Ako prezimovať záložné matky
Počas zimy, a hlavne pri jarnej prehliadke musí včelár často riešiť, ako nahradiť stratenú matku. Ak má v rezerve oddielok s kvalitnou matkou, môže ľahko pridať celý oddielok, a tým nielen nahradiť stratu matky, ale tiež posilniť prezimované včelstvá. Ak však máme pekné silné včelstvo a je potrebné nahradiť len matku, je jej získanie problémom.
Nasledujúce rady platia aj pre včelárov, ktorí nechcú zvyšovať počty včelstiev a prezimovať oddielky s vyššími nákladmi len kvôli záložnej matke. Zimovanie náhradných matiek má svoje pravidlá, ako je napr. dostatok tepla, dostatok zásob, možné kladenie matiek apod.
V lete, v čase chovu matiek sa zaplodované rámky vezmú a po rozdelení sa vložia do mini úľku, kde sa vykonáva chov matiek. Matky, ktoré chceme použiť ako náhradné matky, zostanú v mini úľku. A to buď v plemenáči so 4 polovičnými rámkami alebo v šesťrámkovom mini úľku s možnosťou pridávania nadstavkov, rovnako ako v samotných úľoch.
Ak zimujeme matky na 4 polovičných rámkoch, je potrebné počas zimy takéto včelstvo prikrmovať alebo doplniť zásoby zásobným rámkom. Pri šesťrámkovom plemenáči je už zásob dosť na to, aby včelstvo samo prežilo zimu. Na zateplenie takýchto úľkov je potrebné použiť minimálne 3 cm extrudovaný polystyrén XPS, ale najoptimálnejšie je použitie polystyrénu o hrúbke 4-5 cm. Na zateplenie veka je potrebný polystyrén minimálne 1,5 až dvojnásobok hrúbky steny. Ak je teda stena 4 cm, je potrebná hrúbka veka minimálne 6 cm. Ak vytvoríme takýto mini úľ správne, naskytne sa nám počas zimy nádherný pohľad na preliezajúcu matku, ktorá často aj časť dňa strávi medzi vrchnou latkou a strieškou.
Najmenším možným a samostatne prezimovateľným včelstvom v prírode, teda na včelnici, sa javí veľkosť plástu prepočítaná na Adamcovu mieru ako 1,5 rámka 39 x 24 cm. Je však potrebné doplnenie zásob počas zimy. Najefektívnejšie je doplniť zásoby zásobným plástom. Toto doplnenie sa vykonáva jednoducho zámennou už prázdnej súše za zásobný plást, ktorý sa vloží do včelstva bližšie k včelám, aby s ním mali kontakt.
Samozrejmosťou takýchto úľkov je varroa podložka. Rovnako ako strieška pre jednoduchú kontrolu včelstva. Dnes je bežné, že dná natierame rôznymi farbami a dopĺňame ich geometrickými tvarmi, čo uľahčuje orientáciu lietavkám aj oplodneným matkám vracajúcim sa z náletového letu. Výrazným náterom môžeme tiež označiť aj samotné nadstavky, čo pomáha lietavkám ľahšie nachádzať svoj úľ.
Umiestnenie úľku alebo priamo „batérie“ týchto úľkov by malo byť stranou od kmeňových včelstiev. Ideálne s česnom orientovaným na inú svetovú stranu. Tiež je vhodné postaviť mini úlky za kríky či plemenáče s polovičnými rámkami na podobné prekážky, kvôli vhodnému závetria a lepšiemu klímu pre samotné včely.
Samostatným problémom je umiestnenie úľku na podstavce. Pre oplodnenie matiek je vhodnejšie umiestnenie pri zemi, ako sa hovorí „medzi žihľavy“. Ale pre zimovanie je vhodnejšie úlky naozaj položiť na podstavce aspoň 30 cm nad zemou. Je to kvôli prízemným mrazom, ale tiež kvôli nežiadúcej vlhkosti, ktorá by mohla inak ľahko prenikať dnom úľku.
Ak zhrnieme potreby pre zdarné prezimovanie matky v úle, zistíme nasledovné. Mini úľ by mal byť vyrobený z kvalitného XPS polystyrénu o optimálnej hrúbke steny 4 cm, so varroa dnom, s nastaviteľným a uzatvárateľným česnom, aby nedochádzalo k vykrádaniu úľku. Tiež dno by malo byť opatrené priestrannými letákmi, opatrené strechou, aby do úľku a na včely prilietajúceho za dážď nepadal dážď. Úľ by mal byť ďalej opatrený strieškou z fólie pre prehľad a možnosť nahliadnuť do včelstva počas zimy bez väčšieho rozrušenia včelstva. Vďaka tejto fólie môžeme tiež lepšie kontrolovať, či je vo včelstve stále dostatok zásob. Náklady na takéto prezimovanie náhradných matiek nie sú veľké. Zato radosť pri zachránení kmeňových včelstiev je o to väčšia.
Z časopisu včelárstvo od autora:
Jindřich Meduna
Popísaný spôsob prezimovania záložných matiek je v našich prírodných podmienkach reálny. Vyžaduje viac včelárovej pozornosti, než záložné včelstvo na bežné rámkovej miere, ale matka je schopná prezimovať s relatívne malým množstvom robotníc. Rozvoj takto malého včelstva na jar rozhodne nedáva základ k vytvoreniu včelstva bežnej veľkosti. Môže slúžiť len na prezimovanie matky a jej využitie v osiřelom včelstve.
Dôležitou podmienkou prezimovania aj takto malého včelstva je ošetrenie osadenstva oplodňáčika v podletí a na jeseň proti varroáze. Množstvo aplikačnej dávky liečiva musíme prispôsobiť odpovedajúcim pomerom k sile včelstva. Ak to neurobíme, osadenstvo oplodňáčika uhynie na začiatku jari a zároveň sa oplodňáčik stane potenciálnym zdrojom nákazy pre ostatné včelstvá na stanovisku.
Z časopisu včelárstvo od autora:
Ing. Pavel Cimala