Propolis - prírodný včelí liek do každej domácej lekárničky

Známe slovo propolis neoddeliteľne súvisí s včelami. Propolis je vzácna prírodná látka, ktorú vylučujú púčiky rastlín a stromov na ochranu proti pliesniam, vírusom a baktériám. Včely túto látku zbierajú a vyspravujú ňou medzery v úli, ale významne ju používajú ako jedinú možnú dezinfekciu na plástve a v úli. Prípravky z propolisu sú chemicky čisté a majú rozsiahle blahodarné účinky na ľudský organizmus.

Propolis - do domácej lekárničky

Propolis:

  • ničí baktérie a zastavuje ich rast

  • ničí plesne a zastavuje ich rast

  • pôsobí proti vírusom, je protizápalový a spôsobuje miestne znecitlivenie

  • povzbudzuje imunitný a iné systémy organizmu

  • tlmí účinky ožarovania RTG lúčmi a inými druhmi nebezpečného žiarenia

  • podporuje hojenie rán a kože

  • ruší účinok niektorých toxických pôsobení na organizmus

  • znižuje krvný tlak

  • spôsobuje zvýšené vylučovanie žlče pečeňovými bunkami

  • pôsobí proti krvácavosti

  • zastavuje rast nádorových buniek



Niektorí ľudia majú však alergiu na propolis. Alergiu na propolis zistíme tak, že kúskom vaty namočeným v propolisovej tinktúre potrieme kožu na dlaňovej strane zápästia a necháme zaschnúť. Ak miesto do 24 hodín nečervená alebo sa neobjaví vyrážka či začervenanie, potom možno propolis používať.

Návod na výrobu propolisovej tinktúry

Ľudovo sa propolis používa napríklad v alkoholovom roztoku. Obvykle je rozpúšťaný v 40% alkohole v koncentrácii 7% (7 g propolisu na 100 g potravinárskeho liehu). Dobre pretrepeme, necháme 9 dní stáť (vylúhovať) a každý deň pretrepávame. Deviaty deň potom prefiltrujeme cez mušelín alebo plátno a môžeme používať. Uchovávame v tme. Takto máme propolisovú tinktúru hotovú.

Návod na výrobu propolisovej masti

V miske, v ktorej rozpustíme 100 g bielej (lekárenskej) vazelíny (je vhodné aj nesolené masť). Pridáme 10 g propolisu. Zmes opäť zahrejeme, ale neprivádzame do varu. Potom masť prefiltrujeme cez gázu do čistej nádoby. Propolisová masť sa používa na hnisavé rany, hojenie rezných a bodných rán, avšak nedávame na čerstvú ranu. Propolisová masť je vhodná na ekzémy, hnisavé vredy, plesne, omrzliny a rôzne kožné ochorenia.

Propolis je veľmi účinný aj v malých dávkach a koncentráciách. Preto je vhodné vždy po 3 týždňoch aplikácie, 1 týždeň prestávka. Inak by propolis pri dlhodobej liečbe mohol uškodiť.
Propolis môžeme podávať pri všetkých zápalových procesoch organizmu. Ak po 3 týždňoch nenastane zlepšenie, je lepšie ďalej ho neužívať.

Propolis môžete zakúpiť v našom eshope včelárske potreby

Afty a propolis

Drobné pľuzgieriky v ústnej dutine potierame tinktúrou niekoľkokrát denne do vymiznutia, 1 až 2 dni.

Akné a propolis

Drobné pľuzgieriky na pleti a pokožke vysušujeme tinktúrou alebo kozmetickou vodou, tinktúru je možné zriediť prevarenou vodou. Dobrá je kombinácia s masťou. Liečba trvá 1 až 3 týždne.

Angína a propolis

Pri ochorení sa podáva 1 kávová lyžička tinktúry v poháriku vlažnej vody alebo čaju 2 až 3x denne. Záparové zábaly krku je možné pokvapkať asi 30 kvapkami tinktúry alebo použiť suchý zábal a natrieť krk alebo obklad masťou. Dobré je tiež kloktanie - do pohárika vlažnej vody dáme 1 kávovú lyžičku tinktúry.

Artróza a propolis

Bolestivé ochorenie kĺbov. Veľmi účinné sú masáže masťou alebo tinktúrou v oblasti bolestivého miesta, alebo obklady suché s použitím masti, alebo vlhké záparové obklady s použitím tinktúry. Dobré je aj vnútorné podávanie tinktúry 1 až 2x denne 1 kávovú lyžičku.

Astma a propolis

Vnútorné podávanie tinktúry 1 až 2x denne 1 kávovú lyžičku dopĺňame inhaláciou - do hrnčeka horúcej vody dáme 1 kávovú lyžičku tinktúry a výpary inhalujeme. Vhodný je tiež mastný obklad hrudníka propolisovou masťou.

Bércový vred a propolis

Uzavretý alebo tvoriaci sa nekrvácajúci bércový vred potierame masťou alebo tinktúrou, tinktúru možno riediť prevarenou vodou alebo dáme tinktúrou potretý obklad. Dobré je tiež podávanie tinktúry 1 až 2x denne 1 kávovú lyžičku do pohárika vlažnej vody alebo čaju.

Bércový vred otvorený a propolis

Do otvoreného vredu nedávame žiadne masti ani tinktúru. Okolie bércového vredu potierame opatrne tinktúrou alebo masťou. Dobré je kombinovať raz masť a raz tinktúru. Podľa charakteru ochorenia trvá aj dĺžka doby liečenia, než sa bércový vred uzavrie - až niekoľko týždňov. Aj potom sa poškodená pokožka ďalej ošetruje tinktúrou a masťou. Vhodné je tiež podávanie 1 kávovej lyžičky 1 až 2x denne.

Bolesti hlavy a propolis

Pomáhajú masáže krčnej chrbtice, obklady na zátylku, potieranie spánkov a dlhodobé vnútorné podávanie tinktúry 1 až 3x denne 10 až 30 kvapiek v poháriku vody alebo čaju. Tinktúru používame preventívne aj v období bez ťažkostí, ale v nižších dávkach.

Bolesti chrbtice a propolis

Veľmi účinné sú opakované masáže masťou, alebo tinktúrou v mieste bolesti alebo suché obklady s použitím tinktúry. Dobré je aj vnútorné podávanie tinktúry 1x až 2x denne 1 kávovú lyžičku.

Bolesti v krku a propolis

Dobré sú záparové zábaly s použitím tinktúry alebo suché zábaly s použitím masti. Je možné kombinovať s kloktaním - do pohárika vlažnej vody alebo čaju pridať 1 kávovú lyžičku tinktúry. Taktiež sa podáva vnútorne 1 kávová lyžička tinktúry 1x až 2x denne.

Bolesti zubov a propolis

Do boľavého zuba kvapneme tinktúru alebo ňou potierame ďasno a boľavý zub. Bolesť obyčajne rýchlo odznie. Ak sa však bolesť vracia aj po opakovanom ošetrení, je nutné vyhľadať lekára. Po extrakcii zuba dávame mulový drén namočený do tinktúry.

Bradavice a propolis

Potierame alebo kvapkátkom tečkujeme okolo bradavíc, necháme zaschnúť a zalepíme na 1 hodinu denne po 2 týždne. Najvhodnejší je rýchloobväz, v ktorom sme vystrihli malý otvor, ktorým bradavica nie je prekrytá. Malé bradavičky stačí 1x denne ošetriť tinktúrou a prelepiť vystrihnutým rýchloobväzom alebo náplasťou, opakovať po 2 týždne.

Bradavice sa môžu odstraňovať aj tak, že sa obložia malými kúskami surového propolisu alebo zmiešaného s malým množstvom medu a prelepia sa na 2 až 3 týždne. Podľa potreby obnovovať. Pri výskyte veľkého množstva bradavíc je veľmi náročné ošetrovať jednu po druhej. Preto sa vyberie jedna bradavica, nemusí to byť práve materná. Najlepšie je bradavica umiestnená tak, aby jej ošetrenie bolo dobre prístupné. Táto bradavica sa ošetruje kašovitou hmotou pripravenou z medu a z jemného surového propolisu. Táto kašička ob deň nanášame okolo bradavice a prelepujeme. Počas 2 až 3 týždňov všetky ostatné bradavice postupne odpadnú, pričom tá ošetrovaná odpadne ako posledná. Týmto spôsobom sa odstránia aj bradavice, ktoré dosiaľ odolávali všetkému ostatnému.

Cukrovka a propolis

Podáva sa 1x denne 1 kávová lyžička tinktúry samotnej alebo v poháriku vody alebo čaju. Pri tomto ochorení je vhodné po 2 až 3 týždňoch užívania na 1 až 2 týždne vynechať. Hladina cukru v krvi postupne klesá.

Cysty a propolis

Vhodné je na mieste cysty potierať pokožku niekoľkokrát denne tinktúrou alebo masťou a vnútorne používať tinktúru 1x až 2x denne 1 kávová lyžička.

Čelné a čeľustné dutiny a propolis

Pri zápaloch dutín sa inhalujú pary - do hrnčeka horúcej vody sa pridá 1 kávová lyžička tinktúry. Okolie dutín je možné potierať masťou alebo tinktúrou. Pri tom dbáme na to, aby propolis neprišiel do blízkosti jemnej pokožky očných viečok alebo očí. Vnútorne sa podáva 1 kávová lyžička 1x až 2x denne do hrnčeka vlažného čaju.

Detský ekzém a propolis

Najčastejšie sa používa masť. Niekedy je vhodné vysušovanie pokožky tinktúrou alebo kozmetickou vodou alebo tinktúrou riedenou prevarenou vodou. Obyčajne sa ekzém znovu neobjavuje. Pri ekzémoch z podráždenia sa tento môže znovu vyskytnúť pri novom podráždení. Propolis dobre pomáha pri detskom ekzéme, atopickom, atď.

Drobné poranenia a propolis

Ak použijeme hneď propolis, vyhojí sa poškodená pokožka bez jazvy. Tinktúra môže vyvolať pocit pálenia, masť nesmie prísť do krvácajúcej rany! Rany, ktoré nie sú vhodné na šitie potierame tinktúrou, ktorá pôsobí ako dezinfekcia a hojivý prostriedok.

Ústna dutina a propolis

Afty, zapálené ďasná, boľavé zuby, bolesti v krku, popálený jazyk a iné defekty, potierame alebo kvapkáme tinktúrou alebo používame sprej alebo výplach tinktúrou riedenou prevarenou vodou. Používanie mastí býva menej vhodné, iba niektoré opary sa lepšie vyhoja po použití mastí.

Dvanástnik a propolis

Pri zápaloch alebo vredoch, aj starých, používame 2x až 3x denne 1 kávovú lyžičku do pohárika vlažnej vody, čaju alebo vlažného mlieka, vždy hodinu pred jedlom vypiť. Vymiznutie ťažkostí býva prekvapivo skoro.

Ekzémy a propolis

Najčastejšie sa používa masť. Niekedy je vhodné dosušovanie pokožky tinktúrou alebo kozmetickou vodou alebo tinktúrou riedenou prevarenou vodou. Propolis dobre pomáha u všetkých typov ekzémov a obyčajne sa znovu neobjavujú. Ekzémy z podráždenia sa môžu vyskytnúť pri novom podráždení.

Vysoký krvný tlak a propolis

Kombinácia tinktúry a materskej kašičky má výborné účinky na zníženie vysokého krvného tlaku.

Kŕče v nohách a propolis

Kŕčovité stiahnutie svalov končatín aj ostatných uvoľníme potieraním masťou alebo tinktúrou. Pri častejšom výskyte užívame propolisovú tinktúru 1 kávovú lyžičku 1x až 2x denne.

Kŕčové žily a propolis

Ľahko masírujeme postihnuté miesta a okolie. Preventívne sa užíva tinktúra 1 kávová lyžička 1x až 2x denne.

Kurie oká a propolis

Na noc potrieme tinktúrou alebo masťou a prelepíme. Po niekoľkých dňoch je možné odstrániť. Kurie oká, hyperkeratóza kože a bradavice, po 3 dni dávame masť alebo tinktúrou navlhčenú gázu. Potom vykúpeme v teplej vode a kurie oko sa vylúpne. Na hyperkeratózu môžeme do masti pridať 2 až 4% salicylovej kyseliny. Môžeme dať aj koláčik zo surového propolisu, ktorý nahrejeme, aby lepšie priľnul.

Obličky a propolis

Vhodné sú záparové zábaly na noc s tinktúrou alebo suché s použitím masti. Vnútorne sa užíva tinktúra 2x denne 1 kávová lyžička ráno a večer 1 hodinu pred jedlom. Obyčajne sa užíva v čaji alebo v bylinkovom odvare.

Lupienka a propolis

Najlepšie zaberá masť a vnútorne tinktúra. Pri používaní propolisu je potrebná veľká trpezlivosť a vyvarovať sa akéhokoľvek podráždenia alebo oslabenia organizmu. Po niekoľkých týždňoch až mesiacoch obyčajne zmiznú príznaky, niekedy aj celé ochorenie.
U lupienky trvajúcej kratší čas sa vylieči 60% pacientov pri potieraní postihnutého miesta tinktúrou. Výhodné je súčasne podávať materskú kašičku, s ktorou sa dosahujú lepšie výsledky.

Lupy a propolis

Zvyšok tinktúry, môže sa použiť aj kal na dne fľaštičky, sa naleje do menšieho množstva šampónu alebo kondicionéru. Už po prvom použití poznáme účinok.

Migréna a propolis

Používa sa tinktúra v období pokoja preventívne 1x denne 10 kvapiek. Pri častejších ťažkostiach až 3x denne 20 kvapiek. Vhodné sú aj obklady spánkov, týlu, celého krku.

Močové cesty - zápaly, kamene a propolis

Vnútorne sa používa tinktúra 2x denne 1 kávová lyžička ráno a večer 1 hodinu pred jedlom. Vhodné sú aj obklady suché s použitím masti alebo záparové s použitím tinktúry. Dopĺňame bylinkovými čajmi.

Mozgová mŕtvica a propolis

Užíva sa tinktúra 2x denne 1 kávová lyžička a postihnutá časť tela sa masíruje niekoľkokrát denne masťou. Stačí tiež príležitostne potierať.

Mozoľe, otlaky a propolis

Potierame tinktúrou, účinnejšia je masť.

Plynnatosť a propolis

Ak nemáme možnosť pohybu, potierame oblasť brucha tinktúrou alebo masťou a vnútorne užívame 2x až 3x denne 1 kávovú lyžičku tinktúry samotnej alebo podávanej v vlažnej vode alebo čaji.

Obranné schopnosti organizmu a propolis

Užíva sa preventívne 1x denne 10 kvapiek v období chrípky alebo iného nebezpečenstva oslabenia organizmu až 2x denne 30 kvapiek.

Oči - zápaly spojiviek a propolis

Pozor, nikdy nevtrieť propolis v akejkoľvek forme do očí ani na jemnú pokožku okolo nich!

Omrzliny a propolis

Ošetrujeme postupne. Až po riadnom prekrvení poškodenej tkaniny potierame tinktúrou riedenou vodou. Vhodnejšia je však prevencia. Pred odchodom do nepriaznivého počasia ošetrujeme tvár, uši aj končatiny masťou alebo tinktúrou. Zníži sa tak aj nebezpečenstvo podchladenia.

Opary a propolis

Pred výskytom potierame precitlivené miesto tinktúrou. Ak sa už tvoria pľuzgiere, vysušíme ich tinktúrou. Doliečovanie vykonávame masťou, prípadne dosušíme tinktúrou. Môžeme dávať obklady tinktúry riedenej vodou.

Popáleniny a propolis

Čo najskôr poliať, pokvapkať alebo potrieť tinktúrou. Možno priložiť obklady z tinktúry. V ďalšom ošetrovaní používame masť aj tinktúru. Ak nie je k dispozícii tinktúra, použijeme masť.

Opuchy nôh a propolis

Masírujeme alebo potierame tinktúrou aj masťou niekoľkokrát po sebe podľa potreby. Vhodné je aj podávanie tinktúry 1x až 2x denne 1 kávovú lyžičku.

Ožarovanie a propolis

Pokožku v mieste ožarovania oplachujeme odvarom z nechtíka lekárskeho, do ktorého sme pridali 1 kávovú lyžičku tinktúry. Vhodné je aj vnútorné podávanie čaju s 1 kávovou lyžičkou tinktúry ráno a večer.

Padanie vlasov a propolis

Do šampónu, kondicionéru, kozmetickej vody pridáme zvyšok tinktúry. Po umytí vlasov opláchneme malým množstvom kozmetickej vody.

Parodontóza a propolis

Ďasná potierame tinktúrou niekoľkokrát denne. Výborné výsledky!

Plieseň na nohách a ostatných častiach tela a propolis

Tinktúru používame aspoň 3 týždne. To je doba, po ktorú treba pleseň ošetrovať, aby sa pôvodca ochorenia dostatočne potlačil. Pre zvláčnenie pokožky môžeme použiť masť. Po 3 týždňoch každodenného používania je vhodné na 1 týždeň prerušiť a pokračovať 2x až 3x po 3 týždňoch. Pri pliesni na nohách ošetrujeme propolisovým sprejom aj obuv vnútri. Preventívne aj liečebne možno úspešne použiť aj propolisové mydlo.

Popáleniny a propolis

Čo najskôr poliať, pokvapkať alebo potrieť tinktúrou alebo priložiť obklady z tinktúry. Pri ďalšom ošetrení používame masť alebo tinktúru. Šetrný je postrek propolisovým sprejom. Pri popáleninách 2. stupňa pôsobí anesteticky, pri 3. stupni zabraňuje vzniku jaziev a hnisaniu rany.

Popraskané päty a propolis

Niekoľkokrát po sebe natrieť masťou. Nepoužívame tinktúru.

Poranenia a propolis

Okolie rany potierame tinktúrou alebo masťou. Dbáme na to, aby tinktúra ani masť neprišla do styku s krvou v krvácajúcej rane. Propolis v okolí rany zmierňuje bolesť, chráni pred zápalom a podporuje rýchlejšie hojenie. Toto ošetrenie nenahradí lekárske ošetrenie.

Poruchy krvného obrazu a propolis

Užíva sa 30 kvapiek na noc. Po 2 až 3 týždňoch je vhodné užívanie prerušiť na 1 až 2 týždne.

Posilnenie organizmu a propolis

Užíva sa 1x až 2x denne 10 až 20 kvapiek tinktúry. Pri väčšej záťaži, psychickej alebo fyzickej, zvýšime až na 30 kvapiek 2x denne.

Preležaniny a propolis

Potierame tinktúrou najlepšie riedenou vodou a dávame obklady s tinktúrou alebo masťou niekoľkokrát denne.

Prostatické problémy a propolis

Užíva sa 3x denne 1 kávová lyžička do pohárika vody alebo vlažného bylinkového čaju.

Priedušky a propolis

Užíva sa tinktúra 1 kávová lyžička 2x denne obdeň a 2x denne inhalácie. Prípadne záparové obklady s tinktúrou alebo suché obklady s použitím masti.

Hnačka a propolis

Tinktúra sa užíva na lačno, ráno a večer, 1 kávová lyžička v poháriku vlažnej vody.

Klimaktérium a propolis

Počas 1 roka pred bežne očakávaným prechodom sa užíva 10 kvapiek tinktúry, po 3 týždňoch 1 týždeň prestávka.

Psychické vyčerpanie a propolis

Užíva sa 1x až 2x denne 10 až 20 kvapiek tinktúry.

Rakovina a propolis

Do odvaru nechtíka lekárskeho pridáme 1 kávovú lyžičku tinktúry. Užíva sa ráno a večer na lačno, 1 hodinu pred jedlom.

Reuma a propolis

Boľavé kĺby a okolie potierame alebo masírujeme niekoľkokrát po sebe tinktúrou alebo masťou. Vhodné je aj vnútorné podávanie 2x denne 1 kávovú lyžičku tinktúry.

Nádcha a propolis

Najčastejšie sa používa masť do nosa. Nádcha obyčajne odznie po prvom až druhom použití. Ak nemáme masť, použijeme tinktúru riedenú vodou tak, aby v nose nepálila.

Slinivka brušná a propolis

Ráno a večer 1 kávová lyžička do pohárika vlažnej vody alebo čaju 1 hodinu pred jedlom. Chronické recidívy zápalov slinivky, 3x denne 40 kvapiek. Doba liečenia od 3 týždňov do 1 roku.

Spánok a propolis

Užíva sa 1 kávová lyžička do pohárika vlažnej vody večer po jedle.

Sterilita a propolis

Užíva sa 1 kávová lyžička tinktúry do pohárika vody ráno alebo večer.

Stresové stavy a propolis

Užíva sa 1 až 3x denne 10 až 20 kvapiek tinktúry.

Svrbenie pokožky a propolis

Podľa potreby niekoľkokrát opakovane potierať masťou alebo tinktúrou po dobu asi 2 týždňov.

Hrubé črevo - zápaly a propolis

Užíva sa tinktúra 2x denne 1 kávovú lyžičku do pohárika vody alebo čaju, vypiť ráno a večer na lačno.

Trombóza dolných končatín a propolis

Užíva sa 3x denne 40 kvapiek po 3 týždne až 1 rok.

Tuberkulóza - pľúcna, krčná, kožná a propolis

Tlmenie rastu bacilov. Užíva sa v kombinácii s antituberkulotikami. Užíva sa emulzia, 3x denne polievková lyžica po dobu až 1 roku. Vždy po 2 mesiacoch prestávka 2 týždne. Pri kožnej TBC sa aplikuje masť 1x za 2 dni.

Únava, bolesti svalov, kĺbov z únavy a propolis

Niekoľkokrát denne potierať tinktúrou alebo masírovať masťou.

Ucho - ekzém, zápal stredného ucha, zápal vonkajšieho zvukovodu a propolis

Používame masť do vonkajšieho zvukovodu obdeň alebo až 2x denne. Tinktúru nikdy nepoužívame samotnú, ale vždy riedenú vodou tak, aby nepálila, minimálne 1:1.

Vlasy - vypadávanie, štiepenie, svrbenie pokožky, lupiny a propolis

Do šampónu môžeme pridať na každé použitie asi 20 kvapiek tinktúry alebo po umytí vlasov spláchnuť roztokom - 1 kávová lyžička tinktúry do pohárika vlažnej vody. Môžeme tiež pridať 20 kvapiek tinktúry do kondicionéru.

Zápcha a propolis

Užíva sa 1x až 2x denne 1 kávová lyžička tinktúry v poháriku vlažnej vody alebo čaju. Po 3 týždňoch používania na 1 až 2 týždne prerušiť.

Zápal pľúc a propolis

Po dohode s lekárom sa užíva tinktúra 2x denne 1 kávová lyžička, ďalej sa môže inhalovať a dávať obklady s tinktúrou alebo masťou na hrudník.

Zuby a propolis

Ak chceme mať zuby pekné a odolné, kvapneme na zubnú pastu pred čistením 1 kvapku tinktúry.

Žalúdočný duodenálny vred a propolis

Užívame 3x denne pol až 1 hodinu pred jedlom 20 až 35 kvapiek do mlieka alebo medu. Zlepšenie sa prejaví po 3 dňoch liečby. Ak súčasne berieme materskú kašičku a med, máme vhodnú kombináciu na konzervatívnu liečbu vredovej choroby.

Žalúdok a propolis

Pri žalúdočných ťažkostiach užívame tinktúru 2 až 3x denne 20 kvapiek do pohárika vlažnej vody alebo mlieka, vždy 1 hodinu pred jedlom. Množstvo môžeme zdvojnásobiť. Podáva sa 1 mesiac, potom 1 týždeň prestávka, po nej môžeme pokračovať ďalej. Pri prejedaní podáme 1 kávovú lyžičku tinktúry s malým množstvom vody.

Ženské problémy a propolis

Podľa charakteru ochorenia po dohode s lekárom užívame tinktúru 1 kávovú lyžičku 1x až 2x denne, obklady s tinktúrou alebo len ľahko potierame bolestivú časť.
Pri liečbe gynekologických ochorení ako svrbenie lona alebo pošvových zápalov a plesňových ochorení, erózii krčka alebo po vykonanom vypálení krčka, ktoré sa nehojí, môže byť aplikácia propolisu efektívna. Aplikuje sa buď masťou alebo formou v propolisovej emulzii namočených tampónov. Lze však aj vykonať výplach propolisovou emulziou 2x zriedenou. Výplach a tampóny aplikujeme 2x denne.
U žien pri klimakterických problémoch a návaloch sa odporúča 2x 20 kvapiek tinktúry denne.

Žlčník a propolis

Užíva sa tinktúra 2x denne 1 kávová lyžička, po 3 týždňoch prerušiť užívanie na 1 až 2 týždne.