Kŕmenie včiel
Pretože väčšina včelárov chová svoje včelstvá predovšetkým kvôli ich medu, ktorý im je odobratý na konci sezóny, je nutné včelám poskytnúť nejaké náhradné zásoby, aby počas zimného obdobia príliš neoslábli. Tomu hovoríme zakŕmenie. Potom taktiež dodávame včelám nejaké nami vytvorené zásoby v prípade, že so včelstvom nejako výraznejšie manipulujeme, či ak sa ukáže, že na jar nemá dostatok zásob. Tomu hovoríme prikrmovanie či podnecovanie. Aj pri kŕmení včiel budeme potrebovať rozličné včelárske potreby, od tých najjednoduchších až po moderné systémy.
Podnecovanie
Tento spôsob kŕmenia včelstiev je bežný napríklad pri tvorbe oddielkov, kedy umelé zásoby podnietia včely v ich rozvoji a uľahčia ich prácu. Táto metóda sa dá použiť aj v beznáuškovom období, kedy včely rozvoj obvykle zanedbávajú.
Bežnými prostriedkami na podnecovanie je cukrový roztok, ktorý sa mieša podľa hmotnostného pomeru 1:1 cukru a vody. Použiť môžeme aj medocukrové cesto, ktoré môžeme vyrobiť buď trvanlivé, alebo ako cesto určené k okamžitej spotrebe. Rovnaké hmoty sa používajú k prikrmovaniu včelstiev, ak nemajú v jarnom období dostatok vlastných zásob a hrozí, že by včely mohli čoskoro príliš zoslabnúť.
Výroba medocukrového cesta
Táto hmota je ideálna na podnecovanie včiel v oddielkoch či oplodňáčkoch. Zloženie sa líši, ak si potrebujeme vyrobiť cesto do zásoby (v tomto prípade použijeme recept na trvanlivé medocukrové cesto) alebo chceme cesto ihneď spotrebovať (v tomto prípade ho namiešame podľa druhého receptu).
Pre trvanlivé cesto si odvážime tri diely práškového cukru a jeden diel medu. Obe ingrediencie by mali byť pri zmiešaní ohriate na asi 45 °C. Na miešanie je dobré použiť hnietací stroj, s ktorým je práca o mnoho jednoduchšia, než keby sme spracovávali cesto ručne.
Pri výrobe cesta na priamu spotrebu postupujeme takmer rovnako ako pri výrobe trvanlivého cesta. Jediným rozdielom je, že pri zmiešavaní pridáme ešte asi dve desatiny dielu vody. Spracovávanie je jednoduchšie, ale cesto nie je príliš trvanlivé.
Zakŕmenie včiel
Väčšina včelárov vytočí včelám väčšinu ich medných zásob a tieto včely väčšinou svoje zásoby v zime postrádajú. Oslabnutiu včiel počas zimy sa preto včelár snaží zabrániť zakŕmením.
Najjednoduchšou metódou zakŕmenia je ponechať včelám niektoré ich vlastné medné zásoby. Pri tom je však potrebné zvyknúť sa s tým, že o nejaký med sám včelár príde. Pre včely je tento spôsob ale najideálnejší, pretože sacharóza (cukor) je zložitejšia než med a včely ju musia najskôr štiepiť, než z nej získajú živiny. Pri ďalších metódach väčšinou používame cukrový roztok.
Výroba cukrového roztoku pre zakŕmenie pred zimou
Zatiaľ čo na podnecovanie miešame cukrový roztok v hmotnostnom pomere 1:1 cukru a vody, pre zakŕmenie na zimu je tento pomer iný, pretože sa tekutina používa o niečo hustejšia. Na prípravu cukrového roztoku na zakŕmenie použijeme 3 váhové diely cukru a 2 váhové diely vody, ktorú najprv privedieme k varu a odstavíme, než do nej vsypeme cukor. Všetko môžeme pripravovať v najrozličnejších nádobách podľa toho, aké množstvo je potrebné.
Pre niekoľko málo úľov postačí zmiešať ingrediencie v obyčajnom veľkom hrnci pomocou varešky.
Na uľahčenie a zrýchlenie miešania cukrového roztoku v obyčajnom hrnci nám postačí vŕtačka s miešacou vrtuľou. V tomto prípade môžeme použiť aj stojan na miešací prístroj. Práca je rýchlejšia a môžeme tak uspokojiť včely z viacerých úľov.
Najjednoduchšia výroba cukrového roztoku prebieha pri použití kalového čerpadla v sud. Pri tejto metóde miešania nemôžeme mať vodu v bodoch varu, ale aj tak sa roztok skvele premieša.
Typy kŕmidiel pre aplikáciu cukrového roztoku
Cukrový roztok je možné do úľov aplikovať najrozličnejšími spôsobmi, z ktorých niektoré sú veľmi lacné. Tu vám predstavíme možnosť použitia veľkoobjemových kŕmidiel, prosakovacích fliaš a kapsových kŕmidiel. Pri všetkých týchto typoch môžete použiť nejakú sieťovinu, aby vám bolo umožnené dopĺňať zásoby bez kontaktu so včelami.
Použitie veľkoobjemového kŕmidla
Ako veľkoobjemové kŕmidlá môžu slúžiť nádoby rôznych veľkostí (misy, kvetináče a podobne), ktoré naplníme cukrovým roztokom a umiestnime ich buď do podmetu úľu, alebo do prázdneho nadstavca na vrch úľu.
Do nádoby je však taktiež nutné umiestniť nejaký plavák, aby sa nám včely neutopili. Plavák môže byť vyrobený z bublinkovej fólie, slamy, šišiek, nejakých dreviek či dokonca zo zátok, jednoducho všetkého, čo je nejakým spôsobom schopné plávať na hladine cukrového roztoku.
Medzi nepopierateľné výhody tejto metódy patrí, že včelár nemusí stanovisko včiel navštevovať nijak často, aby doplnil zásoby, pretože nádoba s cukrovým roztokom môže mať objem až 10 či 15 litrov.
Nevýhodou môže byť fakt, že väčšina včelstiev prestane cukrový roztok počas chladných dní odoberať, alebo je tu potreba jedného nadstavca navyše.
Použitie prosakovacej fľaše
Ako prosakovacie fľaše sa obvykle používajú obyčajné uhorkové sklenice (ich obvyklý objem je 3,5 litra), na ktorých hrdlo sa nasadí špeciálne dierkované viečko určené na kŕmenie včiel. Sklenice zvyčajne plníme hotovým cukrovým roztokom.
Na použitie otočíme sklenicu dnom hore, postavíme ju na viečko na horné latky posledného nadstavca a priklopíme prázdnym nadstavcom. (Je možné, že u nízkonadstavkových úľov bude potreba použiť nadstavce dva.) Prípadne sa tiež používa sololitové medzidno s prosakovacou podložkou. Na kŕmenie sa samozrejme dá použiť ďalšie nespočetné množstvo kŕmidiel, kŕmiacich zostáv a ďalších včelárskych potrieb.
Pre menej časté návštevy je dobré použiť aj štyri sklenice na jediný úľ a včely tiež nestrácajú záujem o kŕmenie počas chladnejších dní.
Medzi nevýhody môžu napríklad patriť neskladné sklenice, či stavebná činnosť včiel, ktoré môžu otvory ľahko zastavať. Žiaduci je, aby bol úľ v striktne vodorovnej polohe.
Použitie kapsových kŕmidiel
Rámkové (alebo kapsové) kŕmidlá sa umiestňujú do úľa namiesto jedného až dvoch rámikov, a nie je teda potrebné použiť nejaký nadstavec navyše. Objem kapsových kŕmidiel samozrejme závisí ako na type úľa, tak na šírke kŕmidla. (Ak teda včelár vlastní napríklad nízkonadstavkový úľ, bude muset vykonať mnoho návštev na doplnenie cukrového roztoku.)
Ak nie je kŕmidlo správne upravené, môže sa stať, že sa v ňom včely budú topiť, alebo že ho zatarasia divokým dielom.
Rámkové kŕmidlá predávajú obchody včelárskych potrieb, samotný včelár si ich však môže vyrobiť z najrôznejších materiálov.