September - vhodné obdobie pre poslednej výmeny matiek

September je na včelnici v znamení postupne klesajúcej aktivity včelstiev. znášky je už nepravdepodobná a preto sa zameriavame na kontrolu množstva zásob a ich doplnenie. September môžeme využiť k výmene matiek, ktoré sa počas včelárske sezóny neosvedčili.

Neskoré znášky

znášky sa vyskytujú len okrajovo a pre včelstvá už väčšinou nemajú veľký význam. Avšak sú miesta, kde na prelome augusta a septembra prichádza pravidelná znášky zo zlatobyle kanadského. Najviac sa vyskytuje na povrchu nerekultivovaných háld a výsypiek v priemyselných aglomeráciách a na násypoch pozdĺž železničných tratí. Zlatobyľ sa dobre uchytia tam, kde nie je trvalý trávny povrch. Je to trvalka, ktorá dosahuje výšku až 110 cm, kvitne žlto a v prípade rozšírenia na veľkých plochách môže za slnečného septembra poskytnúť stredne silnú znášku. Vybavuje sa mi článok zo Včelárstvo zhruba pred 25 rokmi. Svoju skúsenosť v ňom opísal jeden lekár z Ostravy. Včelařil v Dadantech a počas augusta včelstva zakrmil tak, aby polonástavky sa spracovanými zásobami stihol zo včelstiev odobrať pred začiatkom kvetu zlatobyle. Namiesto nich nasadil polonástavky sa súše a nechal do nich včelstva uložiť túto neskorú znášku. Po jej ukončení polonástavek s medom odobral a nahradil ho opäť polonástavkem so spracovanými zásobami. Uvádzal vtedy, že priemerný výnos znášky zo zlatobyle dosahoval až 15 kg na včelstvo. Potrebné upozorniť, že ide naozaj len o výnimočné lokality. Tento rok je dokonca kvitnutia zlatobyle v predstihu o 2-3 týždne v porovnaní s minulými rokmi. Mnohí včelári si ešte pamätajú na septembrovú znášku v roku 2002. Začala v poslednom týždni v auguste a trvala až do polovice októbra. Bola to melicitózní znášky a vyskytovala sa na väčšine územia republiky. Zimný generácie létavek sa na tejto znáške upracovala a úle vrátane obsahujú mláďatá byty zaplnené zkrystalizovaným medom. Následnú zimu neprežilo vyše 50% včelstiev. Táto neskoré znášky vo svojom dôsledku spôsobila škodu porovnateľnú s najhoršími varroázními roky.

Kontrola množstva zásob a odchov Ak je septembra tradične bez výrazné znášky, kontrolujeme množstvo zásob, prípadne dokrmujú poslednou dávkou cukru a včelstva zazimujeme. Množstvo potrebných zásob na zimu je veľmi individuálna. Záleží na sile včelstva, geografickej polohe stanovište a skúsenostiach včelára. Všeobecne možno povedať, že je lepšie viac nakŕmiť na jeseň, než na jar dokrmovať včelstvá, ktorým sa množstvo zásob znížilo na minimum. pri kŕmení je dôležité vziať do úvahy množstvo zásob, ktoré malo včelstvo pred začiatkom kŕmenie. V tomto roku bola na väčšine územia výdatná len jarné znášky a možno predpokladať, že väčšina včelstiev mala vlastných zásob málo. Preto budeme tento rok musieť dodať zásob viac ako v iných rokoch.

Septembrová výmena matiek September je obdobím, ktoré môžeme využiť na výmene matiek. na včelnici je už pomerne pokojnejšie. Včelstvá majú už svoje zásoby z väčšej časti uložené a vďaka postupnému klesanie teplôt sa znižuje aj intenzita sliedenie létavek. Toto obdobie je pre výmenu matiek veľmi priaznivé. Nevieme presne prečo. Či je to skôr uvedenými okolnosťami, či rapídnym úbytkom trúdov vo včelstvách, prípadne "Vedomím" včelstiev, že náhradná matka by sa už neoplodnili? Či tak alebo tak, skutočnosť je taká, že úspešnosť septembrových výmen matiek sa pohybuje nad 95% hranicou.

K výmene prednostne vyberáme matky trojročné a staršie. U nich je isté, že v budúcom roku už nebudú schopné zabezpečiť plnohodnotný rozvoj včelstva. U mladších matiek pristupujeme k výmene tých, ktoré majú agresívny potomstvo či sú pri práci | vo včelstvách výrazne nepokojné. Rovnako tak vymieňame matky, ktoré neboli schopné priviesť včelstvo do jarnej znášky v plnej kondícii. Pokiaľ máme.ve včelstvách mladé matky, ktoré si včelstvo odchovala vďaka vyrojení, bez váhania je vymeníme taky. Ak by sme ich vo včelstvách ponechali, len by sme v ich genetickej výbave posilnili vlohy pre rojenia. V nasledujúcom roku by sme spočiatku mali radosť, ako takéto včelstvo ide krásne rýchlo do sily, ale veľmi pravdepodobne by sa vyrojilo ešte skôr ako tento rok. preto naozaj neváhajme s výmenou rojivých matiek.

Pre výmenu matiek môžeme zvoliť akúkoľvek metódu, s ktorou máme najlepšie osobné skúsenosť. O to viac platí v septembri zásada, že starú matku zatlačíme tesne pred vložením novej matky do včelstva. Robíme to hlavne preto, aby sme nenechávali včelstvo dlho osirelé a nevystavovali ho tak zbytočne dlho slídícím létavkám z ostatných včelstiev. Mne sa v tomto období osvedčilo používať metódu pridávanie matiek vyjídací klíčkov, ktorá ale posúva vyvedenie matky z klietky približne o 2 dni. A to vďaka dvojitej vrstve novín, ktorými omotáme koniec klietky s Testovať zátkou. Než si robotnice noviny "prečítajú", dôjde ku kontaktu matky s robotnicami skrze pletivo klietky a po 2-3 dňoch si včelstvo matku bezpečne vyvedie z klietky von. Neradno kontrolovať stav prijatie matky skôr ako za týždeň. tu sa nič neúspechom. Včelstvo potrebuje na spojenie s novou matkou pokoj. V dobé výmeny matiek je dôležité už na Včelnice nekŕmiť a nevykonávať zásahy, ktoré by mohli podnecovať zvýšenú slídivost včiel. To všetko by mohlo negatívne ovplyvniť úspešnosť pridanie matiek do včelstiev.

Septembrová výmena nevyhovujúcich matiek nás odmení názornou ukážkou zmeny správania včelstiev počas postupujúceho jari. Od začiatku apríla do konca mája bude postupne mladá generácia včiel nahrádzať odchádzajúci zimujúcej generáciu a zároveň sa vo včelstve začnú prejavovať vlastnosti, ktoré vložia do svojho potomstva mladá matka. Pre vnímavého včelára je tento prerod najväčšou odmenou.

Ing. Pavel Cimala,
chovateľ matiek Camica Cimala.