Předjaří- pokračovanie
Zaobchádzanie so včelami a zásady prehliadky včelstva
Zvyknite si rámiky prezerať len nad úlem, aby v prípade, že sa ťažká kladúce matka naozaj na plástu neudrží, spadla priamo do svojho včelstva.
Pre lepšiu a šetrnú manipuláciu vo včelstve je dôležité po zadymenia chvíľku počkať a potom vybrať 1-2 krajnej rámiky, ktoré je účelné bezpečne skryť pred slídičkami, ochrániť mladušky pred popadáním do trávy a plod pred slnečným žiarením, ktoré ho môže najmä za horúcich dní poškodiť. Ak narazíme na plást s matkou, aj ten je vhodné vyvesiť a bez nebezpečenstva pre ňu potom vykonať akýkoľvek zákrok. Ostatné, propolisom přitmelené rámiky v nástavkami, potom rozpěrákem uvoľníme, posunieme do voľného priestoru a podľa plánovaného úkonu postupujeme vždy jednotným spôsobom, ktorý nám za chvíľku prejde do krvi. S rámiky odstránenými zo včelstva pracujeme citlivo, plynulo, vyvarujeme sa trhavých pohybov a dbáme, aby sme nepotlačili včielky a susednými medzerníka netrhal včelí dielo. Najmä s rámikom obsahujúcim otvorený plod a s rámiky v jeho blízkosti zaobchádzame s obozretnosťou, aby sme nepoškodili matku. Uvykněte rámiky prezerať len nad úlem, aby v prípade, že sa ťažká kladúce matka naozaj na plástu neudrží, spadla priamo do svojho včelstva. Manipulácia s rámikom má prebiehať úchopom za ušká hornej lúčky a vždy vo zvislej polohe. 1 otáčania k prehliadke z druhej strany vykonávajte v zvislej rovine. Otočíme tak rámik cez bočné Loučka o 180 ° a potom nahor spodnej Loučka, takže nevypadnú neupěchované peľovej rúška, nevytečie sladina a ani včely vrátane matky nemusí čeliť zemskej príťažlivosti. Mierny náklon nevadí, najmä pri práci nad úlem. Zvyknite si automaticky posudzovať stav medových zásob (zaviečkovaný, otvorené, sladina), prítomnosť peľových zásob, ktoré ohraničujú plodovej teleso a početnosť rámikov s plodom (ktoré budeme vyhodnocovať s ohľadom na ročné obdobie a nenormalitu).
Všímame si tiež buniek nastavených čerstvým, svetlučké voskom (potreba stavby), vystavané trubčiny v podmetu, pri plástoch aj v stavebnom rámika či stavby na vložených deliacich plochách a množstvo súšou, priestoru pre kladenie aj znášku. Fyzickú prítomnosť matky, pokiaľ ju nevyhľadávame za konkrétnym účelom (značenie, zastrihnutia krídel, zaklíckování, výmena) nemusíme nijako kontrolovať, postačíte si s dôkazom jej výskytu - čerstvo základní dělničinou. Vajíčka s veľkosťou do 2 mm a sile nite musí zostávať na dne bunky a mala by byť základní systematicky, v ploche. Vajíčka prilepené na stenu, chaoticky nakladené aj po viacerých kusoch v bunke svedčí o vade matky, prípadne o jej absenciu a úľ už ovládli trubčice. Zvislá poloha signalizuje čerstvé položenie, s postupujúcim vekom vajíčko polež. Po 3 dni, kedy ho Kojická zalejú materskou kašičkou, už hovoríme o larvičce. Aby sme do buniek dobre videli, prispôsobujeme prácu vo včelách vhodné dennej dobe a počasí. Ostatne čoskoro spoznáme, že práca za súmraku, aj v čase meniaceho sa počasia, urýchľuje návrat létavek, ktorý nám môže úkon znepríjemniť. Napriek tomu s pomocou fajčiarov prácu vždy dokončíme. Nielen z tohto dôvodu nerozoberajte viac úľov naraz, ale aj preto, aby ste nezvyšovali nebezpečenstvo lúpeže. choďte do včiel s konkrétnym cieľom - čo a prečo idete kontrolovať či aký zásah urobíte. Buďte teoreticky pripravení, aký stav môžete očakávať a ďalšie pomôcky si nachystajte so sebou na Včelnice (rámiky stavebné, so zatavenými deliacimi plochami, súše, plemenáč, metlička, vodu a pod.). Poslúži vám opäť debna na odkladanie rámikov. Ak musíte predsa len od úľa poodstoupit, je lepšie preklepať včely do úľa a zafajčiť. Vtiahnu sa do uličiek a neprídu k úhone. Rovnako tak, keď úľ zatvárate. Pokuřte, vráťte rámiky do pôvodnej polohy, dbajte rovnomerných medzier, aby medzerník boli jedným smerom a doplňte do požadovaného počtu odloženými rámiky či s pridanými medzistenami alebo súši. Zvyšné včely Poklopte do úľa - nie mimo. Dobre to ide, ak je najprv pivničných od stien primeraným úderov debničky o zem a následným prevrátením na rámiky.
Včely mimo debny môžete jemne zhrnúť brkom či metličkou. opäť Pofajčievajte, počkajte, až sa mladušky vtiahnu do uličiek, prípadne nasaďte ďalšie jeho nástavec a prikryte fóliou, uteplivkou a strůpkem. Ak dávate dole nástavkami, nikdy ich nepokladajte priamo na holú zem alebo na nerovný terén do trávy. Pokiaľ to napriek tomu urobíte, je to najistejšia cesta, ako sa pripraviť o matku a veľa mladušiek. S ohľadom na namáhané chrbát sa oplatí obstaranie "štokrlete" s doskou vo výške stehien, o málo väčší ako pôdorys nástavcov, pre ich bezpečné odloženie. Ak nemáte úle s falcom, ale celodrevené, tzv. "Na tupo", prirobťe rovno dve latky, ktoré zabezpečia, aby sa dolná lúčky nedotýkali rovné plochy a netlačil ste včely. Riešením je stavať jeho nástavec na bok, čo vám ale neumožní manipuláciu s plásty. Ak nie je stolička, či voľné miesto na stojane medzi úle, dajte na zem obrátenej veko, naň prípadne fóliu a potom jeho nástavec. Ak medzi ošetrovaním jednotlivých úľov včely útočí na vaše holé ruky, obvykle stačí si ich opláchnuť čistou vodou. Včely vás prestanú vnímať ako votrelca zo susedného úľa a takisto váš pot nebude atraktívnym zdrojom soli. Napriek tomu útočnosť svojich včiel sledujte ako výberové kritérium, ale najprv hľadajte príčinu. Včelstvá, kde vládne výkonná kráľovná, bývajú mierna a pracovitá, s minimálnou rozbiehavosťou mladušiek.
Milý denníček ...
Každú prácu by sme mali zakončiť krátkou poznámkou o
zistenom stave, nutnosti ďalšej kontroly či zásahu. Lístok pripevnený k veku
zabezpečia dostupnosť údajov v každú chvíľu, karta včelstva vyžaduje už
systematickú činnosť, ale niekto vystačí s kriedou a symboly na zadnej stene úľa.
Nepočítajte s tým, že si potrebné dáta zapamätáte do ďalšej prehliadky. Pokiaľ
pridáte informáciu o rozkvetu signálnych rastlín, môže vzniknúť časom aj zaujímavá
štatistika pre váš región.
Dana Belušová, členka RR, konateľka ZO Kladno, členka 00
Kladno Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.