Včelí matka, robotnice a trúdy.

Včelia matka (kráľovná) je samička včely, ktorá ako jediná nemá zakrpatené pohlavné orgány ako robotníčka. Včelí matky sú tiež o poznanie väčší ako sú robotnice. Včelí matka sa okrem iného nezúčastňujú na prácach v úli. Jej žihadlo je tiež bez háčika, a preto ho môže opätovne použiť po bodnutí. Ale aj napriek tomu ho používa pri kladení a pri konfliktoch s inou matkou. O matku sa musia robotnice sústavne starať. Celý život ju kŕmi tzv. Materskou kašičkou (výlučok hltanových žliaz mladých včiel), bohatú na bielkoviny. Vývoj matky je spočiatku podobný ako vývoj robotnice s tým rozdielom, že sú larvičky matky kŕmené materskou kašičkou vo väčšom množstve, než robotnice.

Včelí trubčice a ako vznikajú?

Ak včelstvo osirie, a nedokáže si odchovať včelí matku, dôjde k vzájomnému kŕmenie robotníc materskou kašičkou. Tým dôjde k aktivácii ich vaječníkov a takým včelám potom hovoríme trubčice. Vzhľadom k tomu, že nie sú schopné sa spáriť s trubke, kladú vajíčka neoplodnené, z ktorých sa liahnu len trúdy.

Včelí robotnice

Robotnice tvoria vo včelstve najpočetnejšiu zložku. Včelí robotnice sú samičky s nevyvinutými pohlavnými orgánmi. V úli sa nachádza asi 30 000 - 50 000 robotníc. V zime potom okolo 15 000.

vývoj včely
Deň Štádium Činnosť
po 2-3 hodinách čistička čistenie buniek
4. deň váru zásobovanie lariev potravou
6. deň Kojická kŕmenie matky materskou kašičkou
12. deň stavitelka stavanie včelieho diela
18. deň strážkyňa cézny stráženie vchodu do úľa
21. deň lietavka prevádzaniu potravy do úľa

Dlhoveké včely

Dlhoveké včely sú robotnice, ktoré sa liahnu na konci augusta alebo na jeseň. Dlhoveké včely sa prežívajú celú zimu teda 6 - 8 mesiacov. Dlhovekosť robotnice je spôsobená kvalitou výživy a počtom včiel starajúcich o larvičky.

Trubec

Trubec je včelí samček. Trúdy nemajú žihadlo a liahnu sa z neoplozených vajíčok, ktorá včelí matka nakladie do trubke buniek odlišujúcich sa od robotníci svojou veľkosťou. Trúdy žijú prevažne v letnom období. Na zimu sú prevažne vyhnaní z úľa. V úli žije v lete asi niečo okolo 500 trúdov.