Oddielky
Včelárenie môže byť pre mnohých viac než len koníček a môže priniesť do vášho života toľko potrebnú možnosť realizácie. Nebojte sa začať včeláriť. Na začiatok včelárenia budete potrebovať nejaké kvalitné oddielky, ktoré sú základom pre kvalitné a silné včelstvá. Oddielky môžete dostať alebo skôr zakúpiť od niektorého včelára vo vašom okolí. Odporúčame kontaktovať napríklad miestny včelársky spolok alebo iného včelára v okolí, ktorý vám iste poradí a odovzdá kontakt. Staršie matky prinášajú bohužiaľ väčšiu rojivosť a tiež menej kladú, pretože klesá ich fyziologická výkonnosť. Oddielok poskytuje možnosť na účelné využívanie odobraných včel, na výchovu matiek a na obnovu diela, pretože usilovne stavajú na medzistenách. Obmena medzisten je dôležitá, pretože s pribúdajúcim vekom plástov sa na diele podstatne zvyšuje množstvo zárodkov rôznych chorôb. Nejde pritom len o choroby plodu, ako sú napríklad mor plodu, zvápenatenie plodu, ale aj spory nosemy a zárodky améby Malpighamoeba mellificae, ktorá napáda orgány včiel.
Oddielky sú chrbtovou kosťou zdravého včelárenia. Každoročne by mal včelár vychovať určitý počet mladých včelstiev, ktoré v nasledujúcom roku slúžia ako produkčné včelstvá. Normálny biologický vývoj včelstva vyzerá tak, že včely ukladajú prinesený nektár nahor. Pod nektár prichádza veniec peľu, na ktorý bezprostredne nadväzuje plodové teleso.
Oddielok je pre včelára ideálnym nástrojom na vyskúšanie, či je matka schopná dobre klásť vajíčka, či založí rozsiahle plodové hniezdo a či vyhovuje mohutnejúcemu mladému včelstvu. Mladé včelstvo je obzvlášť odolné proti rôznym zárodkom ochorenia a proti nepriaznivým poveternostným vplyvom. Čím väčší podiel z mladých včelstiev má celkový počet včelstiev, tým nižšie je riziko pri prezimovaní.
Ako tvoriť oddielky?
Oddielky vytvárame, keď chceme rozšíriť počet včelstiev alebo zabrániť rojeniu včiel. Neskôr oddielky buď spojíme napríklad s včelstvom, z ktorého pochádzajú, alebo založíme nové včelstvo. Dnes sa už na zvýšenie a udržanie počtu včelstiev roje nepoužívajú, oddielky alebo mladé včelstvá si včelár vytvára sám. Výhodou oproti roji je, že včelár môže určiť, kedy a koľko oddielkov vytvorí a aké budú silné; okrem toho s nimi má menej práce než so zbieraním a ošetrovaním rojov. Pri 30 % oddielkov z celkového počtu kmeňových včelstiev sa nestáva, že by stav včelstiev klesal.
Na vytvorenie oddielka potrebujeme aspoň jeden nadstavkový úľ, teda nadstavok, dno a vieko, stropné kŕmidlo a cukrový roztok, dva prázdne plásty alebo medzisteny, zrelý matečník a stanovište; potrebné včely a plod odoberáme buď plne rozvinutým včelstvám, alebo včelstvám, ktoré na tento účel rozpustíme. Najvhodnejší čas na vytvorenie oddielka je daný zrelosťou matečníka. Je to 10 až 11 dní po prelarvovaní. Pri mladších matečníkoch by boli straty príliš vysoké. Pri starších je zas veľké nebezpečenstvo, že sa už vyliahne niektorá matka a zničí ostatné matečníky.
Do jedno nadstavkového úľa s uzavretým česnom zavesíme k prázdnym plástom dva, pokiaľ možno zaviečkované plodové plásty aj so včelami. Do vytváraného oddielka streseme ešte včely z dvoch ďalších plástov. Pridáme kŕmidlo s cukrovým roztokom a uzavrieme viekom. Samozrejme, musíme byť si istí, že vo včelstve nie je prítomná matka. Najlepšie na inom stanovišti potom otvoríme česno a do nadstavku pridáme zrelý matečník, ktorý umiestnime približne doprostred horného okraja plástu s plodom. Alebo môžeme do oddielka dať už zakúpenú oplodnenú matku, čo môže byť pre začiatočníkov veľmi jednoduché a pohodlné riešenie. Namiesto zrelého matečníka potom pridáme matku zatvorenú v pridávacej klietke bez sprievodných včiel. Otvor pridávacej klietky uzavrieme tuhým medocukrovým cecíkom, na jeho odobratie potrebujú včely 2 až 3 dni. Ak je oddielok bez matky a matečníkov, novú matku obvykle prijme.
Starostlivosť o oddielok
V oddielku sa buď za cca 2 až 3 dni vyliahne včelia matka, alebo tam už matku pridali. Matka má okolo seba mladé včely aj lietavky a má k dispozícii potravu. Prehliadkou po 3 dňoch si tento stav potvrdíme. Ak sa matka nevyliahla, máme možnosť pridať nový matečník. Vďaka zosilneniu oddielka liahnuacimi sa včelami je nutné rozšírenie vystavaným plástom, alebo medzistenou. Neoplodnená vyliahnutá matka vylieta za 12 až 14 dní po vytvorení oddielka na oplodnenie. Prvé lety matky majú orientačný charakter. Za ďalšie 2 až 3 dni môže začať s kladením vajíčok. V tomto štádiu sa musíme starať o dostatok miesta a potravy. Kŕmenie včelstva zbaví nutnosti lietať pre nektár, a včely môžu svoje úsilie venovať zbieraniu peľu, chovu plodu a produkcii vosku a teda vystavať plásty. Aby matka najlepšie prežila, nemali by ste oddielok rušiť inak ako kŕmením. Následná kontrola cca 2 týždne po vytvorení oddielka nám ukáže, či sa pri oplodňovacom lete nestratila matka. Opätovné pridanie matečníka alebo matky môže síce ešte viesť k získaniu plnohodnotnej matky, ale je skôr menej úspešné. Nevydarené oddielky radšej spojte so susednými oddielkami. Kontrola kladenia matky ukáže, že väčšina oddielkov spotrebovala kŕmne cesto, ktoré ste im dali pri ich vytvorení. Dávka ďalšieho kŕmenia je preto nevyhnutná, rovnako tak často aj rozšírenie. Ďalšiu prehliadku urobte približne za 3 týždne. Uvedomte si, že dym a ochladenie vyruší včelstvo minimálne na jeden deň. Po začatí kladenia vajíčok nájdeme v oddielku mladé včely, ktoré pochádzajú od mladej matky. Po postupnom zvýšení počtu plástov na 7 až 9 sa odporúča ďalšie kŕmenie roztokom cukru, čo mladému včelstvu umožní vytvorenie zásob. Ak všetko pôjde tak, ako má, môžeme očakávať, že z oddielka do jesene vyrastie včelstvo, pre ktoré nebude prezimovanie problém.
Pri starostlivosti o oddielky si všimnite, že je často veľký rozdiel včelstvo od včelstva v rozvoji a produkcii medu. Uistite sa, že máte v úli matku podľa vajíčok a plodu všetkých vekostí. Kontrolujte, že matka kladie v pravidelných vzoroch v sústredných kruhoch podľa veku. Ak je plod preriedenejší alebo nepravidelný, môže mať matka problém. Ak je viac vajíčok v bunkách alebo vidíte hrboľatý plod (viečka vyčnievajú ako hrbolce), máte kladúcu včelu alebo trúdiu matku.
Ak zaviečkovaný plod vyzerá ako "soľ a korenie", hľadajte známky ochorenia plodu - (biele a hnedé mumie), zvápenatenie plodu (žlté larvy) alebo mor včelieho plodu (prepadnuté a dierované viečka, hnedá kaša, z ktorej po natiahnutí na špáradlo vytvorí vlákno). Ak sú vytvorené matečníky, včelstvo stratilo matku, nastáva tichá výmena matky alebo sa včelstvo pripravuje na rojenie.
Keď včely vystavajú všetky plásty v prvom plodisku, môžete pridať druhý nadstavok. Ak včelstvo neprejde na medzisteny do pridaného nadstavku, môže to byť kvôli nedostatku znášky nektáru alebo kŕmneho roztoku. Včelstvo môže byť slabé kvôli ochoreniu, alebo matka má problém, alebo nie je dostatok času na vybudovanie populácie. Pri správnom načasovaní znášky nektáru (uprostred mája až júna), môžete pridať materskú mriežku a medníky. Čím staršie plásty, tým väčšia šanca, že obsahujú patogénne organizmy - mikróby. Odporúčame rotovať plásty z plodového hniezda a ich zrušenie, keď stmavnú do hneda a sú gumovo tvrdé.
Roje, smetence, oddielky, včelie matky a celé včelstvá
Roj je dôsledok rojenia, čo je najprirodzenejší spôsob množenia včelstiev. Zvyšovanie počtu včelstiev rojením je však pre včelára veľmi neefektívne. Vyrojené včelstvo je dlhší čas "lenivejšie", po vyrojení je navyše dosť oslabené a mnoho medu preto neprinesie. Roj sa navyše môže usadiť na neprístupnom mieste, odkiaľ ho nedokážeme zobrať. Včelár musí neustále kontrolovať okolie úľov, aby roj nepremeškal. Preto sa dnes snažíme rojeniu všemožne brániť a roje sa ani nepredávajú.
Smetenec je takzvaný umelý roj, keď včelár odoberie z niekoľkých včelstiev patričné množstvo včiel (± 2 kg), ku ktorým pridá oplodnenú matku. Smetenec v novom (uzavretom) úli sa na pár dní dá do pivnice a kŕmi sa. Včely sa stmelenia, začnú stavať nové plásty, matka začne klásť vajíčka. Samozrejme, aj tvorba smetenca je značne pracný spôsob množenia včelstiev a dnes sa už veľmi nepoužíva.
Naopak, oddielky predstavujú najjednoduchší spôsob množenia včelstiev. Z materského úľa sa jednoducho odoberie niekoľko plástov, a to ako plodových, tak aj so zásobami. Plásty sa odoberú aj so včelami a vytvorí sa tak nové včelstvo. Včely, ktoré čoskoro pocítia osamelosť, sú schopné si z mladých larvičiek vychovať novú matku samy. Včelári ale väčšinou pridávajú do oddielka zrelý matečník alebo rovno oplodnenú matku.
Oddielky začíname robiť spravidla v máji. Ak zakladáme do prvej dekády júna, pridávame v tomto poradí dva rámiky so zaviečkovaným plodom obsednutých včelami, jeden rámik medzistieny, jeden rámik zásobný obsednutý včelami. K oddielku pridávame v klietke matku z vyšľachteného chovu – F1. Dávame ju medzi plodové plásty. Po troch dňoch otvoríme vieko oddielku, aby sme zistili, aká je reakcia na matku. Ak sa pod klietku včely zavesia, vytvárajú maličký rojík alebo ak pod ňou stavajú malé panenské dielo, znamená to, že po matke túžia. Otvoríme teda priestor na odobratie medocukrového cesta a včely si jej odobraním matku oslobodia. Naďalej oddielok podnecujeme cukrovým roztokom 1:1. Pri správnom podnecovaní dosiahneme z takého oddielka do konca augusta nové kmeňové včelstvo, hravo ovládajúce dva nadstavky. Ten, kto tvrdí inak, má ešte veľa čo sa učiť.
Ak zakladáme oddielky o mesiac neskôr alebo ešte neskôr, musíme pridávať viac rámikov s plodom. Po 15. júni – 3 rámiky s plodom, júl – 4 rámiky s plodom, august – 5 rámikov s plodom. Okrem toho medzistieny a zásobný rámik. Všetko musí byť obsednuté včelami.
Ak sme založili oddielky okolo začiatku júna, v polovici júla je oddielok už na 11 rámikoch a je nutné rozšíriť o druhý nadstavok medzisten nad plodisko. Do konca augusta bude z oddielka kmeňové včelstvo. Včelstvu dávame len medzisteny, žiadne staré plásty, nech stavajú! V tomto čase matky meníme čo najmenej, prijatie novej matky za starú je menšie.
Je možné kúpiť aj kvalitné oplodnené matky z rôznych chovov matiek. Pre výmenu matky vo vlastných včelstvách, navýšenie ich počtu alebo na predaj, včelári produkujú matky alebo matečníky (bunky s budúcou matkou). Ak si chceme chovať vlastné matky, potrebujeme najprv vytvoriť absolútnu prevahu vlastných kvalitných trúdiov na najbližšom trúdiom zhromaždisku, aby bolo čo najviac zabezpečené párenie vlastných matiek s kvalitným genetickým materiálom. Trúdovia sa slietajú na zhromaždisko zo vzdialenosti až 10 km. Nikdy sa nesmieme spoliehať na kvalitu stanovišť v okolí, vlastnú skúsenosť, aj keď by to bol profesionálny chovateľ matiek. Minimálny počet včelstiev pre vlastný kvalitný chov matiek je od 40 do 50 včelstiev. Spočítajte tiež všetky včelstvá svojich susedov včelárov a potom by vlastní trúdi mali minimálne štvornásobne prevyšovať trúdov vašich susedov. Chovom matiek sa začnite zaoberať až po prekročení počtu minimálne 40 včelstiev. Nové oplodnené matky testujeme v oplodňováčikoch najmenšie s 5 rámikmi.