Ako si vyrobiť jednoduchý varič na vosk? Druhá časť.

Pripravili sme pre vás druhý diel nášho seriálu o tom, ako si doma jednoducho a lacno vyrobiť varič na vosk. Dnes použijeme plastový barel s objemom 120 litrov. Sami sa presvedčíte, že výroba celého variča je veľmi lacná záležitosť. Výroba variča vás vyjde do 80 eur. Výhody a nevýhody posúďte sami.
Teraz si teda postupne ukážeme, ako vyrobiť väčší, no stále veľmi lacný varič na vosk. Varič si vyrobíme z plastového suda s objemom 120 litrov. Tento sud sme kúpili v obchode s obalovými materiálmi a má atest pre styk s potravinami. Ďalšou jeho prednosťou je, že je vyrobený z tepelne odolného plastu, preto jeho cena je vyššia – cca 32 eur. Samozrejme, ak sa vám podarí zohnať lacnejší typ suda, určite neurobíte chybu. Neodporúčame však kupovať sud bez atestu pre styk s potravinami.

Do suda s objemom 120 litrov sa nám vošlo viac ako 20 rámikov o rámkovej miere 39x24cm. Sudy sa vyrábajú aj s objemom 220 litrov – kapacita na rámiky tak môže byť oveľa väčšia. Ak si budete vyrábať varič z väčšieho suda, je potrebné zapojiť 2 vyvíjače pary alebo výrazne izolovať sud, aby sa zamedzilo tepelným stratám.

A postup?
Najprv si upravíme hadicu. Jednoducho hadicu rozpolíme na dve časti a následne odstránime izoláciu.
 

Výroba variča na vosk 1 Výroba variča na vosk 2

Ďalej vyvŕtame vrtákom otvor s priemerom 10 mm pre zasunutie hadice od vyvíjača. Otvor ideálne vytvoríme v hornej časti plastového suda. Ďalší otvor s priemerom 25 mm, ktorý nám poslúži k výtoku vosku, vyvŕtame čo najnižšie, aby vosk dobre odtekal. A varič na vosk je hotový.

Výroba variča na vosk 16 Výroba variča na vosk 17 Výroba variča na vosk 18

Teraz už stačí zapojiť a môžete začať taviť. Niekomu z vás by mohlo vyhovovať pripevniť vyvíjač skrutkami zo spodu na veko, ale to už necháme na vás. Veríme, že na ďalšie „vychytávky“ prídete sami. Prikladáme aj video so skúšobným testom.

 

Aby sme vám dokázali, že vyrobiť si vlastný varič na vosk nie je drahá investícia, rozhodli sme sa vám dať pár tipov a ukážok, ako správne postupovať. Tiež sme vyhlásili súťaž o 10 vyvíjačov pary značky SWISS BIENE.

Výhody plastového suda sú jasné. Sud je vyrobený z tvrdého tepelne odolného plastu s atestom pre styk s potravinami. Sud má objem 120 litrov a je ideálnej veľkosti na 20 rámikov s mierou 39x24cm. Para v nádobe dosahuje teploty maximálne 90°C, nehrozí tak jej poškodenie ani deformácia. Sud sa prehreje veľmi rýchlo. Ak použijete väčší sud alebo by ste si chceli prácu urýchliť, použite 2 vyvíjače pary alebo izoláciu na jeho zväčšovanie.

Ako forma na vosk dobre poslúži akýkoľvek plastový vedro. Pre väčšiu výťažnosť odporúčame použiť lis na košielky a zvyšky voskových plástov. Môžete tiež použiť sáčok na vytáčanie vosku, ktorý nájdete v našej ponuke. V tomto sáčku možno vylisovať aj zvyšky z variča, a to krútiaci pohybom ako pri žmýkaní prádla. Určite prídete aj na lepšie spôsoby, ako spracovať zvyšky z variča. Budeme veľmi radi, ak sa s nami podelíte o svoje nápady a „vychytávky“ – kontaktujte nás.

Výroba variča na vosk 25 Výroba variča na vosk 27 Výroba variča na vosk 28
Výroba variča na vosk 26 Výroba variča na vosk 23 Výroba variča na vosk 21
Výroba variča na vosk 22 Výroba variča na vosk 24 Výroba variča na vosk 20
Výroba variča na vosk 19