Vlastné matky i pri hobby včelárenie

So šestnástimi úľov sa stále považujem za hobby včelára. Pritom každoročne riešim výmenu niekoľkých matiek z rôznych dôvodov, či už je to starobe, zlá vlastnosť, či výkon. Každý včelár si predsa len v kútiku duše praje vychovať matky vlastné. Tak som začal aj ja.

Po prečítaní článkov na internete a konzultáciách s miestnymi skúsenými včelári som si postupne našiel cestu, ktorá mi najviac vyhovuje a produkciu matiek pre moju potrebu bohato postačuje. Matky vychovávam z núdzových matečníky priamo v odd-koch, ktoré potom spojím cez noviny sa včelstva, kde chcem matku vymeniť.

Včelařím v úľoch s rámkovou mierou 39 x 24 a pri tomto chove matiek musím podotknúť, že používam materská mriežku. Princíp teda spočíva v tom, že vezmem celý medník, do ktorého som deň vopred dal chovný rámik na tzv. ovoňanie, a tento medník dám na ulovia dno bokom od pôvodného úľa. Tento úkon urobím ako prvé a z plodiska z otvoreného plodu pivničných ešte do tohto medníka včely obsedající aspoň dva rámiky. Pozor na matku í Ideálne je, ak matku chytím do výchytky, teda mám istotu, že ju nepoberiem do osirelého medníka. Takto pripravený medník nechám pol hodiny až hodinu osirieť a medzitým přelarvím do chovného rámika vhodnej larvičky. Přelar-stavujú do nariedené materskej kašičky, ale ak ju nemám, tak do prevarenej vody parfumované medom. Pri přelarvení si z rámčeka s plodom opatrne zrežeme nastavenej bunky, zostanú tam len dna buniek a larvičky sa ľahšie naberajú na přelarvovací lyžičku. Po přelarvení vrátim chovný rámik doprostred osirelého medníka tam, odkiaľ som ho vzal.

Včely medzitým naplno pocítili osiřelost a prijmú ponúkané larvičky v chovnom rámika, pretože inú možnosť plodu nemajú. Všetko nechám cez noc a druhý deň opatrne skontrolujem, koľko larviček je nakŕmené materskou kašičkou (pozri úvodné fotografie). Na chovných rámčekoch mám desať matečníkových misiek a pohybujem sa s prijatím okolo šiestich až siedmich, čo je pre moju potrebu dostačujúce. po kontrole pri-
JETI celý medník vrátim ako tretí nástavec hneď nad materská mriežku, aby matečníky boli čo najbližšie plodovému telesu, ale zároveň oddelené od matky mriežkou. Ak potrebujem pridávať ďalšie medníka, nič mi v tom nebráni a môžem ich dávať nad tento. Všetko splynie v jedno pôvodnej včelstvo tak, ako to bolo predtým.

Za desať dní od přelarvení sú matečníky pred vyliahnutím. Zložím je z chovného rámika a dám na opačnú stranu vcelína do plemenáčů, kde matečníky zavesím medzi dva rámiky a potom už je všetko na prírode. Tento postup zopakujem dvakrát až trikrát v rozmedzí približne dvoch týždňov. Všetky matky sa nevráti zo snubných letov, takže po kontrole a prípadnej strate matky mám k dispozícii ďalší matečníky.

Tohtoročný druhá polovica mája matkám nepriala, dobrých štrnásť dní bolo u nás na Vysočine daždivo a chladno, takže ma čakalo desať vyliahnutých panušek v plemenáčích, až budú môcť uskutočniť snubný rokov a návrat do plemenáčů.

Na záver by som chcel povedať, že sa určite nájdu včelári, ktorým sa tento postup treba nebude páčiť, avšak aj v tom je včelárstvo krásnym koníčkom. Rovnaké veci možno dosiahnuť rôznymi spôsobmi a každý si nájde to svoje, ako to robím ja ". Preto ďakujem časopisu Včelárstvo, že táto rubrika existuje a človek sa poučí skúsenosťami iných, alebo si článok iba prečíta a zostane u svojho osvedčeného postupu.

Z časopisu včelárstvo Aleš Čivmý.