne sa rastlina využíva na zníženie cholesterolu v krvi, na liečbu ochorení dýchacích ciest či ako prevencia cievnych ochorení.
U nás sa rastlina pestuje predovšetkým z priamych jarných výsevov. Ideálna doba pre výsev je od marca do mája. Rastliny začínajú vzchádzať už pri teplote okolo 4 °C.
Rastliny je možné tiež predpestovať doma. Doba klíčenia je 2–3 týždne. Svetlice farbiarska vyžaduje slnečné či polotienisté stanovište. Na pôdu nie je náročná. Bude jej vyhovovať akákoľvek humózna, priepustná pôda. Nevhodné sú kyslé a príliš zamokrené pôdy, a tiež tie, ktoré sú prehnojené čerstvým hnojom. Rastlina je tolerantná voči suchu aj teplotným výkyvom.
Olej pre studenú kuchyňu
Svetlice farbiarska sa pestuje pre semeno, ktoré dozrieva v auguste až začiatkom septembra. Semeno obsahuje 45-55% oleja, ktorý sa lisuje a používa za studena rovnako ako napríklad slnečnicový olej. Je veľmi dôležitý pre ľudskú výživu. Oproti slnečnicovému oleju však obsahuje viac kyseliny linolovej – až 80 %. Táto kyselina patrí medzi esenciálne nenasýtené mastné kyseliny, obsahujúce hlavne tie omega-6. Jej nedostatok spôsobuje vypadávanie a lámanie vlasov, ale napríklad aj zlé hojenie rán. Naopak pomáha pri zápaloch, kožných ekzémoch a ďalších obdobných problémoch. Olej zo svetlice farbiarskej je jeden z najlepších jedlých olejov na svete, ako čisto prírodný výrobok sa pripravuje metódou takzvaného prvého lisovania za studena. Svoje znamenité vlastnosti si uchováva jedine bez tepelnej úpravy, a preto sa ideálne hodí do najrôznejších šalátov a studených pokrmov.
Táto rastlina sa pestuje najmä pre semená, je možné ju kŕmiť v hospodárstve, a navyše je medonosná pre vysoký obsah nektáru v neskorom lete. Okrem toho sa svetlice používajú aj na rez do suchých väzieb kytíc kvôli širokej palete farieb kvetov od bielej cez žltú až po červenú a oranžovú. Svetlice sa používa aj ako kvalitná medziplodina na získanie zelenej krmoviny, kedy sa vysieva buď skoro na jar, alebo najneskôr v prvej dekáde augusta po zbere hlavnej plodiny. Pre svoju pichľavosť nie je ale rastlina vhodná na sušenie. Využitie nachádzajú aj semienka svetlice farbiarske. Sú skvelým prídavkom do krmiva. Pokrutiny z vylúpaných nažiek sú kvalitné krmivo, obsahujúce asi 35% stráviteľných bielkovín. Sú kvalitnou výživou hlavne pre hydinu, šroty je možné použiť aj na kŕmenie hospodárskych zvierat, nažky sú žiadané chovateľmi exotického vtáctva na kŕmenie väčších vtákov a ďalej na výživu malých zvierat, napríklad škrečkov.
Svetlice farbiarska alebo saflor (Carthamus tinctorius).
Rastlina z čeľade hviezdicovitých.
Výsev 35 – 40 kg/ha
Rastlina je 100-120 cm vysoká
Vegetačná doba 100–130 dní
Doba kvitnutia 3–4 týždne
Poskytuje peľ aj nektár.
Vhodné ako medziplodina.
Dobre znáša suché oblasti.
3,5 – 4 kg na plochu cca 1000 m²