Klince
V našej ponuke nájdete včelárske klince nevyhnutné na zostavenie včelárskych rámikov. Ponúkame ich s rozmermi 28x1,4 mm, ale sú dostupné aj iné veľkosti. Pre jednoduchšiu montáž odporúčame formu na rámiky, kde sesadíte bočné a horné lúčky s klincami. Následne rámik otočíte a pripevníte spodnú lúčku. Môžete pridať klinec pod hornú lúčku z boku rámika na zvýšenie stability. Pri montáži nechávajte klince mierne nedoklepané pre upevnenie drôtikov. Tieto klince sú osvedčené rokmi praxe a obľúbené medzi včelármi.
Ponúkame včelárske klince v niekoľkých variantoch. Klince sú nevyhnutné na zbijanie včelárskych rámikov. Na tento účel môžete v našich včelárskych potrebách zakúpiť klince o overených rozmeroch 28x1,4 mm, ale použiť možno aj iné veľkosti. Odporúčame tiež použiť formu na rámiky, do ktorej zasuniete bočné lúčky a pripevníte hornú lúčku pomocou dvoch klincov na každý spoj. Potom rámik z formy vyberiete, otočíte a zasuniete pod výčnelok formy, kde pripevníte spodnú lúčku. Môžete pridať jeden klinec pod hornú lúčku z boku rámika na zvýšenie pevnosti počas medobrania. Pri použití klincov je potrebné nechať ich na jednej strane nedoklepané, aby na ne mohli byť upevnené drôtiky. Klince sú overené rokmi praxe a používané mnohými včelármi.
Klince pre včelárov
Pozrite si našu ponuku špeciálne vybraných klincov vhodných pre včelárske projekty.
Klince 28 x 1,4 mm – ideálna voľba pre rámiky
Pri chove včiel je spoľahlivé vybavenie kľúčom k úspechu. Naše klince o rozmere 28 x 1,4 mm boli vybrané na základe dlhoročných skúseností včelárov. Tento rozmer je ideálny pre zbíjanie horných aj spodných lišt v úlových rámikoch, čím zabezpečuje pevnosť a stabilitu.
Naše balenie obsahuje 1 kg týchto klincov, čo zabezpečí dostatočnú zásobu pre Vašu včelársku sezónu.
Použitie a technológia výroby klincov
Klince, základné spojovacie komponenty, sa vyrábajú predovšetkým z ocele, ale dostupné sú aj varianty z medi, mosadze či hliníkových zliatin. Sú opatrené hrotom na jednom konci a rozšírenou hlavou na druhom pre jednoduché upevnenie materiálov.
Vo včelárstve sú klince kľúčovými prvkami pri konštrukcii úľov a rámikov, zabezpečujú rýchle a pevné spojenie drevených častí. Možno ich vtlačiť do dreva pomocou kladiva, elektrických alebo pneumatických zariadení, nazývaných klinciovače.
Kvalita a rozmanitosť klincov pre rôzne účely
Ponuka klincov spĺňa prísne požiadavky na kvalitu a je vhodná pre rôzne stavebné projekty. Existujú aj klince špeciálne určené pre iné aplikácie ako je montáž paliet, nastreľovanie do betónu alebo použitie v zámočníctve.
Pozinkované klince alebo klince z nehrdzavejúcej ocele, ktoré odolávajú korózii a sú teda ideálne pre použitie vo vonkajších podmienkach alebo vlhkom prostredí, čo zahŕňa aj konštrukciu úľov.
Trocha histórie - stredoveké klince
Stredoveké klince boli nielen praktickým, ale aj umelecko-remeselným výrobkom. V ikonografii tejto doby sa stretávame s ich rôznorodými formami. Klince mohli mať funkciu spojovaciu, upevňovaciu aj ozdobnú. Zaujímavosťou je variabilita tvarov hláv a dĺžkových častí, ktorú umožňoval ručný spôsob výroby.
Klince možno rozdeliť na tie s hlavou a bez hlavy, jemne nazývané klinčeky. Klince s hlavou boli často používané k upevňovaniu rôznych materiálov, ako napríklad kože a kovov. Tie bezhlavicové často slúžili v kováčstve, napríklad pri upevňovaní podkov.
Klince ako archeologické artefakty
Nálezy starých klincov nám poskytujú zaujímavý pohľad do minulosti. Diskusia nad týmito artefaktami odhalila, že aj obyčajné klince majú komplexnú históriu a môžu byť cenenými zberateľskými predmetmi. Od rôznych prierezov až po špeciálne techniky výroby, každý kus nesie svoju jedinečnosť.
Obrázky týchto nálezov často zachytávajú klince rôznych tvarov a funkcií, napríklad s excentrickým umiestnením dříku alebo s masívnymi hlavami, ktoré dodávali ozdobný prvok stredovekým konštrukciám. Tento fenomén ilustruje ako klince, tak aj dobu, ktorej boli súčasťou.
Dedičstvo klincov v čase
Napriek technickému pokroku a objavom nových materiálov zostali klince nenahraditeľnou súčasťou konštrukčných prác. Ich evolúcia od stredoveku po modernú dobu dokazuje dôležitosť týchto nástrojov nielen v historickom kontexte, ale aj v súčasnosti, najmä v špecializovaných odvetviach ako je chov včiel.
Tipy na zbíjanie rámikov:
Základom pre mnohých včelárov je jednoduchá drevená forma. Jej konštrukcia je pomerne priamočiara: škatuľka bez dna a veka, kde usadíte bočné lišty a zafixujete ich zvrchu hornou lištou. Takúto formu môžete doplniť navrtaním otvorov pre drôtkovanie, ktoré možno vykonávať podľa pevnej šablóny napríklad z plechu. Vložky v podobe stranačkov zabezpečujú ľahké vybratie hotových rámikov.
Varianta so sponkovačkou
Ak uprednostňujete modernejší prístup, môžete sa inšpirovať technikou používajúcou automatickú alebo vzduchovú sponkovačku. Ako bolo diskutované na fórach, táto metóda umožňuje rýchle a pevné spojenie jednotlivých komponentov, čo je kľúčové pre stabilitu rámkov pri manipulácii s úľmi.
Tipy na zrýchlenie procesu
Pre tých, ktorí potrebujú vyrábať väčšie množstvo rámikov, existujú industriálne riešenia podobné výrobným linkám v spracovaní dreva. Prispôsobenie i menších strojov pre domáce podmienky môže výrazne skrátiť čas potrebný na montáž rámikov.
Výroba včelích rámikov nemusí byť zdĺhavá alebo namáhavá. Správnou voľbou nástrojov a techník sa môže stať rýchlym a efektívnym procesom, ktorý vám ponechá viac času na to najdôležitejšie - starostlivosť o včely. Či už dávate prednosť tradičnému zbíjaniu alebo modernému sponkovaniu, kľúčom je nájsť metódu, ktorá najlepšie vyhovuje vašim potrebám a množstvu rámikov, ktoré potrebujete vyrobiť.