Zázrak zvaný lipový med

Zdravotné účinky lipového medu, jeho chuť, vôňa a ďalšie zaujímavosti

Vedeli ste, že lipový med je najvýraznejší zo všetkých českých medov? V týchto riadkoch sa dozviete o jeho vôni, liečivých účinkoch, dôvodoch kryštalizácie, pôvode a mnohých ďalších veciach.

Ako už jeho názov napovedá, lipový med sa vyrába z nektáru lipy a lipového medu. A to sa odráža v jeho vôni a chuti.
Jeho vôňa pripomína leto, pokosenú trávu a, samozrejme, príjemnú vôňu lipových kvetov.
Jeho chuť je príjemne horká, niekedy dokonca pripomína mentol.

Lipový med má mnohostranné využitie v kuchyni a v medicíne. Najbežnejším a najobľúbenejším spôsobom jeho použitia je pridanie do šálky horúceho čaju. Lipový med je najúčinnejší zo všetkých medov a má vynikajúce účinky na ľudské zdravie. Jeho konzumácia sa odporúča pri chrípke a prechladnutí. Nielenže vám zlepší náladu, ale môže tiež pomôcť znížiť vysokú telesnú teplotu. Ďalším skvelým využitím medu je namazať si ho na krajec chleba s maslom.
Pravdepodobne ste si všimli, že ak máte med dlhší čas a neskonzumujete ho okamžite, začne kryštalizovať. Možno ste predpokladali, že kryštalizácia medu znamená jeho zlú kvalitu, ale opak je pravdou. Čím je kvalita vášho medu lepšia, tým je pravdepodobnejšie, že časom vykryštalizuje. V skutočnosti je táto vlastnosť len dôkazom toho, že med obsahuje veľa glukózy a nie je zriedený ani s ničím zmiešaný. Ku kryštalizácii dochádza postupne v priebehu niekoľkých mesiacov.

A ak vás zaujíma, na aké ďalšie využitie okrem výroby lipového medu môžete lipu využiť, môžete vyskúšať niektorý z nasledujúcich tipov:
Lipové drevo má skvelé využitie pri výrobe nábytku a hudobných nástrojov.
Zo sušených lipových kvetov sa pripravuje skvelý liečivý čaj.
Z lipových kvetov sa získavajú aj éterické oleje, ktoré sa používajú v kozmetickom priemysle.
Lipy sa vyskytujú v miernom podnebí a sú dokonca českým národným symbolom. Oficiálne sa lipa stala stromom Slovanov počas českého národného obrodenia. Lipe sa pripisuje symbolika ochrany, pomoci a lásky.